Jump to content

Achizitie Seria 1


nick20pub

Recommended Posts

Salut ! Am cumparat masina , se prezinta in stare foarte buna . La constatare au iesit urmatoarele probleme :

- placute frana fata - spate

- bielete anti ruliu

- racord flexibil

Si un furtun de tur motorina care supureaza undeva prin zona jojei de ulei

Ce nu mi-am dat seama legat de optiuni

Nu are senzori de parcare pe fata

Nu are pilot

Cutia schimba foarte bine

 

 

Daca ma poate ajuta cineva cu doua informatii?

Sa schimb uleiul din cutie ?

Cat costa ?

Din ce am citit eu s-ar schimba la 100-120k km , parerile sunt impartite

(Rog un moderator sa ma anunte daca nu am postat unde trebuie )

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

 

Daca ma poate ajuta cineva cu doua informatii?

Sa schimb uleiul din cutie ?

Cat costa ?

Din ce am citit eu s-ar schimba la 100-120k km , parerile sunt impartite

 

 

Salut,

iti recomand sa faci revizie la cutie, daca mergi la zf costul va fi in functie de cat ulei intra dar nu mai putin

de 1600 lei, iar la ceilalti indiferent cat ulei intra platesti intre 2400 si 2800 sau chiar 4000 lei.

Link to comment
Share on other sites

Salut forumisti.

 

Am si eu nevoie de un sfat legat de achizitia unui seria 1 118D din 2009.

 

Anuntul este acesta:

 

https://www.olx.ro/oferta/bmw-118d-euro5-propietar-facelift-ID9HIJL.html#cdb39b325f;promoted

 

ce parere aveti?

 

Am fost sa vad masina si arata impecabil, atat exterior cat si interior, ingrijita. omul nu e samsar, are o vucanizare ca si business.

Masina o coducea sotia.

fiind motor N47 a schimbat omul preventiv distributia, mi-a aratat si poze.Are facturi de la majoritatea schimburilor. ambreiaj, discuri , placute. Baterie noua (gel), cauciucuri de iarna noi.

Singura problema care ma apasa e ca omul e foarte ocupat si doar duminica poate merge cu mine in service. In schimb a zis ca pot veni cu orice mecanic sa ne uitam la ea..sau poate merge cu mine unde vreau eu. Voi ce parere aveti..pot verifica undeva VIN ul?

 

WBAUD71050P400704

 

La ce altceva sa ma uit?

 

Multumesc

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare,

Doresc sa achizitionez un bmw 120d 2.0 163 cp din 2005,estetic masina arata aproape impecabil la fel si pe interior mai putin scaunele care fiind din piele se vede ca sunt uzate,ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este ca la rece doar(asa zice propietarul) a observat de ceva zile ca de sub capota se aude un ‘fluierat’ cand tureaza motorul pe liber,la plecare de penloc sau in mers numai se aude nimic insa daca te opresti si o turezi se aude inspre sfarsitul zgomotului de motor fluierat subtire parc ca la un ceainic care te anunta ca fierbe apa,propietarul spune ca de putin timp face asa si ca e rotita sau/si cureaua de accesorii...de la frig face asa..,mentionez ca masina are aproape 220 mii km,are cod motor m47..cica a foat adusa din italia acum 2 ani..el nu o mai conduce demult..masina mai mult a stationat in ultimele luni..

Masina are faruri cu lupe + angel eyes,navigatie,senzori,tempomat,piele,auditie professional,e practic full extra..trapa nu are in rest are de toate:))

Vrea 4500euro desi pe anuntul initial de acum 1 luna era 5300..,km multi sincer nu ma ingrijoreaza..doar ‘fluieratul’ ala imi sta pe creier si la mecanic toti isi daucu parerea..asa i-au spus si lui ca se rezolva cu 150-200 lei..astept o opinie din partea acestei comunitati,daca s-a mai lovit cineva de problema asta sau alte posibile probleme,cunosc persoane care au patit la fel pe vw bora din 2003 si vw golf au mii de km facuti si ei mi-au spus la fel ca e ceva minor...masina merge f bine ,trage de. Doamne fereste,,a fost un soc pentru mine cei drept cum merge pentru ca eu pana acum am condus o masina 1.2 benzina de 75 cai:)))

Link to comment
Share on other sites

Fluieratul ala subtire e posibil sa fie de la turbo, si nu se rezolva cu 200ron, cel putin 2000 ron. nu te mai gandesti la( 4500 euro) km. are cat China, nu se uzeaza asa usor pielea de pe scaune, la mine are 280K. si pielea e intacta, intinsa fara cojituri, asa sa-ti faci o parere, cam cat dai atata face, nu te astepta ca ai dat lovitura.Cauta o masina printre cunostinte, prieteni, sa stii cate ceva de ea.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Doresc sa achizitionez un bmw 120d 2.0 163 cp din 2005,estetic masina arata aproape impecabil la fel si pe interior mai putin scaunele care fiind din piele se vede ca sunt uzate,ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este ca la rece doar(asa zice propietarul) a observat de ceva zile ca de sub capota se aude un ‘fluierat’ cand tureaza motorul pe liber,la plecare de penloc sau in mers numai se aude nimic insa daca te opresti si o turezi se aude inspre sfarsitul zgomotului de motor fluierat subtire parc ca la un ceainic care te anunta ca fierbe apa,propietarul spune ca de putin timp face asa si ca e rotita sau/si cureaua de accesorii...de la frig face asa..,mentionez ca masina are aproape 220 mii km,are cod motor m47..cica a foat adusa din italia acum 2 ani..el nu o mai conduce demult..masina mai mult a stationat in ultimele luni..

Masina are faruri cu lupe + angel eyes,navigatie,senzori,tempomat,piele,auditie professional,e practic full extra..trapa nu are in rest are de toate:))

Vrea 4500euro desi pe anuntul initial de acum 1 luna era 5300..,km multi sincer nu ma ingrijoreaza..doar ‘fluieratul’ ala imi sta pe creier si la mecanic toti isi daucu parerea..asa i-au spus si lui ca se rezolva cu 150-200 lei..astept o opinie din partea acestei comunitati,daca s-a mai lovit cineva de problema asta sau alte posibile probleme,cunosc persoane care au patit la fel pe vw bora din 2003 si vw golf au mii de km facuti si ei mi-au spus la fel ca e ceva minor...masina merge f bine ,trage de. Doamne fereste,,a fost un soc pentru mine cei drept cum merge pentru ca eu pana acum am condus o masina 1.2 benzina de 75 cai:)))

 

Spune-i vanzatorului sa repare masina si dupa o cumperi. Si care e piesa de costa 200 lei , ca asa geneic poate sa zica oricine. Sa iti spuna proprietarul masinii unde e acel service sa il ocolesti cu succes de fiecare data.

Edited by ryoraul
Link to comment
Share on other sites

Mda..mam achiziitionat autoturismul in conditia in care era..azi la service am schimbat toate discurile de frana +placute,2 amortizoare pe fata,toate filtrele si uleiul,’fluieratul’ il face de la fulie,alternatorul a foat schimbat si are o curea care nu este adecvata pentru masina asta ,daca dau cu spray sblocant se lubrifiaza si nu se mai aude nimic,sper sa numai am probleme,o intrebare,mi-a fost recomandat service-ul si cum eu nu stiu preturile (abia am revenit in tara) m-a taxat cu 420

Lei manopera pt schimbat ceea ce am enuntat mai sus,apropo piesele au costat 1950 lei

Am ajuns la 4900 euro practic pretul masinii si sincer nu regret..sper sa nu am probleme pe

Viitor,motorul suna bine..ar fi o mica problemutza un injector care la

Rece nu lucreaza dar apoi merge + turbina care f f putin se aude..depinde cum merg mai fac 10 000 km (1 an pt mn minim)

Link to comment
Share on other sites

Mda..mam achiziitionat autoturismul in conditia in care era..azi la service am schimbat toate discurile de frana +placute,2 amortizoare pe fata,toate filtrele si uleiul,’fluieratul’ il face de la fulie,alternatorul a foat schimbat si are o curea care nu este adecvata pentru masina asta ,daca dau cu spray sblocant se lubrifiaza si nu se mai aude nimic,sper sa numai am probleme,o intrebare,mi-a fost recomandat service-ul si cum eu nu stiu preturile (abia am revenit in tara) m-a taxat cu 420

Lei manopera pt schimbat ceea ce am enuntat mai sus,apropo piesele au costat 1950 lei

Am ajuns la 4900 euro practic pretul masinii si sincer nu regret..sper sa nu am probleme pe

Viitor,motorul suna bine..ar fi o mica problemutza un injector care la

Rece nu lucreaza dar apoi merge + turbina care f f putin se aude..depinde cum merg mai fac 10 000 km (1 an pt mn minim)

Eu pe a mea abea am reusit sa iau 5000 euro din 2008/11 euro 5 tzipla ... ce sa mai ... parca imi pare rau cand vad ce masini se vand la bani astia ... adica nu comentez starea tehnica la masina ta ... anul in primul rand ... aia e ... sa o poarte sanatos :) ... si tu la fel :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.