Jump to content

BMW M4


BMW_manic

Recommended Posts

Becurile alea portoclaii si rosii de la turometru e normal sa fie aprinse cand motorul este cald ? Ce semnifica ? Am inteles ca atunci cand e cald motorul se sting .thx .

Becurile alea se sting in functie de temperatura uleiului din motor si reprezinta limita de turatie unde NU trebuie sa ajungi pana nu se sting.

Tinand cont ca este motorul nou, te rog sa urmezi sfatul colegului de mai devreme si sa deschizi manualul si sa vezi exact in ce regim se conduce in perioada de rodaj, si mai ales sa o lasi mai moale cu turatul aiurea pana cand treci de acea perioada.

Dupa ce ai terminat cu perioada de rodaj respecti doar limita impusa de becurile de pe turometru si nu iti mai bati capul.

 

EDIT:

Break-In Period

As with any other current or late M model, break-in period is 2,000 km or 1,200 miles. During that time, maximum engine speed should not exceed 5,500 RPM, maximum speed is 170 kph (105 mph). Also, full-throttle and kickdown shall be avoided up until 1,200 miles.

 

Between 2,000 and 5,000 km (1,200 and 3,100 miles), engine RPM can be slowly increased but speed should not exceed 220 kph (137 mph) for a longer period of time.

 

Asta la prima cautare pe google, dar tu ai manualul masinii pe langa masina, si ne intrebi pe noi, esti senzatie.

Edited by Gabriel.V
Link to comment
Share on other sites

Nu va mai pierdeti vremea baieti cu explicatii...o gluma proasta

 

Cristian O Ce ar fi sa iti veZi tu de treaba ta ?

Ok, multumesc baieti . Am sa rasfoiesc zilele astea manualul . Doar ca stiam ca becurile din turometru trebuie sa se stinga iar eu am mers peste 30 min si ele erau tot aprinse .

De maine pun mana pe carte . Dar noah , stiti cun e cand e noua: te manca mai tare pedala decat cititu.

Am sa revin maine cu detalii despre intalnirea de la Oradea. Am inteles ca sunt chiar doua : una E30 si alta bmw general. Dar sa nu zic prostii revin maine . Thx !

Edited by kalinka
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

E un M, ii dai in freza pana sare in sus, “apa, paie si bataie” ca la magar! Cat despre sunet, desi multi se plangeau pe forumurile din State ca e fals, cu geamul deschis auzeam acelasi sunet... Dar il poti dezactiva oricum, nu e asta problema.

 

Eu nu tin masinile mai mult de 2 ani asa ca ma cam doare in freza de rodaj si toate cele, daca am chef sa ii dau si pot, ii dau. In Romania e f usor, dai talonul cand esti oprit cu, ceva in el si aia e, aici se poate lasa cu arest chiar pentru viteza...in cel mai rau caz in Romania iti ia permisul si gata. :)

 

Nu iti iei M sa mergi civilizat cu el, iti iei M sa il arzi! Cand o sa termin cu programul asta infernal de la munca o sa imi iau iar M... momentan la X6 abia am 6762 mile (10882 km) si il am din Decembrie 2016... ceea ce e f putin, pun mile in draci pe alte masini dar nu pe a mea.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu uitam ca In US masinile sunt la jumatate de pret fata de Europa.

Cred ca vorbesti din povesti de pe vremurile cand paritatea €:$ era 1.5 sau foarte aproape de si nici macar atunci nu erau la jumatate de pret.

 

EU merg cu a mea ca un mos:( btw Kalinka acum sincer sigur nu e topicu asta o gluma?

 

Si tie iti cam pare o gluma topicul asta?

Edited by RedCap
Link to comment
Share on other sites

Cred ca vorbesti din povesti de pe vremurile cand paritatea €:$ era 1.5 sau foarte aproape de si nici macar atunci nu erau la jumatate de pret.

 

 

 

Vorbesc in cunostinta de cauza. Cunosc cativa oameni care s-au mutat in US din Europa si au zis clar ca masinile sunt la jumatate de pret.

Ma refer la masini care in Europa costa 70k EUR in US costa 50k dolari.

Pun pariu ca M4 cumparat aici de kalinka este muult mai scump decat un M4 cumparat in US plus ca piata de acolo este dominata de masini asiatice si BMW iti da chestii extra pe care in EU le cam platesti.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Vorbesti din auzite. Cere-le amicilor tai sa iti spuna exact daca tot afirmi ceva, altfel si mai simplu, vezi pe site la BMW, configureaza un M4 cu tot ce poti pe el in US vs DE, nu uita ca la pretul de pe site din US mai adaugi si taxa statala de vanzare care nu e inclusa si vezi unde ajungi.

 

P.S. Vezi ca $50k = €41.5k la paritatea actuala... 41.5x2 > 70. :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am

Configurat un M4 pe bmw usa si am iesti mai ieftin. Unul la fel ca al meu . Nu la jumate de pret , dar a iesit mai ieftin considerabil.

Ceea ce am auzit ca e la jumate de pret e grad cherookie . La usa unul

Nou e ( cica ) pe la 30.000$ iar la noi 50.000€

Oricum e o masina execrabila. La moose test pica cu brio . Nici macar Dusterul nu se conporta atat de rau la moose test .

De curiozitate dati pe youtube grand cherookie moose test .

 

Btw , am rasfoit azi manualul masinii ( M4 ) numai puerilisme in el . Ma gaseam pe vremea cand citeam la dacia 1400.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ieri la “inchidere “ am vazut ca M4 din scaun e luminat :)) arata cool. Imoresionezi gagicile cu el :)))

 

Mie nu imi placeau deloc luminile din scaune, ba chiar la cea din dreapta se si cojise folia de aluminiu din interior...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cum ti se pare cutia si suspensia pt condusul urban?

 

 

Este super . Ca un daily car pe Comfort

Doar ca prin oras mai bag si M1 ( totul sport si cutia pe 2 ) cu geam deschis sa se auda mai cool.

Pe M2 am setat super sport si cutia pe 3 .

Ambele setari au “nanny” active . Inca nu ma risc .

Azi m-am facut de cacao ca am sunat delaer -ul sa il intreb unde e caietul de service :))))

 

Sa o stapanesti sanatos!

In ce data ai zis ca e intalnirea BMW la Oradea?

 

In 19 mai 2018 Baile Felix , Hotel Padis , Oradea

 

Iar in 6-8 iulie la Azuga e E 30 Fest

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este super . Ca un daily car pe Comfort

Doar ca prin oras mai bag si M1 ( totul sport si cutia pe 2 ) cu geam deschis sa se auda mai cool.

Pe M2 am setat super sport si cutia pe 3 .

Ambele setari au “nanny” active . Inca nu ma risc .

Azi m-am facut de cacao ca am sunat delaer -ul sa il intreb unde e caietul de service :))))

 

 

 

In 19 mai 2018 Baile Felix , Hotel Padis , Oradea

 

Iar in 6-8 iulie la Azuga e E 30 Fest

 

Mersi. Sigur mergi si tu sau te mai gandesti , la Oradea?

Link to comment
Share on other sites

Ba da , am sa ii fac topic . Dar nu stiu unde ? Pot sa ii fac aici la sectiunea M?

Cu Launch pur si simplu nu-s atras . Am avut la focus RS si am dat 2-3 si nu m-a incantat deloc .

Apropos , e normal daca o bag in drive si las frana sa nu avanseze deloc ?La Celalalt BMw daca fac la fel o ia incet incet inainte .

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.