Jump to content

BMW M4


BMW_manic

Recommended Posts

Azi am fost sa o vad . Oricum nu o pot ridica pt ca .....Romania. Si pt ca RcA,si pt ca Casco , numere , alea , alea . Aici nu e usa si avem liber 1 mai . Adica luni si marti. Pana miercuri nu face nimeni casco , rca , numere , adeverenita si altele . Dar am fost sa o vad . Are doar 2 km. In rest este perfecta . Adica exact ce trebuie. Am facut ceva miscare cu ea prin curtea dealer-ului . Ma gasesc f bine cu ea . Am avut in drivetest si un amg si am stat si intr-un rs 5. Dar parca nu ma sinteam ca acasa . Aici in m4 toate sunt “at a glance “

Masina e superba nu am deocamdata ce sa ii reprosez.

In timpul rodajului si dupa am sa scriu cate ceva despre ea pe topic separat.

Apropos , undeva in luna mai e intalnirea BMw in Oradea .

Link to comment
Share on other sites

Mie tot nu imi vine sa cred ca asa deodata ti-a cazut entuziasmul si nu ne incanti si noua retina cu vreo poza a masinii din showroom. Chiar asa nu ti-a placut deloc masina sa ai dorinta de a ne-o arata si noua? E totusi un M4... :(

 

Cat despre RCA, CASCO si tot asa, daca vrei poti, se pot face multe aranjamente, dealerul iti dadea VIN-ul masinii si le aveai de dinainte facute, repet : totul e sa vrei. Cat despre ridicat masina, se puteau face anumite presiuni si rezolvai si cu asta.

Link to comment
Share on other sites

acuma tot acolo is 2 -3 zile.

btw, cum pot sa atasez poze?

 

Mie tot nu imi vine sa cred ca asa deodata ti-a cazut entuziasmul si nu ne incanti si noua retina cu vreo poza a masinii din showroom. Chiar asa nu ti-a placut deloc masina sa ai dorinta de a ne-o arata si noua? E totusi un M4... :(

 

Cat despre RCA, CASCO si tot asa, daca vrei poti, se pot face multe aranjamente, dealerul iti dadea VIN-ul masinii si le aveai de dinainte facute, repet : totul e sa vrei. Cat despre ridicat masina, se puteau face anumite presiuni si rezolvai si cu asta.

 

 

ehee,redcap.crezi ca nu am incercat? am dat vin=ul la un broker amic de al meu. apoi mi-z zis ca nu e suficient ca ii trebuiesc si specificatiile tehnice ale masinii. i-am spus:"M4 in pana mea , 2018" ce naiba de specs mai vrea daca are vin-ul? mi-a raspuns ca fara aia este imposibil sa imi faca rca si casco.

asa ca , cu banu in mana, in tara asta iti vine sa iti bagi spitzul si sa renunti la tot. orice lucru este o mare batalie, la orice "trip"ai 1 milion de capcane. nu poti face nimic civilizat, pe banda rulanta, mereu ai capcane, surprize negative, bete in roata.

asa ca astept pana dupa minivacanta si imi da dealer-ul numere, adeverinta, rca si casco.

alta solutie nu e. si la banu cat a costat masina nu ma induplec sa plec cu ea fara casco din rep .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe google sunt diferite aspecte .

Unele postari spun ca sunt runflat altele ca nu.

Oricum daca nu sunt runflat nu inteleg de ce nu ? La modele mai ieftine sunt si la M nu?

Nici chiar la config cu M performance pack sau cu roti de19 si 20 nu sunt specificatii cum ca ar fi runflat .

O fi oare din considerente de performanta ? Sau pur si simplu sa te faca sa mai scoti ceva cocoshei din buzunar ?

Link to comment
Share on other sites

M-urile nu vin echipate cu runflat-uri. In momentul in care ai chit de pana in echipare, ai pneuri normale, nu RFT.

 

@edit: RFT-urile sunt mai grele, de ce sa pui asa ceva pe o masina la care te-ai tot chinuit sa mai tai din greutate?

Edited by RedCap
Link to comment
Share on other sites

Ok, thx . Inseamna ca trebuie sa imi fac cont acolo . Am crezut ca pot sa le atasez direct

Lasati-mi putin timp sa intru in posesie, sa ii fac ceva poze si apoi am

 

vSF2Yw.jpg

 

nExxgR.jpg

 

yVALx5.jpg

vSF2Yw.jpg

 

WTFU3V.jpg

 

Ta2Cp1.jpg

 

 

Am incercat acuma de pe telefon. Sper ca se pot vede cat de cat.

Edited by kalinka
Link to comment
Share on other sites

Redcap , la comanda sunt anumite coduri: cod de aprobare , de asamblare , etc . Pana la un anumit cod ( timp) mai poti face anumite modificari. Si atunci am modificat culoarea si inca cateva amanunte.

Cat daca este abureala sau nu topicul, nu am niciun interes de confirm sau sa infirm ce zic sau cred unii/alti.

Totusi se poate vedea pe bord data si km cand a fost facuta poza .

Sau sa ma pozez cu un ziar in mana ca la persoanele rapite pt a confirma ca inca subt in viatav? :))

 

Cu toti cu care am mai vorbit si au vauzt live austin yellow spuneau ca nu e ca in video si e mI naspa in realitate . Si ca e o culoare de “sezon” care va iesi din moda. Si sa aleg alb , care de fapt este si o piatra unghiulara pt M si va fi mereu la moda si la cautare. Si mi-am zis ca daca tot e la fel pretul, why not ?

Link to comment
Share on other sites

Am comandat masina noua de la BMW, stiu cand mai poti face modificari si cand nu mai poti face. Ca idee, culoarea masinii nu o schimbi ca iti spun altii ca e nasoala, ca tie poate iti place cacanie in dungi maro si altora nu le place aceasta culoare. Sa fi fost in locul tau direct la Munchen zburam si gaseam un dealer care sa aibe mai multe pe stoc sa fi vazut mai multe culori, masini la mana a doua sau noi, nu conta, importanta era culoarea.

 

Dar ma rog, fiecare cu ale lui. Sa o stapanesti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

Pai oscilam

Intre austin yello si alb . Si mi-a spus dealerul ca e ok orice ca mai pot schimba pe parcurs . Si pana la urma am ales alb.

Am fost si la bmw welt in 2016 si am vazut tot ceea ce era de vazut dar la vremea aceea M era in stadiul de vis . M-am urcat in ele , le-am examinat dar nu am dat mare atentie culorii. Ceea ce mi-a placut acolo ca si culoare a fost unM3 marine blue . Sincer mai era un m4 si m6 expuse dar habar nu mai am ce culorinaveau.

Noah , chestia e ca pana miercuri nu pot sa o scot de la rep pt “nimicurile “ organizatorice din cacat de Romania .

Initiala nici nu aveam de gand sa merg s o vad pana in 3 mai pt ca stiam ca asa se va intampla si doar imi fac inima rea.

Un 1 mai fain sa aveti toti ! ( mai putin usa care nu sarbatoresc :)))

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut SS si nu am regretat nicio clipa culoarea aia. Am vazut de multe ori pe strada Yas Marina Blue si e o culoare destul de misto dar... pe forumurile Americane, mai exact pe m3post sunt niste culori individuale de plangi pe langa ele. :) Oricum, masina e a ta, luata cum ai vrut, bafta cu ea.

 

P.S. Am si eu ziua muncii aici, doar ca e pe 3 Septembrie.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca e pe 3 sept .

Btw , am adus pana la urma fata acasa . Am

Deja 100 km facuti cu ea si sincer ma cam doare capul de la zgomotul facut ,prin boxa , de motor . Suna belea dar te dosre capul. Azi am tot bibilit compunde bord sa il setez. Ce sa zic ? Pana acuma sunt mega incantat doar ca au udat astia prin centru si cand o pisc ii cam fuge curu cu toate sistemele alea de siguranta.

E vreo anumita turatie sau viteza max ce nu trebuiesc depisite in break in?

In rest se uita lumea ca la urs mai ales cand ii dau putina talpa si bubuie tobele .

Multumesc inca o data tuturor pt ajutorul acordat.

 

9Jkod4.jpg

 

 

Becurile alea portoclaii si rosii de la turometru e normal sa fie aprinse cand motorul este cald ? Ce semnifica ? Am inteles ca atunci cand e cald motorul se sting .thx .

Edited by kalinka
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

kalinka, nu stiu de ce pui pe aici intrebarile astea in loc sa citesti fie manualul fizic al masinii, fie pe cel electronic din navigatie... poti vedea acolo raspunsurile la intrebarile tale. Nu stiu cati posesori de M4 mai sunt pe aici care sa iti spuna asta pe dinafara. Pe mine unul m-a cam durut in spate cat era in rodaj, i-am dat cand si cum am avut chef, urmand vorba americanilor "drive it like you stole it". :D In schimb o lasam sa i se stinga becurile, si ca sa fi sigur de asta vezi cand ai temperatura optima si aia e.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.