Jump to content

a facut cineva Valve Adjustement?


Recommended Posts

am tot citit pe forumuri de pe afara si ei spun ca e mega-ultra-super-necesar sa faci ajustarea supapelor.. Valve Adjustment

mai mult, sunt pe youtube o gramada de filmulete despre asta, cu masuratori, DIY and stuff

 

la noi a facut cineva? daca da, ce simptome avea inainte de operatiunea asta?

 

m-am cam speriat un pic din ce am citit, mai ales ca eu nu am un istoric al masinii, asa ca nu stiu daca a fost facuta vreodata

 

am luat-o la 84.000, are 98.000 acum si nu pare a avea zgomotele din clipurile de pe youtube

Link to comment
Share on other sites

N-or fi da' nu vorbim aici de vreo meserie uitata in timp. Mai greu e sa pui chiulasa aia si sa reglezi totul de la zero cand reconstruiesti motorul. Bricktop are nevoie doar de o reglare de finete sa zicem. Mecanicul o sa dea capacul jos si pe urma invartind motorul "la mana" verifica tolerantele cu o lera si face mici reglaje unde e cazul. Simple as that. Edited by ifx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa o faci, fa-o repede pana nu ajungem la 40 grade ambient.

 

Ajustarea se face pana la 35 grade ambient, cu urmatoarele tolerante:

 

0.18-0.23mm joc supape admisie permis

0.28-0.33mm joc supape evacuare permis

 

Apoi iti trebuie o scula magnetica (BMW sau echivalent) sa extragi saibele de reglaj. Le masori cu micrometrul, apoi in functie de ce ai, adaugi sau in cazuri mai rare, scazi.

 

Placi de reglaj ai de la 1.72 pana la 2.60mm cu ratie crescatoare de 0.04mm.

Link to comment
Share on other sites

baieti, toate astea le-am citit si paracitit pe net;

 

ma intereseaza doar daca a facut cineva pe modelul asta, cum se comporta inainte masina si cum se comporta dupa, unde a facut si din astea

 

stiu pe de rost ce se spune pe forumuri de afara si am vazut tot ce se poate pe youtube..

nu o sa o fac eu in parcare, asta e evident, dar m-ar interesa cineva care stie din experienta!

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Eu am impresia ca tu vrei sa iesi ieftin, eventual sa o faci tu.

 

Te duci la BMW si gata. Si iti vor verifica si axele cu came ca si acelea se uzeaza. Ai garantie pe operatiune, capeti istoric de masina ingrijita etc.

 

Crezi ca ce citesti pe youtube si vezi pe forum te face mare connoisseur. Ce vrei sa-ti zica unul din experienta ?

Link to comment
Share on other sites

probabil ca vrea sa faca el operatiunea,am mai reglat eu tachetii la urs dar nu se compara cu asta,cum au zis si colegii,Bavaria sau la cineva care a mai facut.

PS:daca faci tu operatiunea citeste bine de tot de cateva ori toti pasii :)

later edit:tin minte cum am scapat la un reglaj din asta pilutia in motor apoi am stat cateva ore sa dam jos baia si sa o cautam,asa ca alt sfat ar fi -asigura-te ca ai toate sculele necesare :D

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

si eu m-am interesat de operatiune ca doream sa imi fac, am intrebat la bavaria acum vreo luna si mi-au zis ca au mai facut si stiu sa faca asa ceva, dar nu au fost in stare sa imi zica un pret. sincer eu doream sa imi iau kitul de scule pentru reglaj de la turner motorsport, si sa o fac la mecanicii mei pentru ca nu am incredere in astia de la bavaria la asa ceva. ca idee eu am acum 56000km si desi am istoric aproape complet nici la mine nu s-a facut niciodata aceasta operatiune.
Link to comment
Share on other sites

Stiprdr, mersi, o sa te anunt daca primesc raspuns pe mail de la ei

 

Tu ce faci cu a ta? Ai bagat-o la reparat?

 

 

Pt restul, am scris clar ca nu vreau sa o fac eu. Imi pare rau ca va simtiti pe langa discutie, dar nu am nevoie decat de cineva care stie despre ce vorbesc, deci sa lasam off-topicul

Link to comment
Share on other sites

Cand ai fecundat ideea asta te-ai uitat in oglinda ? Sau te-ai plasat direct in elita. Te crezi interesant cu parul ala ?

 

Probabil de la Lasik nu mai ginesti bine.

Edited by Scufi
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa ma cert cu nimeni, nici macar cu cei ce incep cu jigniri, dar am scris clar in posturile mele: ma interseaza cineva care a facut-o!

atat!!! e greu sa ne abtinem?

valorile alea si ce ai mai scris tu acolo, scufi, sunt peste tot pe net, se stiu; pe mine ma interesa doar daca a trecut cineva prin asta si cum i se manifesta masina inainte, si cum se comporta dupa

 

asa ca te mai intreb o data: ai facut?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.