Jump to content

Chip tuning BMW


CT-87-ADY

Recommended Posts

Acordati garantie doar daca masina este in noua, in garantie de la producator? La masina mea de exemplu daca imi fac chiptuning si imi pica la o luna ambreiaj-ul din cauza cuplului marit...il schimbati voi? :blink: Nu cred sincer.

 

Garantia asta se acorda doar in cazul constatarii ca defectiunea s-a produs din cauza chip-ului?

Link to comment
Share on other sites

am dat, dar n au reusit sa gasesc nimic

304199[/snapback]

intre 15-20cp si ~20nm in functie de tipul remaparii. :blink:

 

 

Edit: Toata chestia consta intr-o optimizare a ECU (Engine Control Unit), e un fel de Flash, ca si cum ai face un update de soft la un telefon de ex :), iti modifica "parametrii" care tin de functionarea motorului. In ce priveste consumul, el nu creste.

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Poate s-a inteles in sensul discriminatoriu...am intrebat doar din curioziatate :blink:

Dar daca ma gandesc bine, caii cei mai multi sunt la viteza maxima, si nu la asta ma refeream.

Era mai de graba o afirmatie: un 320i remapat se apropie de 330d.

La motoarele pe benzina presupun ca riscurile dupa o remapare sunt mai mici decat la cele diesel.

Link to comment
Share on other sites

Da, stiu ca la asta te-ai referit :) Dar ziceam si eu asa...dieselul castiga mai mult pe chip din cauza turbinei, in ce priveste riscuri... Dar si la benzine merita sa faci chip tuning, nu ai ce pierde, decat eventual garantia :blink: Revenind la 320i dupa chip o sa se simta o imbunatatire pe o plaja de turatii joase .
Link to comment
Share on other sites

intreaba ce strici mai intai,dar nu pe cel care iti face remaparea.Am un amic care face si mi-a zis ca mai mult de 30000km nu faci fara sa cedeze ceva.

Toate care le-a facut au avut probleme la cutie si motor.

El zice ca a facut peste 100 de masini Audi VW BMW Opel Skoda si toate s-au intors pt softul original.

Edited by nik_romania
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
din cate am citit pe forumuri depinde si unde o faci, am citit ca firmele mai mari care au facut asa ceva nu le-au iesit, totusi am citit de unu de care toata lumea e multumita si toti il lauda, abia astept sa incerc si va spun mai multe :blink:
Link to comment
Share on other sites

din cate am citit pe forumuri depinde si unde o faci, am citit ca firmele mai mari care au facut asa ceva nu le-au iesit, totusi am citit de unu de care toata lumea e multumita si toti il lauda, abia astept sa incerc si va spun mai multe :blink:

 

rabanne?

oricum,asteptam sa ne spui impresiile

Link to comment
Share on other sites

daca cititi mai sus si atent o sa vedeti ca cineva are chip si a confirmat cate ceva..

il las pe el daca vrea sa spuna mai multe detalii dar eu ii stiu zambetul de pe fata si entuziasmul atunci cand am plecat de acolo :)

 

:blink:

ar fi bine sa ne impartaseasca ceva impresii

de cand are cipul,ce s-a modificat in bine,daca au aparut ceva probleme...m-ar interesa si pe mine o optimizare a softului

Link to comment
Share on other sites

xxx ofera garantie nelimitata la manopera si software. Garantia la software se refera la garantarea functionarii ireprosabile a motorului in orice conditii de utilizare precum si respectarea normelor de poluare specifice fiecarui model in parte. Daca aceste conditii nu sunt respectate, xxx returneaza integral suma platita.

 

xxx nu ofera garantie la software modelelor al caror rulaj depaseste 150 000 km. Valabil tot pentru aceste modele cu rulaj mare, xxx nu returneaza suma platita in conditiile in care dupa resoftare, masina nu functioneaza in parametri datorita unor deficiente la partea de transmisie (ambreiaj uzat), deficiente la partea de injectie (debitmetru – injectoare uzate) sau deficiente la partea mecanica ( turbina uzata, compresie scazuta in motor etc ).

 

Deci se foutu motoru', primesti suta de euroi inapoi :) . Daca ai peste 150K Km, teapaaa.

Sa tot chip-uiesti... :blink:

Link to comment
Share on other sites

din pacate e singurul in domeniu care ofera astfel de garantie...restu cand vine vb de probleme dau bir cu fugitzii...am vazut cazuri..

eu il recomand cu cea mai mare incredere...stiu f. bine cum lucreaza si cat de serios este...lucru foarte rar in ziua de azi..

Edited by bimmer_girl
Link to comment
Share on other sites

:blink:

ar fi bine sa ne impartaseasca ceva impresii

de cand are cipul,ce s-a modificat in bine,daca au aparut ceva probleme...m-ar interesa si pe mine o optimizare a softului

 

Daca nu ma-nsel, il am din mai-iunie 2007. Schimbarea am simtit-o de cand am plecat de la el, respectiv cuplul la turatii joase. Eu am optat pentru cuplu si am preferat sa nu fie stors soft-ul, pana la ultima picatura. Probleme, n-au aparut, insa nici n-am facut foarte multi km, ~7k km. In concluzie, sunt multumit de alegerea facuta ( cu ajutorul lui AliNOS).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.