Jump to content

! Iluminat placuta numar inmatriculare e46 !


Recommended Posts

Salutare.. in primul rand tin sa precizez ca am luat la cunostinta toate topicurile dezbatute in acest sens .. si am verificat cam tot ce s a putut verifica cu aceasta problema , si anume nu imi merge butonul de la portbagaj si nu mi se ilumineaza placuta de inmatriculare ..

 

Am verificat urmatoarele :

 

Mufa de la portabaj ( cea cu multe cabluri in ea ) e ok

Am desfacut portabajul si am verificat fiecare fir si e totul ok

Am verificat tot tabloul de sigurante si e totul ok

Problema cu iluminatul a inceput cand mi-am cumparat niste SMD uri albe la numar si s-au topit.. de atunci nu mai merge nici un fel de bec..

Ce poate fi ? Poate fi butonul de la porbagaj care si ala l-am verificat si merge din cheie , dar nu de la buton , si am pus cheia in broasca de la portbagaj si am scos odata cheia vertical , tot asa facea , apoi am lasat o orizonatal si tot asa face..

 

Deci sigurante , nu , fir intrerupt nu ..

 

Am un bmw e46 din 2002 luna 06 FL 318i 105 kw

Link to comment
Share on other sites

am patit si eu asa ceva combinatia smd-uri si ceva apa patrunsa de sus in bagheta rezultatul nu mai merge butonul de deschis portb si nu mai ilumineaza. cea mai simpla solutie este sa inlocuiesti bagheta cu totul cu una care este ok de la dezmembrari sau sa o duci la un electrician sa o desfaca si sa o repare. asa am procedat si eu acum merge fara probleme
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut. Si eu am cateva probleme la un e46 318i si anume : de aprox. o luna nu-mi mai merg becurile de marsarier; de aprox. 10 zile nu se mai aprind becurile de la nr. inmatriculare si nu se mai deschide portbagajul decat din cheie si butonul de pe cheie, din butonul de la portbagaj deloc; Martor becuri arse spate aprinse de 10 zile in bord. Vreo masa comuna pt becuri nr. si portbagaj ? Solutii va rog, ca ma dispera
Link to comment
Share on other sites

Salut. Si eu am cateva probleme la un e46 318i si anume : de aprox. o luna nu-mi mai merg becurile de marsarier; de aprox. 10 zile nu se mai aprind becurile de la nr. inmatriculare si nu se mai deschide portbagajul decat din cheie si butonul de pe cheie, din butonul de la portbagaj deloc; Martor becuri arse spate aprinse de 10 zile in bord. Vreo masa comuna pt becuri nr. si portbagaj ? Solutii va rog, ca ma dispera

 

Verifica firele din instalatia electrica a portbagajului,mai exact in burduful din cauciuc...Sunt sigur ca sunt intrerupte

Link to comment
Share on other sites

El are probleme si cu becurile de marsarier + eroare de bec ars.

In primul rand schimba becurile sa fii sigur ca nu de acolo e eroarea. Eu am patit la becurile pt pozitie sa nu mearga + eroare de bec ars. La inspectie vizuala pareau ok becurile si pe dupa ce le-am schimbat au functionat..ceva s-a stricat la cele vechi.

 

Dupa ce schimbi becurile, daca tot nu functioneaza scoate mufa principala care intra in soclul becurilor din spate si uita-te daca nu ai cumva topit un pin , sau chiar si mufa. Cel mai probabil ti s-a topit firul de masa.

 

Pt repararea acelei mufe:

http://forums.bimmerforums.com/forum/showthread.php?1076114-DIY-Taillight-TSB-fix-for-2002-2005-facelift-sedan

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/89932-rezolvarea-erorilor-de-bec-ars-date-de-stopuri/page__view__findpost__p__1294119

Link to comment
Share on other sites

Salutare.. in primul rand tin sa precizez ca am luat la cunostinta toate topicurile dezbatute in acest sens .. si am verificat cam tot ce s a putut verifica cu aceasta problema , si anume nu imi merge butonul de la portbagaj si nu mi se ilumineaza placuta de inmatriculare ..

 

Am verificat urmatoarele :

 

Mufa de la portabaj ( cea cu multe cabluri in ea ) e ok

Am desfacut portabajul si am verificat fiecare fir si e totul ok

Am verificat tot tabloul de sigurante si e totul ok

Problema cu iluminatul a inceput cand mi-am cumparat niste SMD uri albe la numar si s-au topit.. de atunci nu mai merge nici un fel de bec..

Ce poate fi ? Poate fi butonul de la porbagaj care si ala l-am verificat si merge din cheie , dar nu de la buton , si am pus cheia in broasca de la portbagaj si am scos odata cheia vertical , tot asa facea , apoi am lasat o orizonatal si tot asa face..

 

Deci sigurante , nu , fir intrerupt nu ..

 

 

 

 

 

Asa cum spuneau colegii verifica sa nu ai fire intrerupte in burduful de cauciuc.Daca sunt ok acolo ,atunci cand verifici firele din bagheta ia-ti ca si puncte de contact lamelele pe care se monteaza becurile.Este posibil sa fi oxidat un fir acolo unde face legatura cu corpul lamelei.Acel contact este mecanic si nu este realizat prin lipire

.

 

Am un bmw e46 din 2002 luna 06 FL 318i 105 kw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.