Jump to content

Achizitie Seria 1


nick20pub

Recommended Posts

Vad ca nu ti-a raspuns nimeni la intrebarea ta referitoare la motorizare diesel sau benzina, probabil din cauza ca nu ai spus cati km o sa parcurgi anual.

Referitor la olx, autovit etc, eu as fii foarte circumspect, marea majoritate sunt samsari.

De ce nu te duci pana in Germania? Gandeste-te ca majoritatea masinilor sunt aduse de acolo si revandute pe piata noastra. Iar cei care o fac, obtin si ceva profit ...

Link to comment
Share on other sites

Ca sa mergi sa iti iei masina din Germania trebuie sa ai bani multi la tine. In caz ca anuntul de pe mobile nu corespunde cu realitatea nu poti sa te intorci cu mana goala, iar masinile bune sunt scumpe.

 

Nu e o regula, dar daca vrei masina de 5-6000 din Germania, trebuie sa ai in jur de 9-10000 disponibili. Excursia costa cam 1000EUR, probabil gasesti o masina buna care iti place la un 7-8000, inscrisul 1000...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna seara si bine v-am gasit

As avea nevoie de un sfat in alegerea unui Bmw seria 1.

Am gasit aceasta masina pe net care mi-a placut dar din pacate nu stiu prea multe despre seria1 F20,poate ma puteti ajuta cu ceva informatii:

Merita sau nu?

http://www.autovit.ro/show?id=C35291924

Multumesc anticipat

salut,primul minus mare dupa parerea mea este lipsa navigatiei,asta este doar parerea mea in rest ,mergi fa un test drive cu ea,vezi cum se comporta,dupa parerea mea cred ca v-a consuma destul de mult masina asta,e benzina 1.8,nu cunosc motorizarea dar nu sunt oare prea multi cai la 1.8?.... in rest un model frumos si culoarea imi place mult,pare ingrijita si un mare plus pentru pielea partiala,din nou reviziile gratuite reprezinta un plus.

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Si eu mi am luat un f20 zilele trecute (am avut si primul model) . Am cautat 2 luni ca masina sa aibe km reali , fara accident etc.

Din experienta mea de pana acum: nu o lua fara navigatie (idrive) pt ca va tb sa o vinzi si tu mai tarziu , este pe benzina si va consuma mult. Un avantaj este ca are km reali ( garantie )

Link to comment
Share on other sites

De acord cu tine, mai putin partea legata de navigatie. Dupa mine, este o investite total aiurea, orice navigatie pe smartphone da lectii navigatiilor de pe masina. Costa de 50 ori mai putin si in plus actualizarile hartilor sunt mult mai facile. Cu banii de pe navigatie se poate lua fie o masina mai "musculoasa", fie mai noua, fie mai dotata sau orice combinatie a acestora. Parerea mea ...
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

In comparatie cu preturile de pe mobile.de pare ok. De aia probabil ca a si urcat un pic pretul, vazand ca la noi 118i nu prea e de vanzare iar cele de la dealer bmw sunt scumpe. Totusi un mare minus e ca nu are nici macar display-ul acela din mijloc cu computer de bord, ce sa mai zic de navigatie. Cel care a luat-o de noua putea sa adauge macar displayul ala.....stiu ca e in jur de 800 euro.

 

Un exemplu din Germania, tot un 118iA dar cu navigatie http://home.mobile.de/KUEHNE-GMBH#des_199197214. Il poti lua cu pretul netto si mai adaugi cam 1000euro. Daca te intereseaza iti recomand pe cineva care se ocupa.

Sau 118dA http://home.mobile.de/CALLI#des_202181513

Edited by Andrei_VUV
Link to comment
Share on other sites

La cat era acum o luna? Ai vazut-o? Eu inca nu am vazut-o, masina e in C-ta si eu sunt din Buc dar as vrea sa ma duc luni sa o vad.

 

Laura, mai bine stai in banca ta si nu mai bate drumul pana in Ct, ca o sa'l bati degeaba.. Mașinile din parcurile auto de aici sunt praf toate...

Iti dau același sfat ca si Andrei..

Dar daca tot vrei sa vezi marea :)..poate ai norocul sa dai peste o masina ok..

Link to comment
Share on other sites

In comparatie cu preturile de pe mobile.de pare ok. De aia probabil ca a si urcat un pic pretul, vazand ca la noi 118i nu prea e de vanzare iar cele de la dealer bmw sunt scumpe. Totusi un mare minus e ca nu are nici macar display-ul acela din mijloc cu computer de bord, ce sa mai zic de navigatie. Cel care a luat-o de noua putea sa adauge macar displayul ala.....stiu ca e in jur de 800 euro.

 

Un exemplu din Germania, tot un 118iA dar cu navigatie http://home.mobile.de/KUEHNE-GMBH#des_199197214. Il poti lua cu pretul netto si mai adaugi cam 1000euro. Daca te intereseaza iti recomand pe cineva care se ocupa.

Sau 118dA http://home.mobile.de/CALLI#des_202181513

 

Multumesc mult de recomandari. Arata foarte bine amandoua insa sunt putin peste bugetul meu (16.000 e maxim cat pot eu) si as vrea si ceva sub 100.000 km...

Ma puteti ajuta cu alte sfaturi/recomandari?

Link to comment
Share on other sites

Laura, mai bine stai in banca ta si nu mai bate drumul pana in Ct, ca o sa'l bati degeaba.. Mașinile din parcurile auto de aici sunt praf toate...

Iti dau același sfat ca si Andrei..

Dar daca tot vrei sa vezi marea :)..poate ai norocul sa dai peste o masina ok..

 

Crezi ca e tzeapa oferta asta? In poze masina arata ok. A vazut-o cineva si mi-a spus ca e impecabila. Mie imi e frica sa nu aibe totusi probleme "ascunse"...

 

Pai aia rosie sare putin peste 16000 cu tot cu adus in tara. Si barem o iei din sursa sigura decat aia din Cta care nici nu stii prin ce maini de samsari a trecut. Eu nu sunt adeptul autovit pt ca sunt si multi tepari si evit.

Pai am vazut ca e aproape 18.000 brut

Link to comment
Share on other sites

O posibila teapa ar fi sa nu aiba km reali, dar asta poti sa verifici la reprezentanta.

 

Si inca un aspect important dupa parerea mea ar fi sa o vada cineva care se pricepe sa observe daca a fost lovita sau daca are elemente revopsite(ca urmare a unui accident).

 

Astea sunt criteriile cele mai importante dupa parerea mea, eu dupa asta m-am luat si am cautat ceva timp pana sa gasesc ce mi-a placut si sa fie nelovita si fara km dati inapoi!

Edited by Valentin_
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic acum.. Poate masina chiar este ok, eu unul ma feresc de parcurile auto..

Am fost cu cumnata'mea sa'si ia un A3 care s'a dovedit a fi praf..

In schimb de curând un prieten a luat un X5, 2011 adus din Franța, tot de la parc auto..masina care chiar a fost ok din toate punctele de vedere.

f20'ul intr'adevar arata bine in poze, fa un drum si convinge'te.. Daca vii si presupun ca o sa vrei s'o verifici la reprezentanta, da un tel inainte pt o programare totuși..

De la parcurile auto pana acolo nu e mult de mers.. Sau daca nu ĂŽncerci la cei de la Bimmer Workshop (a nu se considera reclama), mi se par bĂŁieți chiar f buni, cei din Ct bĂŁnuiesc ca stiu..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.