Jump to content

Se poate circula in Germania cu masina inmatriculata in Romania


mikken

Recommended Posts

poti intreba la asigurari, eu sunt trecut la utilizator, si nu st proprietar thumbsup.png

 

in germania nu se uita la masina ta ci se uita la tine, am avut cazuri in care am dat permisul si buletinul si s-a dus direct la masina au controlat prin statie si au plecat, cand opresc straini cauta auslanderi certati cu legea, daca umbli cate 5 cu muzica si geamuri lasate sigur te opresc

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

masina o pui pe numele parintilor, ai grija sa fii trecut pe asigurare la utilizator

Asta este posibil doar in regim de leasing!

 

Deci eu chiar nu inteleg de ce impingeti omul la smecherii romanesti si la tot felul de ilegalitati?! Pe bune, de ce?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Am citit cateva opinii pe internet in legatura cu problema asta, insa nu sunt pe deplin lamurit.

 

Aveti idee daca se poate circula in Germania cu o masina inmatriculata in Romania (cu taxe platite la zi, ITP valabil, asigurare RCA, etc)?

 

Unii spun ca, desi suntem in UE, daca esti rezident si muncesti acolo, trebuie sa inmatriculezi masina in Germania in termen de 6 luni sau 12 luni (parerile sunt impartite), sa faci acolo TUV si sa platesti asigurare (sensibil mai scumpa decat la noi).

 

Deasemenea auzisem ca si permisul de conducere trebuie preschimbat cu unul de-al lor si trebuie sa predai permisul de RO.

 

Orice informatie e binevenita! :)

 

Merci

 

salut! iti pot spune experienta unui prieten care lucreaza in germania legal( doctor) . A fost oprit in zona in care locuieste de politie( cei cu masini nemarcate) legitimat , descusut despre ce si cum face si atentionat sa isi inmatriculeze masina pe germania avand in vedere ca locuieste legal acolo altfel urmand sa fie amendat. A mai fost oprit ulterior si de aceasta data politistii(altii decat cei de prima data) nu au mai adus vb. de masina) . Explicatia lui e ca locuind in apropiere de granita cu Olanda, sunt foarte suspiciosi la masinile straine ce trec prin zona si le verifica pentru droguri si alte ilegalitati. Si eu am fost oprit in zona la el pt. ca tocmai imi cumparasem o masina si aveam numere de zoll si m-au verificat amanuntit( inclusiv IMEI-ul telefonului!!!!). In concluzie e cu dus intors treaba cu inmatriculatul masinii. Prietenul meu a decis sa isi faca leasing la un BMW seria 1 decat sa se apuce sa isi inmatriculeze golful pe Germania. Permisul de RO e ok fara probleme din ce spune el.

Edited by kayowas
Link to comment
Share on other sites

atunci poate sa o vanda si sa-si ia alta de germania, sau sa o inmatriculeze in germania, costa in primu an 1700e + 250e impozit , sau sa-si ia una in leasing, sau sa mearga pe jos

masina nu mai are valoare daca incearca sa o vanda in germania inapoi ptr ca e considerata reimport

o vinde in romania isi ia o tigae de 500e si merge cu ea 1-2 ani cat are tĂźv si o vinde cu 500e iarasi

plm am zis si eu nu am dat cu paru, mai uitati-va cate masini st de ungaria, slovacia,polonia, spania care circula pe strazi in germania, nu mai continui ca nu are rost

Link to comment
Share on other sites

nu costa sa mult , banuiesc ca are masina pe numele lui de niscaiva ani in RO. Vad din profil ca are 31 de ani, deci e in grupa de varsta cu risc mai mic.

Eu fara istoric, ca am avut numai masini pe firma, am platit prima asigurare 1100 de euro.

Daca are macar 2 ani de istoric din RO, plateste vreo 700.

 

Se duce cu istoricul de la asigurarea de romania si obtine un pret rezonabil.

BA chiar poate sa isi faca si un teilkasko, ca e vreo 100 de eruo maxim in plus fata de RCA, si face toti banii in DE.

Link to comment
Share on other sites

desi ai niste raspunsuri si mai sus, zic si eu ca:

Aveti idee daca se poate circula in Germania cu o masina inmatriculata in Romania (cu taxe platite la zi, ITP valabil, asigurare RCA, etc)?

da, se poate.

 

Unii spun ca, desi suntem in UE, daca esti rezident si muncesti acolo, trebuie sa inmatriculezi masina in Germania in termen de 6 luni sau 12 luni (parerile sunt impartite), sa faci acolo TUV si sa platesti asigurare (sensibil mai scumpa decat la noi).

 

Deasemenea auzisem ca si permisul de conducere trebuie preschimbat cu unul de-al lor si trebuie sa predai permisul de RO.

90 de zile pentru inmatricularea masinii

6 luni pentru preschimbarea permisului (permisul se preda in DE, nu in RO)

ambele termene curg de la data declararii stabilirii resedintei in Germania

Orice informatie e binevenita! :)

fata de ce ti-au mai scris colegii mai sus, trebuie sa stii ca fara acel Anmeldung, nu vei avea dreptul la cont bancar si nici la adresa postala, iar daca pleci unde stiu io (:) ) atunci vei fi OBLIGAT sa ti le faci pe ambele...

 

Ar fi posibile urmatoarele variante?

 

1. Daca ma opreste politia nu pot sa le spun ca masina am adus-o de curand in Germania?

nu tine !

 

se considera ca ai eludat legea (care e destul de clara => evaziune fiscala) si se lasa cu procuratura si dosar penal... cand e vorba de impozite si bani la stat, nemtii sunt foarte solidari si te dau in gat in secunda 1, asa ca daca vei avea si vreun vecin mai korect din fire, ai pus-o !

 

2. Pun masina pe numele tatalui meu de exemplu si le spun ca masina nu ramane in Germania, e doar in vizita de ex.

ar putea tine o perioada...

 

dar daca ai ghinionul sa fii observat non-stop pentru asta, revenim la punctul de mai sus :pardon:

 

Sincer mi se pare absurd sa ma oblige sa o inmatriculez acolo, cand eu sunt cetatean roman, tara din UE.

nu e chiar asa... fiecare trebuie sa isi plateasca impozitele acolo unde locuieste, unde isi stabileste resedinta.

 

iar Germania este un stat care respecta dreptul de proprietate mai mult decat oricare altul, insa cand vine vorba de impozite, legea e foarte clara: ti se iau banii acolo unde iti declari rezidenta

 

tu alegi daca vrei sa platesti aici sau acolo pentru masina, prin folosirea ei aici sau acolo, in limitele legii... oricum, exista o anumita toleranta in acest domeniu, dar nu la infinit...

 

eu tocmai ce m-am intors din DE :D

Link to comment
Share on other sites

mersi XXL si celorlalti pentru informatii.

 

ca sa nu mai apara alte discutii, nu vreau sa fac smecherii romanesti si nici ilegalitati...de asta ma interesez inainte care e litera legii.

 

eu am spus ca "as prefera" sa tin masina inmatriculata in Romania, din diverse motive. daca nu se poate, aia e, o voi inmatricula acolo si gata, nu e un capat de lume cateva sute de euro in plus :)

 

de vandut aici si cumparat alta acolo nu prea mi se pare fezabil, pentru ca piata auto in Romania e la pamant acum si toti cauta cat mai ieftin, ori eu nu sunt dispus sa vand o masina buna la pret de nimic, pentru a cumpara acolo una cu probleme necunoscute (pentru ca va avea probleme inevitabil, mai mari sau mai mici)

Link to comment
Share on other sites

Eu o singura nelamurire mai am: daca masina este inmatriculata pe o firma din Romania, cat pot circula cu ea in Germania avand rezidenta acolo? Si mai imi trebuie vreun act in afara de imputernicire tradusa in Germana si Engleza si legalizata?
Link to comment
Share on other sites

mersi XXL si celorlalti pentru informatii.

 

ca sa nu mai apara alte discutii, nu vreau sa fac smecherii romanesti si nici ilegalitati...de asta ma interesez inainte care e litera legii.

 

eu am spus ca "as prefera" sa tin masina inmatriculata in Romania, din diverse motive. daca nu se poate, aia e, o voi inmatricula acolo si gata, nu e un capat de lume cateva sute de euro in plus :)

 

de vandut aici si cumparat alta acolo nu prea mi se pare fezabil, pentru ca piata auto in Romania e la pamant acum si toti cauta cat mai ieftin, ori eu nu sunt dispus sa vand o masina buna la pret de nimic, pentru a cumpara acolo una cu probleme necunoscute (pentru ca va avea probleme inevitabil, mai mari sau mai mici)

 

 

succes, eu am inteles ce vrei tu, de aceea am postat ,,jmekeriile'' cu toate ca nu st chiar asa, pt ca nu e ceva de genul bulgaria

ca sa inmatriculezi masina iti tb cont,locuinta, inregistrare la primarie, si restul le faci la tĂźv si sa ai pe cineva care vorbeste germana, pe urma asigurare+teilcasco ptr ca da hagel si st foarte multe animale salbatice,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Revin cu informatii referitoare la acest topic, obtinute direct de la Finanzamt din MĂźnchen, poate mai ajuta pe cineva.

 

Daca nu ai rezidenta in Germania (inregistrare facuta la evidenta populatiei) si nu lucrezi aici, in principiu se presupune ca esti vizitator si nu trebuie sa faci nimic, poti circula fara probleme cu masina inmatriculata in RO.

 

Daca in schimb ai un contract de munca in Germania (automat trebuie sa ai si inregistrarea facuta - Anmeldung), atunci sunt mai multe variante:

 

1. Vrei sa pastrezi masina inmatriculata in Romania, dar sa o folosesti in Germania pe termen nedeterminat - completezi la KFZ Finanzamt un formular cu datele personale si ale masinii (inclusiv data cand a intrat in DE), iar ei iti calculeaza impozitul datorat statului german, pe care il platesti anual. Nu te obliga sa iti inmatriculezi masina in Germania, atata timp cat le platesti impozitul. De la Finanzamt iti va da o hartie cum ca ai declarat masina si platesti taxe, iar cand te opreste politia le arati hartia respectiva si e totul ok.

 

2. Vrei sa pastrezi masina inmatriculata in Romania, dar sa o folosesti in Germania pe termen scurt 3-6 luni mi-a dat exemplu nenea ala - completezi acelasi formular cu datele, insa pe ultima pagina ai o rubrica de free text, unde povestesti ce planuri ai cu masina (gen, am adus-o in Germania sa o folosesc 6 luni, dar apoi o duc inapoi in Romania). In acest caz nu iti vor lua impozit, insa iti vor da deasemenea o hartie pentru politie in caz ca te opreste (probabil cu valabilitate cat ai declarat tu...daca te prinde cu masina dupa perioada declarata, nu e bine :) )

 

In ambele cazuri inca se plateste impozitul din Romania, asigurare, ITP, etc...Nu este nevoie sa faci TĂV in Germania pentru cazurile de mai sus si nici sa faci asigurare aici.

 

3. Radiezi masina in Romania si o inmatriculezi in Germania - faci TĂV, asigurare aici si platesti impozit....dar ai numere de Germania :)

 

Ca idee, mie mi-a calculat impozitul la 320d aprox. 308 euro / an - cica e cel mai mic impozit posibil pentru diesel. Masinile pe benzina au impozit mai mic aici.

 

Nenea de la Finanzamt mi-a spus deasemenea ca daca masina e inmatriculata in RO pe numele unui membru al familiei, rude, etc...atunci mergi si declari ca folosesti masina respectiva o perioada in Germania (nu a spus exact cat poti maxim), dar nu este a ta si nu platesti impozit...iti da deasemenea hartie de aratat la politie in caz ca te opreste.

 

Drumuri bune sa aveti! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 year later...
Am fost in data de 8.05.2015 la Finanzamt si mi s-a spus ca nu mai este de competenta lor sa-ti elibereze vren act care sa-l prezinti politiei in cazul in care masina inmatriculata in alta tara vrei sa o folosesti in Germania. Stie cineva carei institutii trebuie sa ma adresez in acest caz? Sau cum altfel trebuie sa procedez pentru a nu avea surprize?
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.