Jump to content

PE LA SPATE


ALEXDON

Recommended Posts

In primul rand, buna sa va fie inima. In al doilea rand, tocmai am comandat un BMW 116 i. Mi s-a spus ca e ultimul contract de tip "vechi", nu stiu daca asta-i de bine sau de rau. In al treilea rand nu am condus niciodata un BMW, deci, rogu-va, nu ma luati de sus pentru ca vin cu inima deschisa sa cer sfaturi.

Dar sa incep cu inceputul. Imi doresc aceasta masina cam de un an si cam tot de atunci, initiati sau neinitiati, mi-au spus sa sa am grija ca "fuge spatele". I-am ignorat cu superioritate si mi-am vazut de treaba. Amenintarile s-au intetit si, recent, un sofer profesionist (care a condus mai multe tipuri de BMW) mi-a confirmat aceasta "problema"(in viziunea lui). Am avut o discutie similara si cu un coleg, care a facut un accident de toata frumusetea la cateva zile dupa ce si-a luat un BMW. L-a pus tot pe seama faptului ca "i-a fugit spatele". Ei, acum vin sa va intreb: fuge sau nu fuge? Cat de tare fuge? Ati avut experiente neplacute? Fuge doar la modelele mai vechi?

 

Anticipat, va multumesc.

Edited by ALEXDON
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, buna sa va fie inima. In al doilea rand, tocmai am comandat un BMW 116 i. Mi s-a spus ca e ultimul contract de tip "vechi", nu stiu daca asta-i de bine sau de rau. In al treilea rand nu am condus niciodata un BMW, deci, rogu-va, nu ma luati de sus pentru ca vin cu inima deschisa sa cer sfaturi.

Dar sa incep cu inceputul. Imi doresc aceasta masina cam de un an si cam tot de atunci, initiati sau neinitiati, mi-au spus sa sa am grija ca "fuge spatele". I-am ignorat cu superioritate si mi-am vazut de treaba. Amenintarile s-au intetit si, recent, un sofer profesionist (care a condus mai multe tipuri de BMW) mi-a confirmat aceasta "problema"(in viziunea lui). Am avut o discutie similara si cu un coleg, care a facut un accident de toata frumusetea la cateva zile dupa ce si-a luat un BMW. L-a pus tot pe seama faptului ca "i-a fugit spatele". Ei, acum vin sa va intreb: fuge sau nu fuge? Cat de tare fuge? Ati avut experiente neplacute? Fuge doar la modelele mai vechi?

 

Anticipat, va multumesc.

190053[/snapback]

 

Colegu tau cred ca habar nu are sa conduca o masina, sau a vrut "sa-i dea sa vada ce poate masina" si de-aia a facut accident.

Cum pui tu situatia e de parca masina ar fi fost de vina.

Soferu incepator sau doar habarnist este de cele mai multe ori cauza accidentului, in nici un caz BMW'ul care vezi doamne "i-a fugit spatele" :blink:

 

Pai intru si eu cu a mea intr-o curba si apas acceleratia la maxim pe ud, si vai doamne mi-a fugit spatele si am intrat in pom. Ce masina de (cenzurat) BMW :)

 

Intradevar tractiunea spate cere mai multa atentie si trebuie sa te obisnuiesti cu ea dar nu inseamna ca gata ti-ai luat masina cu care sigur faci accident "ca-i fuge spatele"

Link to comment
Share on other sites

Colegu tau cred ca habar nu are sa conduca o masina, sau a vrut "sa-i dea sa vada ce poate masina" si de-aia a facut accident.

Cum pui tu situatia e de parca masina ar fi fost de vina.

Soferu incepator sau doar habarnist este de cele mai multe ori cauza accidentului, in nici un caz BMW'ul care vezi doamne "i-a fugit spatele"  :blink:

 

Pai intru si eu cu a mea intr-o curba si apas acceleratia la maxim pe ud, si vai doamne mi-a fugit spatele si am intrat in pom. Ce masina de (cenzurat) BMW :)

 

Intradevar tractiunea spate cere mai multa atentie si trebuie sa te obisnuiesti cu ea dar nu inseamna ca gata ti-ai luat masina cu care sigur faci accident "ca-i fuge spatele"

190070[/snapback]

 

Eu nu pun situatia nicicum, pentru ca am recunoscut ca nu ma pricep. Doar am "citat" cateva declaratii care mi-au fost facute. Si de accea v-am pus intrebarea voua, cei care aveti experienta la volanul unor BMW-uri/ Cu siguranta voi fi mult mai prudent la inceput, pana voi ajunge sa cumosc masina. M-ar interesa insa cum ati perceput voi trecerea de la o masina cu tractiune pe fata (cei care nu v-ati nascut in BMW) la una cu tractiune pe spate.

Edited by ALEXDON
Link to comment
Share on other sites

Eu nu pun situatia nicicum, pentru ca am recunoscut ca nu ma pricep. Doar am "citat" cateva declaratii care mi-au fost facute. Si de accea v-am pus intrebarea voua, cei care aveti experienta la volanul unor BMW-uri/ Cu siguranta voi fi mult mai prudent la inceput, pana voi ajunge sa cumosc masina. M-ar interesa insa cum ati perceput voi trecerea de la o masina cu tractiune pe fata (cei care nu v-ati nascut in BMW) la una cu tractiune pe spate.

190073[/snapback]

 

Cel mai bun sfat este sa astepti sa iti vina masina si sa vezi pe pielea ta cum se comporta.

Si eu am trecut de la tractiune fata(6 ani) la tractiune spate(bmw) 3 luni. Si nu mi s-a parut asa mare filozofie.

 

Trebuie sa ai grija pe ud la linile de tramvai si la accelerari puternice in curbe.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu pun situatia nicicum, pentru ca am recunoscut ca nu ma pricep. Doar am "citat" cateva declaratii care mi-au fost facute. Si de accea v-am pus intrebarea voua, cei care aveti experienta la volanul unor BMW-uri/ Cu siguranta voi fi mult mai prudent la inceput, pana voi ajunge sa cumosc masina. M-ar interesa insa cum ati perceput voi trecerea de la o masina cu tractiune pe fata (cei care nu v-ati nascut in BMW) la una cu tractiune pe spate.

190073[/snapback]

 

Eu un lucru iti spun habar n-ai tu cat folclor e in chestia asta cu fugitul spatelui, iti doresc sa fi un sofer decent si nu o sa-ti dai seama care e difernta, daca apesi acceleratia pana la podea prea des " o sa sari cu rabla in copaci " fie ea cu tractiune spate sau fata.

Link to comment
Share on other sites

Salut si bine ai venit!iti recomand sa rasfoiesti forumul,pentru ca fiecare dintre noi a avut ceva de invatat de aici.trecerea de la tractiune fata la tractiune spate am facut`o in momentu` in care am invatat masina(manevrabilitatea pe care o ai la tractiune spate,este net superioara tractiunii fata).daca vei folosi anvelope corespunzatoare si nu vei face uz de accelaratie in portiunile cu aderenta scazuta(ud/ud+piatra cubica,unde am vazut destui soferi cum au ajuns pe contrasens)nu vei avea probleme.dupa ce vei simti masina,ii vei cunoaste limitele.nu da ascultare "anumitor" prieteni,ce ascund invidia sub forma unui sfat,iti dau un exemplu:cand ningea in bucuresti(4 ianuarie parca) am mers si cu 120km/h si zapada se asezaze bine si singura "problema" aparea in curbe cand ma avertiza martorul asc-ului,nimic mai mult.
Link to comment
Share on other sites

Am condus multi ani doar tractiune fata, iar de 5 ani am BMW.Cand e ud pe jos, conduc prudent si nici nu as simti ca fuge de spate daca nu s-ar aprinde martorul de la controlul dinamic al stabilitatii, DSC care si pune masina la loc fara ca eu sa ma agit."Smootness, smoothness and smoothness" si esti in siguranta la volanul unei masini de care n-o sa vrei sa te mai desparti.

Si ,asta te va linisti cu siguranta: sunt soferita :blink: !

Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt un tip cu prejudecati. Cunosc 2 femei - una dintre ele partenera mea de viata - care conduc extrem de bine. (mai bine decat mine - recunosc fara rusine). Ma sperie doar femeile in Dacia sau Matiz, prinse zdravan de volan, cu bucle in par si cercei extrem de lungi, apelcate mult in fata, cu ochii usor iesiti in orbite. Si, bineintele, cu retrovizoare rupte sau masina zgariata pe alocuri. Iti multumesc si tie pentru sfat.
Link to comment
Share on other sites

si eu am fost exact ca tine inainte sa`mi iau bmw auzeam numai lucruri de genu o sa te fure spatele.... pe zapada nu o sa o mistii din loc o sa o scapi des din mana si eu sunt incepator in tot ce tine de bmw si tractiune spate dar de 2 luni de cand am 320`u nu mi sa intamplat sa`mi fuga spatele si conduc destul de sportiv parerea mea nu asculta ce iti spun "admiratorii" cel mai bine o sa vezi cand iti vine masina
Link to comment
Share on other sites

AMR 35 zile. Apoi voi tine pe acest site un jurnal, despre impresii, senzatii, reactii, comentarii. Ale mele si ale celorlalti. Sunt curios cum esti tratat, privit, barfit ca detinator de BMW. E ceva diferit, exista prejudecatii, superficialitatea unora se manifesta si in asa ceva? Sa-mi iau ochelari de soare? Lant gros? Cu siguranta ma vor amuza unele aspecte si le voi povesti.
Link to comment
Share on other sites

Apropo de comanda eu zic ca e de rau caci vine din martie noul facelift plus motoare mai noi sau schimbate cu consum mai mic sa nu vorbesc de multe alte materiale folosite oricum arata acum mai nou si mai actual.Cu fugitul fiecare cum vede si cum se obisnuieste poti sa scrii si sa faci ce vrei spatele fuge,personal am fost la un test sa vad si eu ce si cum erau si masini 4x4 si cu tractiunea pe fata si evident zapada si urcus BMW-ul fara 4x4 nu a urcat cat cele cu tractiunea numai pe fata cu 4x4 era f bun nu era vorba de seria 1 ci de actuala serie 3.Dar parerile sunt impartite cunosc pe unii care nu dau nimic pe o masina pe tractiune pe fata altii invers asa ca las discutia asta las parerea fiecaruia.
Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa anulez comanda la asta si sa iau seria noua. Pierdeam insa un discount destul de baban. Si trebuia sa astept mai mult dupa masina. Nu am avut rabdare. Sper sa nu pierd prea mult. La caroserie am vazut ca doar proiectoarele sunt schimbate. La partea tehnica n-am cules foarte multe date. Am citit doar vrajeala cu oprirea motorului, din care rezulta acea economie fantastica de combustibil. (aprox 24% am vazut).
Link to comment
Share on other sites

La 116i nu e schimbat motorul dar la celalate da e numai inbunatatit,cat despre materiale fiecare cum le vede eu le vad mai bune si mai frumoase si sunt multe schimbari dar minore,sigur totul e o chestie de pret si gust si in cele din urma si de bani poate multi si ce sa faci cu masinile acum inca produse trebuie vandute si ele.Iar cu faptul ca se poate opri motorul cand masina sta la semafor nu e numai o economie de benzina si de reducerea CO2,caci aici in Germania din primavara nu mai poti sa circuli cu ce masina vrei in orasele mari sau in anumite zone oricum si in Ro vor venii incet reducerile de CO2 ca de aceea suntem cu totii in UE si unii deja simt acest lucru la preturile masinilor Sh din import.
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, buna sa va fie inima. In al doilea rand, tocmai am comandat un BMW 116 i. Mi s-a spus ca e ultimul contract de tip "vechi", nu stiu daca asta-i de bine sau de rau. In al treilea rand nu am condus niciodata un BMW, deci, rogu-va, nu ma luati de sus pentru ca vin cu inima deschisa sa cer sfaturi.

Dar sa incep cu inceputul. Imi doresc aceasta masina cam de un an si cam tot de atunci, initiati sau neinitiati, mi-au spus sa sa am grija ca "fuge spatele". I-am ignorat cu superioritate si mi-am vazut de treaba. Amenintarile s-au intetit si, recent, un sofer profesionist (care a condus mai multe tipuri de BMW) mi-a confirmat aceasta "problema"(in viziunea lui). Am avut o discutie similara si cu un coleg, care a facut un accident de toata frumusetea la cateva zile dupa ce si-a luat un BMW. L-a pus tot pe seama faptului ca "i-a fugit spatele". Ei, acum vin sa va intreb: fuge sau nu fuge? Cat de tare fuge? Ati avut experiente neplacute? Fuge doar la modelele mai vechi?

 

Anticipat, va multumesc.

190053[/snapback]

la fel cum scapi de sub control o masina cu tractiune fata tot cam asa se intampla si cu tractiunea pe spate

am avut masini cu tractiune pe spate si pe fata, alternativ fabricate din 1990 si pana in 2004, si stii care e diferenta, cu tractiune fata ma puteam baga mai usor in noroaie si in nameti.

nu te speria si nu fi teribilist cu masina, are DSC si te ajuta.

sa ai bafta!

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca o sa iti dispara toate temerile in primii 100 km.

 

Cand ti scapa de sub control o tractiune fatza e un pic mai rau, ca faci 180 rapid, datoria distributiei greutatii... 70%-80% e pe fata. O tractiune spate (si aici ma refer mai ales la BMW) are raportul de incarcare pe axe mai bun.

 

Mai bine gandestete la avantajele care le vei avea: incarcare dinamica a rotilor motoare, raza de bracare si handling-ul mult mai bun, etc.etc.etc. :blink:

 

Imi aduc aminte ce zicea Clarkson despre BMW "They think that the front wheel drive is the work of Satan" :)

Link to comment
Share on other sites

Avem un coleg cu 116i, Luck1, si singura nemultumire ai lui (exprimata la suetele de la intalnirea din septembrie) era consumul. Oarecum mare pt. cilindreea lui.

 

Anyway, sa il stapanesti iubit si vezi ca seria 1 cu pachet M arata bestial... :blink:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...ndpost&p=132089

 

posesor zemike, poze de la intalnire.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.