BMWClub: BMW M4 - BMWClub

Jump to content

• 11 Pages +
  • « First
  • 9
  • 10
  • 11
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

BMW M4

#201 User is offline   X M I 

• Începător
  • Group: Members

Posted 03 January 2018 - 19:31

View Postnyhctrip, on 03 January 2018 - 11:15, said:

alt profesor de limba romana.
omul nu este roman si trebuie apreciat ca omul se straduie sa scrie in limba romana si sa ajute.

Nu e un alt profesor de lb romana. E tot un roman care s a saturat de toti analfabetii care au bemveuri (sunt din ce in ce mai multi in Ro...in general cei mai colorati) care vin si fac pe desteptii pe aici si nu numai...pe ei nu i poti lua in considerare. Nu trebuie sa fii profesor sa ai pretentii sa se scrie corect in limba romana pe un forum din Ro.
Si cat de greu e sa inveti pronumele intro limba straina? Sunt printre primele pe care la inveti, mai ales daca esti diplomat dupa cum s a scris mai sus si noi trebuie sa credem pe cuvant!
Pe afara cei care scriu intro engleza stricata se scuza tocmai pentru a intelege ceilalti ca este strain si nu vreun analfabet (sorry for my bad english because...etc).

Iar ontopic:
Si degeaba ati lasat voi, posesorii de M4 feedback despre M4, ca unii dintre noi nu ne putem dezminte de aceeasi mentalitate romaneasca: preferam M4 cu eleroane in detrimentul unui pachet de performanta, ca dee...pe ala nu l vede vecinul, gagica, colegul etc...
-3

#202 User is offline   kalinka 

• Nou venit
  • Pip

Posted 03 January 2018 - 20:44

View Postdarriusm, on 03 January 2018 - 19:04, said:

La ce vrei sa folosesti masina? Daca inca nu ai banii necesari, poti sa te orientezi inspre un M2. Toti criticii/ jurnalistii auto sustin ca este o masina mult mai distractiva si ofera mai multe dpdv. al condusului sau a senzatiei la volan fata de un M4. Plus ca este o masina mult mai potrivita unui oras aglomerat, ca si daily.

Am masina pt oras . Pur si simplu imi doresc un M4. Nu vreau sa o folosesc la nimic special . Si doream niste pareri avizate despre acest model. Atata tot .
Si multumesc inca o data celor care si-au dedicat din timp pt a imi impartasi cateva experiente .
0

#203 User is offline   kalinka 

• Nou venit
  • Pip

Posted 03 January 2018 - 20:55

View Postnyhctrip, on 03 January 2018 - 19:12, said:

sau poti sa astepti pana in Q2 2018 cand se lanseaza M2 competition pack. 410 cai . O sa-l manance pe M4 pe paine la performante.
in mana profesionistilor pe circuit actualul M2 este mai rapid decat actualul M4.
Depinde fiecare ce cauta la o masina , este vorba doar de preferinta personale.

daca vrei performanta de circuit , handling foarte bun si o masina foarte versatila , astepta M2 competition pack sau ia M2'ul curent .
daca vrei performanta , handling bun opteaza ptr M4. pe M4 ai elemente de comfort si elemente premium care pe M2 lipsesc.

e o discutie ft lunga asta. nu vreau sa influentez in nici un fel viitoarea achizitie deci cred ca ar fi bine sa ma opresc in a oferi recomandari. socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ si cate bordee , atatea obicee. fiecare alege dupa ce-i spune inima si nu neaparat un review pe youtube sau topgear. personal am ales M4 cabrio , care ca performanta este cel mai slab M din generatia actuala dar ofera altceva .

Multumesc pt sfaturi. Raman la M4.M2 mi se pare putin cam mic. Si nici nu sunt eu atat de profi ( desi sunt si pilot de rally printre altele - ce e drept pilot amator si mai slabut )incat sa imi trebuiasca o masina cu performante deosebite . Avand in vedere si varsta , caut si putin confort . Asadar optez pt M4 ( daca am banii , vorba unui domn care a postat mai sus , preocupat se pare de situatia mea financiara )
Cat despre eleron si despre aspectul extern si felul in care doresc sa se se auda evacuarea , este strict o opinie de gust si nu cred ca trebuie comentata si disecata . Ma astept ca la urmatoarele postari sa fiu tras la raspundere si pt alegerea culorii.
Intr-adevar exista si un kit cu 2500€ care elimina vmax si iti da 20 CP in plus . Am zis pas .
0

#204 User is offline   doomsnoopy 

• Începător

Posted 03 January 2018 - 21:31

La competiton pack ce primesti e diferential si suspensia scimbata si evacuare scimbata , ok si altele 19 ps in plus etc
Jante de 20 pe competiton masina sa comporta mult mai ok decat pe jante 19 fara competiton care am avut.
M2 e ok dar un pic ieftina nauntru si da in tradevar e mai fun dar nu sa compara cu m4 ca putere pur si simplu sa simte ca e mai slaba , dar repet e mult mai fun.
evacuare poti sa ti pui mai tarziu orcant dar comeptition packet nu pentru asta am zis sa te mai gandesti.
Eleron mi am comandat si eu ala mic de carbon de la m4 cs BMW ofera si pentru m4 performance parts eu pana acum am luat volanu cu led:))
m2 competition parca vine cu 410 ps dar am auzit ca fara scaune spate cu roll cage:(

PS: referitor la scris mi pare rau ca gresesc daca o sa mai ajung la intalnire bmw cu vorbitu nam nico problema
6

#205 User is offline   kalinka 

• Nou venit
  • Pip

Posted 04 January 2018 - 00:12

Doomsnoopy , M4 ala al tau vechi nu era unul alb cu numere de CD ?
Da , probabil ca merita comp pach dar dupa cum am spus aia 8000€in plus chiar sunt o problema plus jantele pe 20 iti cauzeaza numai probleme si discomfort in Romania . Am avut si eu bmw ( mai sportiv ca sa zic asa ) cu roti pe 20 si am spart gumele de cateva ori de nu am stiut cum sa ma scap de roti de 20 si sa trec pe 18-19 . Si gumele runflat nu-s deloc ieftine. Plus nu mai amintesc discomfort la gropi /gropite .
Aadar sunt mai multi factori care nu ma lasa sa iau comp pack.
Probabil ca o sa imi para rau dsr deocamdata asta e situatia . O seara faina !
0

#206 User is offline   kalinka 

• Nou venit
  • Pip

Posted 09 January 2018 - 15:15

Azi am fost la dealer bmw .sper ca mai avem cativa pasi pana la semnat contact . Totul e sa imi ia la trade back bolidul si pt asta se cam scarpina pt ca , zic ei, au sa il vanda cam greu: motor mare , cai multi , consum mare bla bla bla . Nah, ce sa zica si ei acuma ? Trebuie sa zica ceva ca sa iti dea un pret cat mai de cacat . Oricum pierd enorm la masina fiind fabricata in 2017.
Apopos , la o discutie cu nenea de la vanzari am ajuns si la schimburi de ulei si filtre pt M. Am ramas pietrificat cand am realizata ca habar nu are ce ulei se baga in M-uri. Chiar asa. Ce ulei se baga in M-uri ?
0

#207 User is offline   nyhctrip 

• Începător

Posted 09 January 2018 - 15:23

View Postkalinka, on 09 January 2018 - 15:15, said:

Azi am fost la dealer bmw .sper ca mai avem cativa pasi pana la semnat contact . Totul e sa imi ia la trade back bolidul si pt asta se cam scarpina pt ca , zic ei, au sa il vanda cam greu: motor mare , cai multi , consum mare bla bla bla . Nah, ce sa zica si ei acuma ? Trebuie sa zica ceva ca sa iti dea un pret cat mai de cacat . Oricum pierd enorm la masina fiind fabricata in 2017.
Apopos , la o discutie cu nenea de la vanzari am ajuns si la schimburi de ulei si filtre pt M. Am ramas pietrificat cand am realizata ca habar nu are ce ulei se baga in M-uri. Chiar asa. Ce ulei se baga in M-uri ?

cand ma duc la masina iti zic de ulei , am 1 litru de rezerva in portbagaj. ( acum am M6 , dar posibil sa fie acelasi ulei ) .
probabil agentul de vanzari nu stie de ulei , cei de la service trebuie sa stie.

recomand service inclusive+ la achitizionarea masinii. toate reviziile inclusiv consumabilele vor fi schimbate gratis.

totusi daca vrei sa sti ce ulei se foloseste la M4. http://www.realoem.c...&diagId=02_0070

in manual scrie cu siguranta de asemenea.

This post has been edited by nyhctrip: 09 January 2018 - 15:30

1

#208 User is offline   kalinka 

• Nou venit
  • Pip

Posted 09 January 2018 - 23:33

View Postnyhctrip, on 09 January 2018 - 15:23, said:

cand ma duc la masina iti zic de ulei , am 1 litru de rezerva in portbagaj. ( acum am M6 , dar posibil sa fie acelasi ulei ) .
probabil agentul de vanzari nu stie de ulei , cei de la service trebuie sa stie.

recomand service inclusive+ la achitizionarea masinii. toate reviziile inclusiv consumabilele vor fi schimbate gratis.

totusi daca vrei sa sti ce ulei se foloseste la M4. http://www.realoem.c...&diagId=02_0070

in manual scrie cu siguranta de asemenea.

acuma au ceva service 5 ani ( in care iti schimba ei toate filtrele si uleiul ) si apoi mai aioptiuni de a lua garantie 3-4-5 ani. garantie doar pt ce nu este consumabil. dar garantia de 4-5 ani este f f scumpa. se poate opta pt o garantie de 3 ani , apoi inainte de a expira se poate prelungi pt inca 1 an. ceva de genul.
mie mi-e ca toata povestea asta cu schimburile este o blablabla si astia nu schimba nimic. de aceea recomand pe bat este posibil ca pe langa schimbul lor "gratuit" de filtre si ulei la 30 000km sa isi faca fiecare pe pielea lui schimb la fiecare 10.000. more or less.

This post has been edited by kalinka: 09 January 2018 - 23:35

0

Share this topic:

• 11 Pages +
  • « First
  • 9
  • 10
  • 11
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users