BMWClub: Achizitie Seria 1 - BMWClub

Jump to content

• 20 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Achizitie Seria 1

#1 User is offline   nick20pub 

• Începător
  • Group: Members

Posted 14 May 2013 - 22:09

Salutare,

Urmeaza sa imi achizitionez prima masina. Cum bugetul meu este de maxim 8000 EUR, ma uitam dupa un golf V. Asta pana weekendul trecut cand am primit o oferta pentru un 118d din 2005, recomandat de cineva cunoscut. Am facut un drum de 10 ore cu trenul dus-intors doar ca sa vad masina, insa din pacate propietarul m-a sunat azi sa imi spuna ca s-a razgandit si nu mai vinde. Masina mi-a placut la nebunie insa din pacate pe autovit nu prea gasesc nimic care sa nu fie dubios sau in afara bugetului meu.
Singurul anunt care mi s-a parut relativ de bun simt si in buget ar fi acesta:

http://www.autovit.r...-C29055108.html

Din cate am citit la motoarele astea generatie 2007-2008 sunt probleme la distributie, el zice ca a fost schimbata la 120.000, dar desi are factura nu m-as baza pe asta, asa ca s-a mai adauga vreo 3-4000 lei la pretul masinii + timbrul de mediu(in jur de 1000 eur in functie de emisii).

As vrea sa stiu care este parerea voastra, merita vazuta masina oare? Care e pretul maxim pe care l-ati plati pentru ea?
Mai stiti si alte surse unde as putea gasi anunturi pentru seria 1, altele decat autovit si acest forum(aici am cautat dar nu gasesc decat de la seria 3 in sus care din pacate nu este in buget)?
Si nu in ultimul rand, are rost sa mai caut seria 1 tinand cont de bugetul meu?

Multumesc
0

#2 User is offline   Paleonte 

• Membru
  • Interests:A better life !

Posted 14 May 2013 - 22:18

sal,

cu siguranta seria 1 iti ofera senzatii fata de un golf 5.
intr-adevar, nu te poti baza pe factura aceluia care zice ca a schimbat distributia. NIMENI nu aduce masina spre vanzare si sa ii schimbe distributia. dar nu inteleg de ce pui 1000 euro la buget pt distributie. daca masina nu are probleme la distributie, ( dupa o verificare la un service de specialitate, nu orice service ) , atunci nu vad care e problema. doar o parte destul de mica din motoare au aceasta problema. incearca sa cauti si pe Germania. acolo sunt masini la care se poate verifica mai usor istoricul.

pardon. banuiesc ca cel care a adus-o sustine ca a fost chimbata de vechiul proprietar. nici pe asta nu te poti baza, darrepet : daca masina nu are pb la distrib, nu e nici o pb !

This post has been edited by Paleonte: 14 May 2013 - 22:20

0

#3 User is offline   Eugen B 

• Senior

Posted 14 May 2013 - 22:23

Cred ca mai bine incerci aici:

http://www.bmwclub.r...page__st__17540

despre masina din link.....numai de bine; cauta si tu cam cat costa un seria 1 in belgia cu km/dotari echivalente, mai pune si tu un profit al vanzatorului si o sa iti raspunzi singur la intrebarea daca masina respectiva merita; stiu ca exista mitul ca in strainatate sunt masini ieftine .....insa eu iti pot confirma pentru Franta(ca aici stau) ca cele ieftine sunt niste gunoaie de care scapa ei si le tranzactioneaza samsarii in Romania.

Foloseste functia search si cauta sfat achizitie....o sa gasesti o groaza de topicuri deschise pe tema asta, cat si eventualele probleme/cheltuieli care apar vis-a-vis de acest model.
Ca si prima masina, eu as lua un golf, care are marele avantaj ca e un model fff raspandit, fiind mult mai usor de intertinut si servisat atat prin oferta de piese, cat si prin expertiza mecanicilor.
0

#4 User is offline   buldy 

• Ing.Dipl.

Posted 14 May 2013 - 22:27

Pai daca zice ca distributia a fost schimbata la 120.000 de km atunci ar trebui sa apara in istoricul de service lucru pe care il poti verifica la orice reprezentanta BMW avand seria de sasiu. Asta se poate vedea usor.
0

#5 User is offline   Paleonte 

• Membru

Posted 14 May 2013 - 22:28

http://cautare.mobil...008&tabNumber=1

asta e un exemplu. de obicei pe autovit vei gasi masini mai ieftine ca in Germania,si cu km mai putini. explicatiile sunt mai multe. majoritatea au km dati inpoi sau lovite si refacute, sau jonglari cu tva pe firme fantoma...etc

poate gasesti una luata de noua din romania si cu istoric clar, sau ai rabdare si cauta pe germania...
0

#6 User is offline   tutorial 

• Membru

Posted 14 May 2013 - 22:34

View Postnick20pub, on 14 May 2013 - 22:09, said:

Salutare,

Urmeaza sa imi achizitionez prima masina. Cum bugetul meu este de maxim 8000 EUR, ma uitam dupa un golf V. Asta pana weekendul trecut cand am primit o oferta pentru un 118d din 2005, recomandat de cineva cunoscut. Am facut un drum de 10 ore cu trenul dus-intors doar ca sa vad masina, insa din pacate propietarul m-a sunat azi sa imi spuna ca s-a razgandit si nu mai vinde. Masina mi-a placut la nebunie insa din pacate pe autovit nu prea gasesc nimic care sa nu fie dubios sau in afara bugetului meu.
Singurul anunt care mi s-a parut relativ de bun simt si in buget ar fi acesta:

http://www.autovit.r...-C29055108.html

Din cate am citit la motoarele astea generatie 2007-2008 sunt probleme la distributie, el zice ca a fost schimbata la 120.000, dar desi are factura nu m-as baza pe asta, asa ca s-a mai adauga vreo 3-4000 lei la pretul masinii + timbrul de mediu(in jur de 1000 eur in functie de emisii).

As vrea sa stiu care este parerea voastra, merita vazuta masina oare? Care e pretul maxim pe care l-ati plati pentru ea?
Mai stiti si alte surse unde as putea gasi anunturi pentru seria 1, altele decat autovit si acest forum(aici am cautat dar nu gasesc decat de la seria 3 in sus care din pacate nu este in buget)?
Si nu in ultimul rand, are rost sa mai caut seria 1 tinand cont de bugetul meu?

Multumesc

sincer mai bine as merge pe un Golf 5 de 140cai decat pe acesta; nu e prea dotat, adica de fapt in afara de clima ,jante, PDC nu prea vad sa aiba ceva care chiar sa conteze.
pe langa taxa de mediu gandeste-te ca va trebui sa ii faci o revizie completa(pe care eu as face-o la Bavaria----1500 lei), trebuie revopsite bara fata si spate. Acum depinde daca mai ai inca vreo 2000-3000 de euro pe care i-ai putea investi intr-un timp relativ scurt(probabil); daca ii ai, atunci cu 11000 euro mi-as cumpara altceva, nu acel seria 1.
P.S. am condus toate seriile de BMW, seria 1 mie mi se pare horror!(no offense pentru proprietari), dar e zgomotoasa, extrem de mica ca si spatiu, estetic mie nu imi place dar asta tine de gust si nu stiu cat de usor vei reusi sa o revinzi
0

#7 User is offline   Paleonte 

• Membru

Posted 14 May 2013 - 22:42

Golful e cu 1000 - 2000 Euro mai ieftin. are mai mult spatiu interior. la zgomot e mai rau ca seria 1. senzatii la condus nu se compara.
atentie ca motoarele de 2000 de la VAG de prin 2006, 2007 suut niste cazane...
-5

#8 User is offline   junioralex 

• Începător

Posted 14 May 2013 - 22:46

View PostPaleonte, on 14 May 2013 - 22:42, said:

Da-mi doua argumente,ca-s curios cum ti-ai dat seama ca acele motoare sunt cazane...nu de alta dar am avut 2 modele si nu am avut nici o treaba cu ele din nici un punct de vedere.
0

#9 User is offline   Paleonte 

• Membru

Posted 14 May 2013 - 22:51

eram sigur ca se gaseste unu care sa sccrie ca a avut el si ce bine a fost. sunt printre primele common rail de la VAG. multe au probleme cu injectoarele, suna ca niste tractoare, cosum, performante, fiabilitate, toate sunt sub BMW.
-2

#10 User is offline   nick20pub 

• Începător

Posted 14 May 2013 - 22:57

Multumesc pentru raspunsurile prompte.
@Eugen B sincer eram foarte incantat de un golf V pe care l-am testat, dar dupa ce am mers cu seria 1 parca nu mai vreau altceva. Si mie mi se pare destul de ieftin in banii astia, de asta imi e si teama sa cumpar de pe autovit.

@Paleonte arata super asa rosu :D Dar din pacate nu pot merge in Germani sa iau (nu cred ca imi ajunge bugetul daca dau 1000 eur pe drum).

Am mai gasit si asta http://www.autovit.r...-C28967931.html e de la Wellauto - e benzina si automata(as merge macar sa vad cum merge). Ma gandesc ca Wellauto nu ar trebui sa vanda masini cu km dati inapoi sau lovite (sau daca si ei vand atunci sunt hopeless :) ).
0

#11 User is offline   junioralex 

• Începător

Posted 14 May 2013 - 22:59

Pai nu comparam mere cu pere,dar pana la a le face cazane mai sunt ceva pasi de parcurs,daca nu ai avut vreun astfel de model nu stiu ce de te bagi in seama si-i informezi pe oameni gresit...

Asta cu "erai sigur ca se gaseste vreunu".......ti-as raspunde pe masura dar nu meriti atata atentie :rolleyes:
0

#12 User is offline   Paleonte 

• Membru

Posted 14 May 2013 - 23:06

View Postjunioralex, on 14 May 2013 - 22:59, said:

Pai nu comparam mere cu pere,dar pana la a le face cazane mai sunt ceva pasi de parcurs,daca nu ai avut vreun astfel de model nu stiu ce de te bagi in seama si-i informezi pe oameni gresit...

Asta cu "erai sigur ca se gaseste vreunu".......ti-as raspunde pe masura dar nu meriti atata atentie :rolleyes:

am exagerat cu "cazane" , dar chiar sunt niste motoare nereusite ! primele common rail de la VAG.
cand vorbesc ceva, nu o fac sa ma aflu in treaba. am exemple de la prieteni, recomandari de la mecanici, si studiat indelung pe forumuri. ok? nu sunt vre-un rupt de lume. ma invart in niste cercuri, care mi-au permis sa conduc multe masini de toate genurile, sa cer multe pareri, sa vad evolutia unor masini pe parcursul utilizarii lor.

cat despre atentia ta, nu am nevoie de ea, nu o doresc, deci nu se pune problema sa o merit.
-4

#13 User is offline   d-rive 

• muhahahahaaaa

Posted 14 May 2013 - 23:09

View PostPaleonte, on 14 May 2013 - 22:42, said:

Colegule, regleaza-ti data... Ia vezi matale pana cand PD-urile au fost in productie ;)
Si chiar si asa, cazanele alea de care zici, nu prea au fost cazane. Ce-i drept, nici no 1 nu au fost dar totusi...

Ai fost ok cu sfaturile pana intr-un punct si apoi zbang, ai daramat tot...
2

#14 User is offline   Paleonte 

• Membru

Posted 14 May 2013 - 23:11

View Postnick20pub, on 14 May 2013 - 22:57, said:

Multumesc pentru raspunsurile prompte.
@Eugen B sincer eram foarte incantat de un golf V pe care l-am testat, dar dupa ce am mers cu seria 1 parca nu mai vreau altceva. Si mie mi se pare destul de ieftin in banii astia, de asta imi e si teama sa cumpar de pe autovit.

@Paleonte arata super asa rosu :D Dar din pacate nu pot merge in Germani sa iau (nu cred ca imi ajunge bugetul daca dau 1000 eur pe drum).

Am mai gasit si asta http://www.autovit.r...-C28967931.html e de la Wellauto - e benzina si automata(as merge macar sa vad cum merge). Ma gandesc ca Wellauto nu ar trebui sa vanda masini cu km dati inapoi sau lovite (sau daca si ei vand atunci sunt hopeless :) ).

asa se intampla cand conduci un BMW. da-i intr-o boala necrutatoare. bineinteles, trebuie sa ai si o pasiune pentru masini si condus. altfel poti sa-ti iei si logan, ca isi face si ala treaba.

benzina si automata la KW aia , e ceva mai lenesa si consuma mai mult. km sunt mari sanse sa fie aproape de realitate. cu cele pe benzina se circula putin fata de diesel.

eu repet ! doar tu poti decide. daca e sa decizi cu calcule, e Golf. daca decizi cu inima e BMW.

trebuie sa te incadrezi in buget si sa mai ai si ceva pe langa pentru neprevazute...ca de...e masina SH

This post has been edited by Paleonte: 14 May 2013 - 23:12

-3

#15 User is offline   junioralex 

• Începător

Posted 14 May 2013 - 23:13

View PostPaleonte, on 14 May 2013 - 23:06, said:

am exagerat cu "cazane" , dar chiar sunt niste motoare nereusite !
cand vorbesc ceva, nu o fac sa ma aflu in treaba. am exemple de la prieteni, recomandari de la mecanici, si studiat indelung pe forumuri. ok? nu sunt vreun rupt de lume. ma invart in niste cercuri, care mi-au permis sa conduc multe masini de toate genurile, sa cer multe pareri, sa vad evolutia unor masini pe parcursul utilizarii lor.

Aaaa,daca ai studiat pe forumuri...imi cer scuze.Nu ne spui parerile prietenilor tai?
0

#16 User is offline   Paleonte 

• Membru

Posted 14 May 2013 - 23:16

View Postjunioralex, on 14 May 2013 - 23:13, said:

Aaaa,daca ai studiat pe forumuri...imi cer scuze.Nu ne spui parerile prietenilor tai?

atat ai citit ?
-2

#17 User is offline   nick20pub 

• Începător

Posted 14 May 2013 - 23:21

@JuniorAlex si eu am fost sfatuit de un prieten care are service sa ma orientez catre golf V cu motor 1.9 TDI nu 2.0 TDI. Mi-a si explicat ce anume pica la ele dar nu ma pricep sa reproduc :)

@Paleonte, consuma cu vreo 2-3% in plus in medie cred. Ma duc maine sa vad cum se compara cu 118d :D
0

#18 User is offline   junioralex 

• Începător

Posted 14 May 2013 - 23:21

Doar atat am invatat , restul cuvintelor ma depasesc.

@nick20pub,am avut 1.9tdi si 2.0tdi , ambele resoftate si nu am avut nicio treaba cu ele din niciun punct de vedere si ambele aveau peste 180k,tine poate si de noroc,dar nu poti tot timpul generaliza,cum fac astfel de meseriasi de mai sus.

This post has been edited by junioralex: 14 May 2013 - 23:25

0

#19 User is offline   Paleonte 

• Membru

Posted 14 May 2013 - 23:29

View Postnick20pub, on 14 May 2013 - 23:21, said:

@Paleonte, consuma cu vreo 2-3% in plus in medie cred. Ma duc maine sa vad cum se compara cu 118d :D

daca ai timp,asta e cel mai bine. sa mergi sa probezi. majoritatea nu fac asta, i-au masinile dupa ochi si culoare. de vazut daca o sa iti placa automata. depinde cat de activ esti la volan.
daca nu faci km multi e ok si benzina, si intretinerea e mai ieftina.
sa ne spui si noua cum ti s-a parut.
orice ai decide, nu te grabi. masinile bune se gasesc greu.

bafta
0

#20 User is offline   nick20pub 

• Începător

Posted 14 May 2013 - 23:31

Sunt ok cu automata, chiar prefer in oras. Probabil o sa merg 12-15000 pe an din care cam jumatate in Bucuresti.
Merg maine si revin cu impresii.
0

Share this topic:

• 20 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users