Jump to content

Instalare navigatie monocrom bmw e46 fl


Recommended Posts

Am gasit sa cumpar o navigatie monocrom ptr masina mea e46 fl . Momentan am un casetofon reverse si as vrea montez accea navigatie . ii doar unitatea nu are module , cablaje . M-ar interesat doar sa mearga radio si sa-mi afiseze consumu , viteza ... se poate monta direct sau mai am nevoie de module ?
Link to comment
Share on other sites

Am gasit sa cumpar o navigatie monocrom ptr masina mea e46 fl . Momentan am un casetofon reverse si as vrea montez accea navigatie . ii doar unitatea nu are module , cablaje . M-ar interesat doar sa mearga radio si sa-mi afiseze consumu , viteza ... se poate monta direct sau mai am nevoie de module ?

 

 

Daca are aceleasi mufe in spate se potriveste! O sa-ti afiseze functiile OBC (consum, viteza, temperatura, etc), mai putin navigatia!

Link to comment
Share on other sites

sigur se potriveste ? nu ma intereseaza neaparat navigatia, doar sa mearga radio, si functiile OBC

 

 

Sunt doua tipuri de navigatii monocrom:

1- cu modul de sunet incorporat (cu acelasi tip de mufa ca si casetofonul)- modelul acesta iti trebuie!

2- cu modul de sunet in portbagaj (are alt tip de mufa).

Daca ai primul model sigur se potriveste!

Link to comment
Share on other sites

Buna seara tuturor! Nou posesor de BMW, nou si pe forum.

Daca puteti sa ma ajutati cu urmatoarea problema:

Am schimbat de curand casetofonul original al masinii (bussiness radio cassette player) cu o navigatie mica, cu ecran monocrom rosu, tot cu casetofon. Ii spune BMW bussiness navigation.

In regula, inlocuirea a fost destul de plug-and-play, cu exceptia faptului ca a fost necesar un adaptor de antena, de la DIN la Fakra.

Noua navigatie/casetofon nu are conectat modului de GPS, acesta va fi cumparat ulterior.

 

Problema este urmatoarea: in toate clipurile de pe Youtube etc, pe display-ul acestei navigatii apare ca optiune si Bord Computer, care arata viteza, consumul si tot asa.

La mine nu apare, apare doar Ext. Temperature (afisat corect). Cred ca la ibus este conectat corect, deoarece comenzile de pe volan merg.

 

Mai trebuie sa-i fac ceva? Vreo codare?

Singurul conector conectat :) este cel care era folosit si de vechiul cas, unul cu pini grosi si o siguranta de 10A. Celelalte doua conectoare (patrate, cu pini subtiri) nu sunt folosite.

 

Dorin

Edited by Ivan Turbinca
Link to comment
Share on other sites

Manole2000 imi poti spune te rog aste este mufa mare sau mica daca are modul,ms...???

 

 

Salut! Unitatea din imagine are modulul de sunt incorporat! Mufa de alimentare (cea din partea dreapta) este plug and play cu mufa de la casetofon! Ramane de comparat mufa de radio.

 

Mufa TMC nu te ajuta decat daca vrei sa-i montezi si modulul de navigatie!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pai functioneaza cumva la tine? Nu.

 

Eu am avut navigatie mica monocrom din fabrica + modul de navigatie MK4 + bluetooth + magazie de cd + telefon.

In momentul in care am deconectat modulul de navigatie, nu mi-a mai afisat informatiile din BC.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Pai functioneaza cumva la tine? Nu.

 

Eu am avut navigatie mica monocrom din fabrica + modul de navigatie MK4 + bluetooth + magazie de cd + telefon.

In momentul in care am deconectat modulul de navigatie, nu mi-a mai afisat informatiile din BC.

 

 

Salut! Acum ceva vreme (2-3 ani) am anulat la cineva un modul de navigatie (era defect si se reseta ecranul de la navigatie). Imi amintesc ca dupa ce am scos mufele de la modulul de navigatie I-au aparut informatiile din BC (baiatul a fost fericit ca nu se mai reseteaza ecranul si poate vedea afisajul cu radio si info BC)! Teoretic aceste informatii sunt luate pe I-BUS, deci prea mare legatura cu modulul de navigatie nu ar trebui sa aibe (la masinile fara navigatie le arata pe afisajul din ceasuri)! Oricum nu vreau sa te contrazic, este posibil sa nu le arate pe toate, dar nu inteleg de ce ar arata doar temperatura exterioara?!

Link to comment
Share on other sites

Pai, la mine cand aveam modulul de navigatie instalat, imi aparea in meniu o optiune Bord Computer, in care cand intram aveam informatiile din BC. In momentul in care am deconectat modulul, acel meniu nu se mai numea Bord Computer ci se numea Ext. Temperature si cand intram in el imi arata doar temperatura.

Da, in mod normal nu avea de ce sa se modifice, dar cine stie. Poate in modulul de navigatie e incorporat si modulul care interpreteaza informatiile furnizate de I-bus.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

A aparut si la mine o problema:a disparut afisajul de pe ecran.Am schimbat modulul MK2 dar degeaba,aceeasi problema...si nici tastele 3,4,5,6 nu mai au lumina...doar daca tin apasat pe 5 se apinde tastele.

Poate fi problema de la porcariile de leduri albe?

O poza inaine:http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/02/01/7a78ac03c42dc6a264cc599b1fac99a4.jpg

Si una dupa ce a aparut problemahttp://tapatalk.imageshack.com/v2/15/02/01/f48261b98e5e0d5f74fb09ea9f98e7ab.jpg

Link to comment
Share on other sites

Azi am schimbat unitatea cu una perfect functionala...aceeasi problema,nu apare afisajul....am schimbat si unitatea MK...nimic

Am acesta eroarehttp://tapatalk.imageshack.com/v2/15/02/03/12b622a7a86842d0757bf938bad7d026.jpg

Am verificat si firul K-Bus,am luat semnal de pe altul...nimic

Edited by blo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.