Jump to content

Recomandare motor benzina e46 coupe


catacfc

  

87 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Moda dieselurilor trece usor,multi realizeaza acum ca daca nu faci multi km pe an achizitia unui diesel nu mai este o idee asa buna.Am cautat dar nu am gasit multe informatii despre care este cel mai recomandat motor pe benzina pe e46 din punct de vedere al problemelor specifice,raport performanta/consum,si mai ales fiabilitate.Parerile pro si contra si mai ales argumentele sint binevenite.
Link to comment
Share on other sites

da de M43 1,9 benzina de pe e46 ce parere aveti?am eu si desta intreb :twitch: ,eu am auzit numai de bine de el

Si eu sunt tare curios, fiind posesor sunt constient ca e cam puturos dar am auzit ca e fiabil. :-??

Edited by Nicoara Alex
Link to comment
Share on other sites

e cel mai putin fiabil dintre cele pe benzina m43-ul. Pentru mers pe oras e ok... mananca cam 11-13 depinde cum mergi. O sa pice ba una ba alta ... nu sunt piese scumpe dar la cea mai mica problema relantiul oscileaza... eu cel putin nu mi-as cumpara inca 1 data. As merge pe 2.5 sau 3.0.
Link to comment
Share on other sites

eu il am de circa 2 luni,nici o problema pana in prezent ,am luat masina de la un amic(deci o cunosc si tot ce sa facut la ea)de un an o are amicu asta al meu de la care am si luat-o si in afara de benzina si revizie nimic,cand a cumparat-o el era cu motoru desfacut si sa schimbat si tot in afara de pistoane si arbore ,aici ma refer la chiulasa facut tot ce trebuie ,de le acea interventie motoru a ramas cu o mica bataie la un piston adica de acum 1 an si merge fara probleme,probabil pe viitor o sa o rezolv ,el mi-a zis ca rezolvarea ca la carte ar fi un set de pistoane echipate (in jur de 2400 roni sau alt motor din SH)si atunci e practic motor nou,deci eu de M43 nu pot sa zic decat de bine masina are 192 000 la bord si sunt reali,si se comporta ff bine,ce am eu pe creier este acea bataie dar sper sa o rezolv pe viitor Edited by 1983
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut 325ci un an jumatate, l-am luat cu vreo 100.000km, l-am dat cu vreo 115.000 (nu mai tin minte cifrele exacte). La motor nu a avut nici un fel de probleme si nici nu dadea semne ca ar urma. Problemele au fost la articulatie si la volant, in rest nimic deosebit. Si acum intorc capul dupa E46 coupe facelift in trafic, daca mai prind cate unul negru...:rolleyes:

Recomandarea mea ar fi 325ci, e un compromis ideal ca performanta/cheltuieli de intretinere. Dupa resoftare masina mea avea cca 210cp si 270nm :thumbsup:

Edited by B-490-RZV
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sau la mine 17 de exemplu :)

Bine in Bucuresti doar 15.. dar oricum..

 

 

totusi imi vine greu sa cred ca ajungi cu 318i la consumul ala.. multi cred ca merg fara sonde lambda sau cine stie ce probleme..

Link to comment
Share on other sites

Posesor al unui 318CI 143cp,achizitionat anul trecut in iunie cu care am facut aproximativ 25 000 km fara sa schimb nimic decat consumabile...am codus prin oras dar cel mai mult pe autostrada cam 15 000km.Sunt foarte multumit de masina,consum aprox 10+ prin oras si 7 la drum intins...as fii preferat un 330CI dar cu asa consum si taxe nu prea are rost,pentru romania un 318/320CI e foarte bun datorita lipsei autostrazilor si a numarului mare de...gropi?...:))
Link to comment
Share on other sites

Dupa 5 ani de M52TUB20, iti recomand cu caldura ori M52, sau daca iti permiti M54. Sunt atat de multe diferente intre 6L si 4L incat ar trebui deschis un topic nou. Incepand cu fiabilitatea si terminand cu diferenta de cuplu si felul in care e echilibrat un 6L, diferenta de consum e prea mica pentru a o lua in considerare. Ai totusi in vedere ca E46 nu e o masina usoara si ai nevoie de ceva cuplu ca sa nu fie nevoie de fiecare data sa tragi de motor.
Link to comment
Share on other sites

n42 ia 13 la automat 1500 km pe luna fqceti voi costuri. bcuresti e mare si aglomerat o mizerie de oras. impotant e ca nu am probleme cu ea si tot ma feresc de diselul bmw. ma tenteaza benzinarul de 2000 de pe e90 fl. ar trebui sa stea tot in13
Link to comment
Share on other sites

Subscriu . 2.5 sau 3.0 . Singurele probleme "comune" , de care stiu ,sunt bobinele si vanos-ul(aici discutam de un motor cu rulaj mare ) . In afara de asta consumul un pic mai mare , dar nimic de speriat 2.5 sta pe la 14-15 in Bucuresti si cam 10-11 la drum , dar merita .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.