Jump to content

Chip tuning BMW


CT-87-ADY

Recommended Posts

m-am mai interesat si eu intre timp si astia de la reprezentanta mi-au zis ca poate sa-l faca dar doar la cateva firme "autorizate", gen C&C tuning si inca vreo 2. Ca ei nu fac rescrieri de soft.

 

Pe de alta parte, masina chiar nu trage, nu te ajuta in depasiri, iti trebuie treapta inferioara si deci turatii mai multe, daca de exemplu, te-ai bagat intr-o depasire mai riscanta... (eu am seria 1, 163 cp). in schimb, pt cineva care nu conduce sportiv e ok. consuma super putin la 130 km/h - in jur de 5-6 la suta insa...

 

si-a facut cineva rescriere de soft la C&C? despre ei am auzit ca sunt super ok, dar nu te dau preturile afara din casa?

Link to comment
Share on other sites

m-am mai interesat si eu intre timp si astia de la reprezentanta mi-au zis ca poate sa-l faca dar doar la cateva firme "autorizate", gen C&C tuning si inca vreo 2. Ca ei nu fac rescrieri de soft.

 

Pe de alta parte, masina chiar nu trage, nu te ajuta in depasiri, iti trebuie treapta inferioara si deci turatii mai multe, daca de exemplu, te-ai bagat intr-o depasire mai riscanta... (eu am seria 1, 163 cp). in schimb, pt cineva care nu conduce sportiv e ok. consuma super putin la 130 km/h - in jur de 5-6 la suta insa...

 

si-a facut cineva rescriere de soft la C&C? despre ei am auzit ca sunt super ok, dar nu te dau preturile afara din casa?

285595[/snapback]

 

 

OMG! :blink: 163cp nu-s de ajuns pe chichineata aia??? altii-s multumiti de aceeasi cai pe seria 5......

Link to comment
Share on other sites

suri... a ta o sa fie un fel de racheta.... :blink:

un prieten si`a facut soft la un Leon FR 2.0TDI 170cp.... si este un fel de racheta! Deci si bmw`ul tau ar trebuii sa fie ceva de genu :).

 

p.s: Fr`ul trage mai bine k un 530D 218CP :) si precizez k este in GARANTIE...

la aprox. 4000km i`a facut soft... are edc16 si nu si`a dat absolut nimeni seama la reprezentanta :)

n`au ei timp de d`astea....ei nu stiu cum sa iti faca revizia mai rpd si sa scape de tine :) sau cel putin asa e in CTA :)

Link to comment
Share on other sites

115 cai pe A4 chiar e putin - 11.5 sec pana la 100kmh

284209[/snapback]

 

 

Asa este. Este putin. Numai ca....am un prieten care are un a4 cu acelasi motor. Am mers cu el de foarte multe ori si mi se pare ca merge foarte bine desi are 115cp . Chiar foarte bine. Cat despre viteza maxima are poza facuta pe autostrada cu 220km/h. :blink: Am ramas "masca" cand am vazut.

Link to comment
Share on other sites

Ce ai scris tu inainte reprezinta legenda urbana care a fost lansata de "inaintasii" chiptuner-i romani. Am aceeasi surpriza cand clientii imi vin la tuning si ma intreaba "Asa-i ca o sa-mi scada consumul? Ca asa am citit pe forum-uri". Raspunsul meu este de bun simt si se bazeaza pe fizica: cum poti sa cresti puterea fara cresterea injectiei de combustibil si aer???? Totusi ideea e ca poti obtine o oarecare economie de combustibil pe partea de acceleratii partiale, pana la 50-60% din cursa pedalei, dar atat.

Referitor la partea de uzura: tinand cont de tolerantele medii ale partilor componente ale masinii respectiv de valorile folosite in softul original pentru ECU, in conditiile unei exploatari normale (revizii respectate, neparticiparea la "liniute" etc.), softul tunat nu va solicita motorul peste limitele constructive. Comparativ insa cu uzura creata de softul original, uzura cu softul tunat este mai mare, dar repet, nu peste limite.

Link to comment
Share on other sites

orice masina este setata la 70-80% din ceea ce poate ea cu adevarat de catre fabrica, tocmai din pricina uzurii excesive pe care ar avea-o daca ar fi setat motorul sa "dea" 90%. De fapt chip-tunning-ul asta face.. iti duce performanta la maxim si iti mareste uzura motorului. Performanta mai mare, dar cu un cost mai mare al uzurii pieselor... Oricum ptr voi toti... fani BMW... va iesi un nou motor (daca nu stiati deja) pe seria 1 .. 123d... 1995 cmc si 204 CP - factory made :blink: 0-100 in 7 sec pe ceas, (date oficiale producator)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

apropo de ce ai scris mai sus..de f putin mi am adus un bmw din germ-118d 122 de cp 2005-ideea este ca ..sa zicem ca nu sunt f multumit...in ce sens...fiind bmw ma asteptam la mai mult...

unde nu sunt multumit...la cuplul la turatii mici...intre turatia relanti si 2500 ma face orice masina...de la 2500 incepe sa se simta...la 2700 pina la 3700,4000 chiar trage...

 

masina nu e modificata...asa e la toate 118 d 122 de cp..trage doar intre 2700 si 4000..sau sa fie o problema la a mea...

 

cartea e in germana si alte detalii nu prea am...

 

isn final cam asta ar fi intrebarea...acest model trage doar intre 2700 si 4000 iar mai jos e mort?

 

merci mult

 

salut!

 

Masina a fost chipuita de curand de Scandy de pe forum... Baiat de nota 20 cu + :blink:

Masina trage mult mai bine

Trage liniar de la 2000-4000.

Consumul parca sa zic k a mai scazut putin... maine dim plec la drum si o sa va mai comunic impresii...

 

in cz:

Merita fiecare leutz asa k nu mai statzi pe Ganduri k baiatul asta face minuni la super-preturi.

p.s: o sa vin cu o diagrama de putere si cuplu zilele astea...

Masina are in prezent 148Cai, cel putin asa zice AUTO-Testul din cadrul targului AUTOVIT.

190034[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Salut,

In cateva zile trebuie sa imi vina si mie masinuta ... un 320d 177cai.. :)

Ba batea gandul la un soft tuning dar vad ca parerile sunt impartite...cel mai nasol mi se pare faza cu garantia...

La BMW exista firme autorizate ? Am inteles ca s-ar prelua de fapt garantia de catre firma de tuning... :blink:

Link to comment
Share on other sites

@mrk: Cum sa preia garantia firma de tuning? N-am mai auzit asa ceva pana acum. In primul rand, trebuie sa apelezi la o firma, nu la un cineva care iti rescrie softu pe un laptop intr-un garaj sau in fata blocului.

 

In al doilea rand, o sa ai o masina de 177 cai, diesel, cu super cuplu, ce-ti trebuie mai mult? Daca vroiai mai mult de ce nu ti-ai luat din start motor mai mare?

 

Nici macar nu ai vazut cum trage masina si deja te gandesti cum sa o modifici?

 

Eu zic sa astepti un pic si sa te documentezi bine inainte sa faci operatia asta. Sa nu plangi dup-aia daca iti refuza garantia.

 

Bafta si felicitari pt achizitie :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Stie cineva cati CP o sa mi dea in plus un cip tuning pt bmw 320i 2003 170cp, are 90000km. Ce imi modifica cip-ul? Creste consumul masinii, daca da, cu cat? Daca o sa mai merg cu ea la reprezentanta, o sa mi-o mai poata recunoaste pe calc daca ii modific softul?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.