Jump to content

Se poate circula in Germania cu masina inmatriculata in Romania


mikken

Recommended Posts

Salutare,

 

Am citit cateva opinii pe internet in legatura cu problema asta, insa nu sunt pe deplin lamurit.

 

Aveti idee daca se poate circula in Germania cu o masina inmatriculata in Romania (cu taxe platite la zi, ITP valabil, asigurare RCA, etc)?

 

Unii spun ca, desi suntem in UE, daca esti rezident si muncesti acolo, trebuie sa inmatriculezi masina in Germania in termen de 6 luni sau 12 luni (parerile sunt impartite), sa faci acolo TUV si sa platesti asigurare (sensibil mai scumpa decat la noi).

 

Deasemenea auzisem ca si permisul de conducere trebuie preschimbat cu unul de-al lor si trebuie sa predai permisul de RO.

 

Orice informatie e binevenita! :)

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Salutare eu sunt rezident in italia si am avut aceiasi problema cu carabinieri dar nu au ce sa iti faca, mergi linistit, ei vor permis de germania ca sa iti poate lua puncte, daca ai cetatenie intradevar trebuie sa iti schimbi permisul si sa inregistrezi masina in tara respectiva ,dar rezidenza din cate am inteleso eu e ceva tip viza de flotant
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am citit cateva opinii pe internet in legatura cu problema asta, insa nu sunt pe deplin lamurit.

 

Aveti idee daca se poate circula in Germania cu o masina inmatriculata in Romania (cu taxe platite la zi, ITP valabil, asigurare RCA, etc)?

 

Unii spun ca, desi suntem in UE, daca esti rezident si muncesti acolo, trebuie sa inmatriculezi masina in Germania in termen de 6 luni sau 12 luni (parerile sunt impartite), sa faci acolo TUV si sa platesti asigurare (sensibil mai scumpa decat la noi).

 

Deasemenea auzisem ca si permisul de conducere trebuie preschimbat cu unul de-al lor si trebuie sa predai permisul de RO.

 

Orice informatie e binevenita! :)

 

Merci

 

Eu din ce stiu, conform legii germane, daca te stabilesti in De ai trei luni de zile la dispozitie sa iti inmatriculezi masina cu numere germane si sa platesti impozit in cadrul comunitatii unde locuiesti(daca masina este tehnic in regula, procedura este doar o formalitate care costa in jur de 50 de euro).

 

Am auzit de cazuri de romani care au circulat cu numere romanesti cate un an, doi, dar au avut ghinion de vecini carcotasi care au sesizat politia si au fost obligati sa-si inscrie masinile in Germania, desigur dupa ce au avut de platit o amenda substantiala...

 

In ce priveste permisul de conducere, din nou, e o formalitate, se schimba rapid cu unul german daca vrei, dar asta nu e obligatoriu.

Edited by sby
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am citit cateva opinii pe internet in legatura cu problema asta, insa nu sunt pe deplin lamurit.

 

Aveti idee daca se poate circula in Germania cu o masina inmatriculata in Romania (cu taxe platite la zi, ITP valabil, asigurare RCA, etc)?

 

Unii spun ca, desi suntem in UE, daca esti rezident si muncesti acolo, trebuie sa inmatriculezi masina in Germania in termen de 6 luni sau 12 luni (parerile sunt impartite), sa faci acolo TUV si sa platesti asigurare (sensibil mai scumpa decat la noi).

 

Deasemenea auzisem ca si permisul de conducere trebuie preschimbat cu unul de-al lor si trebuie sa predai permisul de RO.

 

Orice informatie e binevenita! :)

 

Merci

 

pai unde pleci frate,.in america? stai relax, e doar germania. daca esti propietar in acte. si totul valabil,. esti ok.

faza cu permisul, e banala. nu mai in america si peste ocean se face schimbarea permisului, defapt iti mai da un permis in plus.

'international driver license' si permisul tau ramane la tine. dar in germania, sau in europa. nu cred

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@sby: probabil asa e, daca te reclama vecinii, atunci te trezesti cu vreo amenda...dar daca ma opreste pe strada, nu stiu daca imi poate face ceva. Le pot spune ca sunt in vizita prin MĂźnchen, le arat buletinul de RO si permisul de conducere si asta e, corect? Sau te pot verifica in baza lor de date, dupa nume eventual, sa vada ca sunt inregistrat acolo?

 

O alta varianta cred ca ar putea fi sa pun masina pe numele altcuiva, membru din familie de exemplu, care sa-mi faca o procura notariala...astfel masina sa ramana inmatriculata in Romania si eu sa pot circula cu ea acolo.

 

Pentru moment nu as vrea sa o radiez de aici si sa o inmatriculez acolo din mai multe motive: taxa de poluare platita deja aici, impozit si asigurare mai mari in Germania, posibilitatea ca in viitor sa o vand in RO usor si fara batai de cap sau cheltuieli iar cu acte nemtesti...

 

Iar cu permisul, daca mi-ar da inca unul ar fi ok, dar sa nu mi-l opreasca pe asta de RO, asa cum auzit ca se practica.

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten in Germania care mi-a spus ca ai voie doar 30 de zile la ei. Acu' nu stiu cum ar putea ei sa verifice cand ai intrat tu in tara la ei, odata iesit din Romania, nu mai sunt puncte de control. Cred ca pana la urma e ca si hotia cu numere de Bulgaria, toti o stim, toti suntem de acord ca e pacaleala dar nu stim cum sa ne apucam de ea.

Edit, am spus o prostie. Din momentul in care primesti rezidenta, te-ai dat de gol. :)

Edited by spectrus
Link to comment
Share on other sites

Daca ramai in germania, lucrezi acolo si iti faci domiciliu (toata procedura de Anmeldung), atunci trebuie sa ai masina inregistrata pe germania.

 

Permisul se schimba (obligatoriu) in momentul in care renunti la domiciliul din RO, adica renunti la buletin si primesti pasaport CRDS. In cazul asta permisul de conducere din ro nu mai este valabil!

In tari ca Elvetia, Liechtenstein, etc., care nu sunt in UE, permisul se schimba obligatoriu indiferent ce faci cu domiciliul din RO.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Iar cu permisul, daca mi-ar da inca unul ar fi ok, dar sa nu mi-l opreasca pe asta de RO, asa cum auzit ca se practica.

 

in teorie iti da inca un permis , dar trebuie sa faci scoala de soferi ca unul fara permis

 

desi la prima vedere sa ai doua permise e un avantaj in practica avantajele sunt 0

 

daca vrei sa te stabilesti in germania eu ti-as recomanda sa ai permis german. permisul ala face mai mult cat toate actele tale romanesti la un loc, daca e ceva temporar nu-ti bate capul

Link to comment
Share on other sites

@sby: probabil asa e, daca te reclama vecinii, atunci te trezesti cu vreo amenda...dar daca ma opreste pe strada, nu stiu daca imi poate face ceva. Le pot spune ca sunt in vizita prin MĂźnchen, le arat buletinul de RO si permisul de conducere si asta e, corect? Sau te pot verifica in baza lor de date, dupa nume eventual, sa vada ca sunt inregistrat acolo?

 

O alta varianta cred ca ar putea fi sa pun masina pe numele altcuiva, membru din familie de exemplu, care sa-mi faca o procura notariala...astfel masina sa ramana inmatriculata in Romania si eu sa pot circula cu ea acolo.

 

Pentru moment nu as vrea sa o radiez de aici si sa o inmatriculez acolo din mai multe motive: taxa de poluare platita deja aici, impozit si asigurare mai mari in Germania, posibilitatea ca in viitor sa o vand in RO usor si fara batai de cap sau cheltuieli iar cu acte nemtesti...

 

Iar cu permisul, daca mi-ar da inca unul ar fi ok, dar sa nu mi-l opreasca pe asta de RO, asa cum auzit ca se practica.

 

Asa cum mai spunea un coleg, in momentul in care te gandesti sa ramai o perioada indelungata si sa lucrezi in Germania, in primul rand va trebui sa te inregistrezi la primaria din localitatea unde vei locui (procedura numita Anmeldung), ocazie cu care vei primi o hartie de la ei care atesta ca incepand cu data de esti luat in evidenta ca locuind la adresa respectiva.

Daca te opreste o data politia, destul de dificil sa zici ca esti turist din moment ce esti deja inregistrat ca locuiesti acolo, dar sa zicem ca merge sa zici ca nu tii masina in DE decat pentru o saptamana... A doua oara cand te opreste insa, de exemplu dupa o luna sau doua nu prea mai ai cum sa-i pacalesti...

 

Vorba unui alt coleg, probabil daca ai reusi sa o vinzi in Ro inainte sa pleci ar fi mai nimerit... In Germania sunt masini slava Domnului... :)

 

Impozitele nu sunt exagerate. Eu platesc pentru 3,0d 465 Eur pe an, pentru 2,0d vreo 200, iar pentru 2,0 benzina plateam 135. Asta asa, orientativ... Ce e interesant e ca si la un 4,4 sau 6,0, impozitul nu trece de 500 Euro.

Asigurarile sunt intr-adevar mai mari fata de Romania in general, cuantumul lor depinde de multe variabile, dar facilitatile incluse sunt cu totul altele, iar ce este important este ca te poti intr-adevar baza pe asistenta lor in caz de nevoie.

 

Cu permisul, nu am fost nici eu sa-l schimb inca, din cate stiu insa, il retin pe cel de RO. Si da, asa cum spunea si Viper, un act german, cum ar fi de exemplu permisul, te poate ajuta mult in viata de zi cu zi.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am citit cateva opinii pe internet in legatura cu problema asta, insa nu sunt pe deplin lamurit.

 

Aveti idee daca se poate circula in Germania cu o masina inmatriculata in Romania (cu taxe platite la zi, ITP valabil, asigurare RCA, etc)?

 

...

 

-legislatia lor permite circulatia cu numere romanesti maxim 6 luni de la dobandirea rezidentei;

- permisul tip nou nu necesita schimbare;

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce au spus colegii este adevarat. Cand iti stabilesti adresa undeva, in termen de 7 zile parca, esti obligat sa te inregistrezi la primarie, Anmeldung. (daca vrei sa-ti deschizi cont la banca de exemplu, ai nevoie de inregistrarea asta; e ilegal si greu in practica sa stai undeva fara Anmeldung-ul corespunzator)

 

Dupa ce te-ai inregistrat ai, cum zicea unvicont mai sus, parca 6 luni sa-ti transcrii masina. Faza cu turistul nu tine, te verifica in calculatoare si au adresa imediat (verificat de mine rolleyes.gif) Nu stiu exact ce se intampla daca depasesti cele 6 luni, insa voi verifica si asta rolleyes.gif

 

Permisul poti sa-l pastrezi pe cel din Romania, nu e nici o problema. Poti insa si sa-l schimbi cu unul german, se retine cel romanesc in momentul in care ti-l elibereaza pe cel german. Cel nemtesc are si unele avantaje, mai ales la inchiriat masina. Aplici la "zulassungsstelle"-ul de care apartii, dureaza vreo 4 saptamani si nu dai nici un fel de examen/test. Costa in jur de 35-40 euro parca si ai nevoie de poza (se poate face la ei au automate unde-ti faci pe loc, trebuie sa indeplineasca anumite conditii poza), permis, pasaport si... Anmeldung sorcerer.png

 

Edit: Sunt unele orase, probabil este o lista pe undeva, unde daca vrei sa circuli, masina trebuie sa indeplineasca anumite norme de poluare. In acest caz, trebuie sa-ti achizitionezi asa numita "umweltplakette". Este un sticker, culoare difera in functie de norma de poluare, se lipeste in parbriz. Daca nu-l ai, sau nu corespunde normelor din orasul respectiv, e in jur de 40 euro parca amenda. In mod normal se cumpera de la "zulassungsstelle"-ul de care apartii, dar daca masina n-are numere germane, mergi la cel mai apropiat TUV; costa 5 euro (vezi ca se vand pe unele site-uri din Germania special pentru masini cu numere straine, insa la suprapret)

Edited by hedgehog
Link to comment
Share on other sites

sfatul meu e sa nu te risti, un vecin mai binevoitor si te-ai ars..

si mai intri si in intr-o baza de date de tepari de nu o sa iti poti face un abonament de telefon fara garantie de 500 de euro.

 

 

Exista baze de date cu rezidenti, se afla imediat.

Eu am incercat sa obtin un permis de pescuit, mai eram si in alt land german, si am zis ca sunt turist si aia m-a cautat dupa nume in baza de date, m-a gasit ca sunt rezident, si m-a pus sa dau examen de permis de pescuit ( fix ca sala la soferi), ca de aia faceam pe turistul, dar nu a tinut...

Deci daca aia care dau permise de pescuit au access la asa ceva, tu ce zici, fiscul sau politia o avea ?

Cu asigurarea nu e drama daca ai istoric.

 

E intradevar scumpa daca ai sub 25 de ani si istoric 0.

Ca istoric unele societati accepta inclusiv adeverinte de la politie cum ca nu ai fost implicat in accidente de circulatie, dar cel mai sigur e sa fi avut o asigurare pe numele tau, si 2 ani ajuta, iti scade de la 1200 la 800 sa zicem.. e ceva..

Eu cu 4 ani fara incidente ajunsesm la 650 pe an, nu e chiar asa mare drama..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Ar fi posibile urmatoarele variante?

 

1. Daca ma opreste politia nu pot sa le spun ca masina am adus-o de curand in Germania?

 

2. Pun masina pe numele tatalui meu de exemplu si le spun ca masina nu ramane in Germania, e doar in vizita de ex.

 

Sincer mi se pare absurd sa ma oblige sa o inmatriculez acolo, cand eu sunt cetatean roman, tara din UE.

 

Sa vand masina nu mai e o varianta, la cat am investit in ea. macar stiu ca am o masina buna, intretinuta, pe care ma pot baza.

Link to comment
Share on other sites

Sincer mi se pare absurd sa ma oblige sa o inmatriculez acolo, cand eu sunt cetatean roman, tara din UE.

Aceasta procedura se practica in toata europa intre toate statele. Spre exemplu orice neamt care a gasit job in AT si se muta acolo in chirie, va trebui sa-si faca Anmeldung in AT si Abmeldung in DE. Apoi masina va trebui inregistrata in AT.

Daca nu vrei sa intelegi cum functioneaza sistemul este treaba ta!

Recomandarea mea ar fi sa nu umbli cu smecherii ieftine tipic romanesti.

Asta cu inregistratul masinii costa cel mai putin pe langa sa gasesti o chirie, sa platesti garantie, sa-ti mobilezi apart, etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aceasta procedura se practica in toata europa intre toate statele.

 

cam nu.

 

Am un 320 care circula din 2009 prin toata Europa,fara nici un fel de probleme.Masina are nr de RO.,inmatr. pe firma,soferii au rezidenta de CZ, iar unul din ei are permis de CZ, celalalt de RO, au fost opriti de n ori si in de si at si swe,de fapt cam peste tot, si niciodata nu au avut probleme cu inmatricularea.Din ce am inteles,doar in germania ar fi o problema , toate masinile cu nr de RO care sunt oprite, li se verifica suplimentar portbagajul si la motor .

 

 

mikken, du-te linistit si fa-ti treaba acolo.....

Edited by sbircris
Link to comment
Share on other sites

pai una e sa fii turist (doar sa treci prin germania)si una e sa stai acolo cu rezdenta

trebuie sa imatriculezi masina iar cu permisul nu stiu cum e in germania dar in franta esti obligat sa il schimbi dupa un an de la data de cand esti rezident (in caz contrar iti suspenda dreptul de a conduce si nu o sa poti avea permis francez doar dupa ce dai examen si toate celea )

si daca vrei sa ii minti te gaseste imediat

Link to comment
Share on other sites

Eu lucrez de o perioada lunga in Germania.Si inca mai am masina inscrisa pe Romania.ITP-ul l-am refacut in Romania cand a expirat.De oprit politia niciodata nu am patit, singurele probleme au fost in Ungaria pe autostrada cand m-au oprit intr-o parcare sa le arat portbagajul.Intrebau daca fac comert ilegal cu tigari sau alcool, dar s-au potolit cand le-am spus ca lucrez in Germania ca doctor.Chiar daca se poate circula pentru o perioada lunga de timp cu numere de Romania cel mai bine e sa iti schimbi masina sau numerele.Scapi de tot stresul etc.
Link to comment
Share on other sites

da, e posibil sa ai si noroc.

Dar daca ai ghinion ? Stiai ca in DE se face parnaie pentru evaziune ?

Si poate mai vrei sa vii vreodata in viata, sa muncesti sau sa faci o afacere acolo..pentru u rahat de bani de diferenta la asigurare un 5-600 de euro te risit de aiurea...

 

Poti scapa daca ai masina inmatriculata pe firma, si acolo legislatia e un pic mai complicata. Dar, ca rezident cu masina personala.. o poti imbulina usor.

Dar repet, oricum costurile nu sunt mari ( ma refer la impozit asigurare) sa detii o masina de orice fel.

 

Nu merita riscul pur si simplu. Ca sa nu mai vorbesc ca in amtriculatul direaza max 1h cu tot cu coada...

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ai adresa de romania pe buletin si proprietati pe numele tau? atunci se considera ca ai voie si la masina din tara aia

masina o pui pe numele parintilor, ai grija sa fii trecut pe asigurare la utilizator

gaseste-ti o locuinta cu tiefgarage sau undeva unde e bine asigurata, daca te duci in orase mari o sa fii mai expus controalelor

daca stai pe sezon zici ca esti in vizita la rude, daca esti inrg la primarie spui ca asa si tb , proprietarul sau chiriasul tb sa anunte in cazul ca cineva sta la ei in casa o perioada mai mare de cateva zile

permisul e valabil in tot ue deci stai calm

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.