Jump to content

B.M.W. e60 "Sport mod"


Unknovvn

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 8 months later...

Am pus si eu butonul, daca stiam cata munca e, cred ca o lasam balta.

Nu stiam ca butonul la LCi nu se mai afla in spatele butonului DTC ca la NonLci, dupa ce am desfacut tot si am vazut ca nu este ma luat capul! (Ii multumesc foarte mult pe aceasta cale inca o data domnului Cosmin, el mi-a spus tot ce sa fac)

Butonul luat de pe aliexpress are 4 fire (plus-minus si inca 2 fire pentru comanda lui de a activat "sport mode"). Am bagat cele 2 fire in pinii 7-9 din mufa care se vede, iar plus cu minus le-am bagat in pinul 8 si 27.Nu aparea sport mode pe BC si nici nu se aprindea led-ul de la buton...am inverstat + cu -, tot degeaba, pana la urma ne-am legat pentru alimentarea led-ului la firele de la butonul cu incalzire scaun si senzori parcare, am facut lipituri pe 2 fire cu + si -, mufa are 3 fire.

 

Dupa am luat decizia sa punem butonul acolo, am muncit foarte mult sa reusim sa dam gaura, este un lemn tare+aluminiu destul de gros, dupa a trebuit sa gaurim gen si consola sub trim, dupa a trebuit sa mai polizam un plastic deoarece era prea lung butonul sub, in fine dupa toate astea am reusit sa punem butonul, dupa am facut lipiturile si am tras cablurile prin spatele torpedoului sa nu se vada.

 

Dupa 7:30 ore am reusit sa montam butonul frumos cum am vrut si sa-l facem sa se aprinda, dar fara sa se aprinda ceva pe BC cum ca ar fi activat "sport mode", am inteles tot de la Cosmin ca trebuie codare, aveam laptop-ul la mine, dar nu am mai codat cred de 8 luni si dupa ce ca nu-mi aminteam bine, dadea erori NCS (coapi vietii), cand am plecat din service, am apasat la misto pe buton de cateva ori, am crezut ca am ceva la servo, in sensul ca ma chinuiam sa invart volanul, atunci ne-am dat seama ca butonul merge, doar ca trebuie codare ca sa apara si pe BC "sport".

 

La prima impresie este extraordinara senzatia de intarire a volanului, pe gropi sau pe pietris sau in gropi se simteau oarecum vibratiile si loviturile pana la volan, eh...acum nu mai simti nimic si nu te mai deranjeaza cu nimic, nu se mai simte in coloana de directie nimic.

La raspunsul acceleratiei sau altceva nu am sesizat nimic, nici nu am mers mult insa nu cred ca este ceva de sesizat mai ales la cutie manuala, ar fi diferenta prea mare daca s-ar simti, dar stii ca functioneaza cand vezi ca de abia rotesti de volan, iar dupa ce il dezactivezi zici ca ti-o iau mainile razna :))

Acum ma chinui sa aflu ce codari trebuie sa fac, din ce am vazut ar trebui adaugat $2TB in modulul Kombi la LCI, mai cercetez..

 

Daca stie cineva sa-mi spuna si mie va rog

 

Edit: Am gasit asta, deci FDC_Verbaut trebuie pe aktiv.

 

going to chime in on this because I recently did the "secret sport button mod" and I do indeed have the stiffened steering. I have a 2008 535XI. I dislike the harsh steering so I was directed to this thread to read.. and ugh, low and behold it's two posts above this.. which is the second last page now

 

Anyways, summary of what I did:

1) did the sports transmission flash (This changed my DS to S so it's always "sport".. I don't need the DS anymore in my opinion).

 

2) I did the "secret sport button mod" On the LCI models USA version, you go into the glove box, remove the cover, and there is a white box above the actual row of fuses. You short pins 7 and 9 with a temporary switch.

 

** This enabled sport mode, and the active steering. However, NO SPORT listed on the dash

 

3) Went and looked and KOMBI for coding, and found FDC_VERBAUT and set it to aktiv.

 

** This enabled SPORT to show up on the dash.

post-77153-0-75254300-1520096848_thumb.jpg

post-77153-0-08023000-1520096854_thumb.jpg

post-77153-0-16278600-1520096862_thumb.jpg

post-77153-0-95336200-1520096882_thumb.jpg

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Mersi! Asta este parerea ta, mie mi se pare ca da bine si dupa cum am spus se intareste total directia, nu stiu daca se merita sau nu insa am zis sa pun aici ca poate mai ajuta si pe altii, nu am spus sa comentez despre timpul de raspuns la acceleratie sau ca pleaca mai de jos cum am gasit pe forumuri pentru ca nu am simtit nimic, dar se intareste foarte mult directia.
Link to comment
Share on other sites

Este directia standard de la bmw, se poate sa ai servotronic fara active steering? Am mai fost intrebat si "mustrat" de cateva persoane ca nu are cum sa se intareasca directia daca fac treaba cu butonul pentru ca nu am active steering, habar n-am ce am sau nu am, dar prin nu stiu ce procedeu se intareste directia.

 

http://bmwfans.info/parts-catalog/E60N/Europe/520d-N47/L-N/nov2008/browse/steering/hydro_steering_box/ Am lasat link-ul aici cu caseta pe seria mea de sasiu, daca va uitati la pozitia 8 scrie "torque converter servotronic", din ce stiu cam toata lumea de pe E60 acelasi an are asa, posibil piesa asta sa faca treaba respectiva.

 

Edit: iar pe caseta de directie scrie "Rmfd hydro steering gear Servotronic"

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Da, chf11s bag in vasul de servo, n-am active steering, asta am spus si asta stiu clar, nu incerc sa te conving pe tine de nimic, daca nu simteam sau se simtea putin va spuneam aici, insa diferenta este enorma, nici la viteza singur nu se intarea asa, ma repet, in bord nu apare "sport" pentru ca trebuie codat in moduluk Kombi sa apara, dar mi-am dat seama ca functioneaza butonul cand am incercat sa plec din parcare sa iau de volan, iar dupa ce am apasat inapoi zici ca era un fulg, dupa apasarea butonului dureaza cam 3-4 secunde pana sa se intareasca si invers, nu este instant. Nu sunt singurul de pe forum fara active steering care a pus buton sport si la fel se intareste directia, dar nu am crezut niciodata ca va fi chiar atat de mare diferenta.

 

ryoraul, la ce te referi? De fabrica nu are sport mode sau ceva, i-am pus eu butonul de sport mode legat la pinii care trebuie pentru a fii activa functia, mai trebuie codare ca sa si apara in bord cand este activ sau nu, deocamdata se activeaza/dezactiveaza fara sa apara undeva.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Active Steering se refera la variatia unghiului de bracaj al rotilor in functie de viteza, desi cursa volanului ramane constanta si e mult mai mica decat la o caseta de directie conventionala.

 

Aici nu e vorba de active steering, e vorba de variatia asistentei hidraulice a casetei de directie.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu am acest mod de fabrica si nu stiu daca vine de fabrica, in primul rand la E60 stiu ca nu poti sa-l pui nici de fabrica, ar merge pe principiul butonului sport de la Z.

 

Pentru cine nu a citit de la capat tot topicul asta.

 

Normal ca vorbeste fara sa stie, daca stia, nu ma mai contrazicea, diferenta dintre mine si el este ca eu am stat 7 ore sa fac treaba asta si dupa am venit sa spun aici, iar el nici macar nu a incercat sa faca, dar ma contrazice ca nu se poate.

Link to comment
Share on other sites

I-am pus video-ul, este topicul cu 7 pagini in care daca citesti de la capat aflii despre ce e vorba, acum mi-am dat seama ca omul e doar pe baza si vrajeala (in afara de faptul ca habar nu are de nimic), nu o sa mai fie bagat in seama de acuma.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.