Jump to content

B.M.W. e60 "Sport mod"


Unknovvn

Recommended Posts

Am citit si eu de curand, am inteles ca volanul se intareste si cutia schimba mai promt. Este usor de montat, dar nu pea gasesti buton original si sa pui unul oarecare nu da prea bine. Eu astept sa vad daca prin un buton OEM.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca a tebui sa se simta o imbunatatire in comportamentul masinii . La e90 mi se par acceleratia si servo-ul electric setate prea mult spre comfort . Ar fi fost normal sa vina pe masina un astfel de buton . Pe Opel am avut buton "sport" . Apesi sport=> acceleratia este mai prompta , daca ai amortizoare active se intaresc , esp intra mai tarziu . La BMW cu servotronic ar trebui sa intareasca si directia si pentru steptronic , mod sport . Acum daca face toate aste sau nu, e un mister .

La modele noi au facut chestia asta cu eco pro/comfort/sport/sport+ .

Eu zic ca merita incercat .

Link to comment
Share on other sites

atat ? fara sa umble in soft, in nimic ? foarte ciudat.

Da. In mufa, al noualea si al zecelea pini sunt liberi, el a luat doi papuci originali, identici cu cei care sunt din fabrica si i-a introdus in mufa pe 9 si 10 cred.

Cand apasa pe buton, pe afisajul din bord, langa D, apare "SPORT".

Link to comment
Share on other sites

Este aceasi chestie ca si cum ai trage de schimbator in partea stanga si il lasi asa fara sa mai schimbi manual.

 

 

Cred ca depinde de model, de ex la mine cand o dau pe modul sport, nu face altceva decat sa-si modifice regimul de turatii, nu se schimba comportamentul directiei si al suspensiilor si alte chestii. Probabil la modelele mai noi modul asta sport este mai complex.

 

P.S. Parca era pinul 8 si 10 nu 9 si 10, asa am inteles eu din filmulet.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Butonul sport pare ca se poate pune si pe manuale sau smg. In principiu cred ca e echivalent cu DS ca si comportament.

 

It is possible that the technologies are only available for BMW models with specific engine types and are not available for all of the BMW models displayed.

5 Series Sedan

5 Series Touring

6 Series Coupé

6 Series Convertible

Z4 Roadster

 

Exista si pe M3 E46 SMG dar nu stiu daca e exact acelasi lucru.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.