Jump to content

BMW 530xd sau 535d?


sorcerer

Recommended Posts

M-am hotarat sa-mi iau un BMW E60...nush inca daca xd sau 535. Masina o voi lua noua de la AB. Ce-mi recomandati? E xd-ul asa de important? Iarna voi avea probleme cu 535-ul? Dupa calculele mele diferenta dintre ele e pana in 2000 euro.

Daca sunt posesori de 535d...va conjur!!! Iluminati-ma!

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Fac in jur de 20-25kkm/an, forja pe unde se poate...oricum sunt convins de faptul ca 530xd consuma mai mult :)

Mi-e sa nu-mi para rau iarna viitoare ca nu mi-am luat xd...

189149[/snapback]

 

pt 2 luni pe an nu merita , dar dc ii faci un chip tuning la 535 ai super bolid :blink:

Link to comment
Share on other sites

Aveti dreptate. Ms mult. Oricum nu o sa ma duc de nebun cu ea pe camp...in Buc o sa fie max o sapt de zapada pe an si aici va merge 90% din timp.

Inclin serios spre 535d...dar sa vedem

Va mai dura oricum...cei de la AB nu au inca noile liste de preturi pt facelift si nici pozele cu noile jante

Link to comment
Share on other sites

535d

189160[/snapback]

eu as opta pentru xd .. e mult mai stabila tractiunea integrala .. si nu ti foloseste numai pe zapada sau pe noroi

de fapt bmw xd nu e conceput sa mergi prin zapada .. eu am ramas cu x5 in zapada de 30 cm asa ca cu xd e si mai rau

eu unul as lua xd ... sa uit de frica tractiunii pe spate in viraje si pe portiuni care pierzi aderenta cu 2 roti motoare .( din 1998 am avut numai bmw cu tractiune spate si am facut multe "dude" dar tot imi e frica)

e un mare avantaj 4 roti .. in loc de 2

Link to comment
Share on other sites

Nu arunca banii pe integrala. Vin de la un curs de Winter driving BMW (vezi topicul) care mi-a adancit ideea ca pentru 2-3 zile de zapada pe sosea, nu merita xDrive, decat daca vrei sa omori toata distractia. In plus, am urcat cu 130i si cu 740i acolo unde garda la sol o permitea si unde nimeni nu credea ca poti. Unde nu poate urca o masina ca astea, nu poate nici un xd din cauza de garda la sol. Iar cu putina stiinta, ai zero sanse sa ramai impotmolit undeva.

 

Ia 535d. Fara regrete, fara sa te uiti in urma.

Link to comment
Share on other sites

Ca posesor de 530d (e60) te sfatuiesc sincer sa iti cumperi 530xd-ul. Am facut tesdrive cu 535d-ul si in afara de reprize mai bune la viteze mari.. si juma' de secunda la 0-100 nu vad alt avantaj. Consuma MAI MULT CA 530xd !!! Daca nu esti un pushti de 18-20 de ani turbat dupa play-uri la semafoare... si preferi o masina care sa iti asigure pe langa putere.. si siguranta.. n-ai niciun motiv sa-ti iei 535-ul. Mai bine bagi diferenta in optionale pt 530xd.
Link to comment
Share on other sites

Ca posesor de 530d (e60) te sfatuiesc sincer sa iti cumperi 530xd-ul. Am facut tesdrive cu 535d-ul si in afara de reprize mai bune la viteze mari.. si juma' de secunda la 0-100 nu vad alt avantaj. Consuma MAI MULT CA 530xd !!! Daca nu esti un pushti de 18-20 de ani turbat dupa play-uri la semafoare... si preferi o masina care sa iti asigure pe langa putere.. si siguranta.. n-ai niciun motiv sa-ti iei 535-ul. Mai bine bagi diferenta in optionale pt 530xd.

189290[/snapback]

 

Nu sunt de acord. Daca vrei sa bagi banii in optionale, atunci ia un 530d si de banii de xDrive pune-ti pe el tot ce vrei. Cu xDrive, vei avea 2 saptamani pe an un mic avantaj si tot restul timpului un imens dezavantaj. BMW e renumit prin tractiune spate. Nu renunta asa usor la aceasta idee - foarte importanta de altfel - daca nu e neaparata nevoie.

 

Eu ti-am recomandat 535d in comparatia cu 530xd. Altfel, ia un 530d cu tot ce intra.

Link to comment
Share on other sites

Sau alta idee. Ia un 530d si de banii de xDrive fa un curs de concucere pe zapada de la BMW. De fapt, iti ajung si pentru BMW Winter Fahrer Training si pentru BMW Winter Perfection Fahrer Training. In felul asta, o sa dai fum in nas pe orice suprafata, celor cu 530xd care nu stiu sa-l foloseasca.
Link to comment
Share on other sites

530xd pt un plus de tractiune . acolo unde cei cu 535d o sa aiba emotii tu vei fi mai rapid sau in orice caz , te vei simti mai in siguranta. sigur ca motorul de pe 535d e o bijuterie tehnica. daca esti genul sportiv care apreciaza un motor puternic si tractiune spate , un sofer cu experienta , ia 535d. daca vrei mai multa siguranta pe sosea ca si forta de tractiune , ia 530xd. 18 februarie la Brasov in Poiana ? hmm , ia sa ma interesez.
Link to comment
Share on other sites

Ce e distractiv ca toata lumea sustine ca xDrive e mai sigur... Eu ma simt in siguranta cu tractiunea spate. N-am probleme cu siguranta. Sunt mai in siguranta cu tractiunea xDrive? Nu cred, pentru ca nu ajung niciodata in punctul unde asta ar face diferenta. La ce vad bun xDrive? Daca m-as fi nascut in Norvegia, probabil sau daca-as fi locuit undeva in Alpi.

 

Oricum diferenta e doar cand accelerezi. In rest e totul in favoarea tractiunii spate, unde repartizarea mai buna a maselor, aduce un plus de aderenta pe toate rotile.

 

Poate ca sunt eu defect, dar daca sunt, macar stiu ce-mi place.

Link to comment
Share on other sites

din moment ce iti cumperi un e60 brand new nu cred ca diferenta de 20 milioane pe an la impozit is o mare problema pt tine, diferenta dintre motorul de 3l si cel de 3.5l. totul o sa fie mult mai scump, taxe si asigurari.

 

impozitul pe motoare intre 2500 si 3100 este de vreo 9 milioane, ce este peste 3100 se tripleaza.

 

eu as merge pe 535d daca taxele nu ar face diferenta pt mine.

Link to comment
Share on other sites

eu as merge pe 530 xd

0-100km/h :

530xd : 6.6 s

535d : 6.5 s

Ambele au viteza maxima limitata la 250 km/h

Chiar si la consum bate 530 xd-ul :

consum mixt :

530 xd : 7.6 l/100km

535d : 8l/100 km

So ai cam aceleasi performante dinamice la un consum redus si un plus la siguranta. Asta e opinia mea..

ps : datele sunt preluate de pe site-ul oficial

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.