Jump to content

Montare bara fata M-Look


ayrton2388

Recommended Posts

Ma tot bate gandul sa imi cumpar o bara fata de genul celei din linkul de mai jos:

http://www.motorvip.ro/produs/bara-fata-bmw-e46-m-tech-1-m3-look-spoiler-bmw-e46

 

Si-a montat cineva asa ceva pe masina? Am vorbit cu cineva, care are o bara de genul, si mi-a zis ca a lui se poate prinde de sasiu doar in vreo 2 puncte, in loc de 5, cum e la o bara originala. Sunt foarte curios daca si alta lume are aceeasi problema.

Link to comment
Share on other sites

am eu pe masina. iti trebuiesc suporti pentru nFL daca ai FL. vine bine pe masina nu ai probleme. dar o gasesti si mai ieftin sa stii.

 

PS: daca ai FL iti trebuiesc si aparatori de nFL

 

poza:

 

http://imageshack.us/a/img203/3742/image1363871309278452.jpg

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

iti mai trebuiesc canalele de frana si deflectorul de aer , daca vrei sa fie ca la carte.

 

chk de unde ti-ai luat bara ? parca restul nu au umflatura aia pe mijloc , sau asa e la coupe(desi tu ai 4 usi) ?

 

sau e originala M :D

Edited by Krebs
Link to comment
Share on other sites

nu as vrea sa le fac reclama pozitiva baietilor dar totusi gasesti pe okazii destule :D stiu ca este pt. coupe (doar ca nu are bandouri si suport pentru numar) dar crede-ma ca da bine pe sedan...nu ai lufturi sau chestii de genu.

 

pentru a fi totul ca la care iti trebuiesc aparatorile din fata (in forma de L) de pe un nFL, suportii de ghidaj tot de pe un nFL, canal aer pentru frane pachet M (stanga-dreapta) si cam atat.

 

alta poza:

 

http://imageshack.us/a/img707/348/image1363871319393283.jpg

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

Bara de M - look nu a fost niciodata pusa din fabrica pe sedan. In plus, ne avand bandouri nu se continua cu bandourile de pe aripi.

Sa nu mai zic ca genul asta de bara a fost pus doar pe M3, m3 care este doar coupe si este doar NFL. Plus ca vine cam umflata, cam iesita in afara masinii. Doar barile de coupe ies asa in afara.

In orice caz asta e parerea mea, fiecare isi pune ce vrea si ce i se pare mai frumos. Mare lucru.

Eu recomandam bara m-tech2 pt ca e cam la acelasi pret si da masinii un look mult mai oem.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

frumoasa, este Kerscher nu?

 

nu, e diferita fata de cele de la Kerscher. dar as alege oricand o bara fata-spate Kerscher decat un m-tech2 (m-tech1 pe un FL din punctul meu de vedere nu are ce cauta) care pe e46 este foarte des intalnit. nu spun ca nu e frumos si ala dar cei de la Kerscher chiar ies din tipare.

 

@CosminE46 nu gasesti niciodata bara m-tech2 la banii pe care ii dai pe o bara m-look. nici macar in dezmembrari (pt ca majoritatea sunt originale si pretul este pe masura, mi se pare normal). nu mai vorbiti doar din auzite ca nu e placut pentru cei care asteapta sfaturi ;)

 

de fapt bara m look na venit niciodata din fabrica...

si nici nu are treaba cu bara de M decat ca e asemanatoare de aici si numele m look. pe M nici nu se potriveste.

 

iegzakt - cum nici barile m-tech2 pe care le gasiti voi pe internet la preturile alea mici nu au fost puse niciodata din fabrica ;)

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

http://www.okazii.ro/tuning-auto/faruri/vand-bara-fata-m-pachet-m3-bmw-e46-seria-3-1998-2004-a123127431

 

Atat cea de m-look de mai sus cat si cele despre care vorbesc eu sunt chinezarii(copii, evident ca nu originale la banii astia). Ambele sunt oarecum la acelasi pret. Deci cum naiba nu gasesti de m-tech2? :)

 

Faci o confuzie, m-tech2 e un pachet care s-a pus din fabrica pe orice e46FL ca optional.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

mai adauga proiectoarele, aparatori, prindere, canale, vopsit... :rolleyes:

 

ce gasesti tu pe net "m-tech2" made in taiwan nu includ proiectoarele tot ce este sub 150 euro. si conteaza calitatea pana nu o vezi....exista si after-market care pica bine de exemplu bara mea care pica la linie si fara pic de luft.

 

o bara m-tech2 de calitate stim cu totii cat costa.

 

intr-un cuvant ca sa o scurtam pt. initiator: daca iti place cum pica bara m-look cumpara si gata, cade bine pe masina, la linie, este ieftina si nu o sa ai probleme, iti garantez eu. te duci mult mai scump cu o bara "m-tech2" si tot taiwan este :) aici am vrut sa ajung.

 

 

tu chiar crezi ca eu nu stiam ca optional masinile au iesit din fabrica si cu m-tech1/2? sa fim seriosi....noi vorbim aici de after-market.

Edited by ckh
Link to comment
Share on other sites

ce spun eu, ce intelegi tu :mellow: nu am vrut sa o lungesc atat ca deja consider conversatia asta un spam inutil.

 

se pare ca intelegi mai greu. bineinteles ca exista diferenta de la producator la producator nu conteaza tara de unde provin stai linistit ca ai multe chestii in jurul tau facute in china. nu e asta o problema si nici nu ma refeream la asta.

 

tu faci confuzie intre "m-tech2" made in taiwan si un m-tech2 de la mama lui, din fabrica. spui ca o masina pleaca din fabrica cu m-tech2 (asta cred ca o stie toata lumea, serios. nu ai descoperit America) dar uiti ca ala este m-tech original nu made in taiwan. deci diferentele sunt clare. cum poti sa dai un sfat cand tu nu stii nici macar despre ce vorbesti si compari 2 chestii total diferite.

 

eu mi-am spus punctul de vedere si am incercat sa ajut de la inceput cu niste sfaturi ca am trecut prin asta insa tu te-ai bagat doar ca musca care a vazut niste poza pe internet.

 

daca as avea de ales a 2-a oara clar as alege m-look care este o chinezarie cum ii spui tu decat o chinezarie mai scumpa si probabil de aceasi calitate sau chiar mai proasta numita "m-tech2". imi dai preturi la bara fara proiectoare la care mai adaugi pe putin 50 euro.

 

restul e can-can

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de tot, in special lui ckh.

Am un NFL din 2002. Coupe.

 

Bara M-look arata mult mai bine decat m-tech, oricare, de oriunde ar fi el.

O bara originala de m3 se potriveste perfect in suportii de non-m, atat ca e prea lata, cu vreo 2-3 cm in fiecare parte. Si cum nu am de gand sa tai dintr-o bara de M, si nici sa evazez aripile, o sa ma duc pe o bara M-look. Nu e originala, pt ca nici macar nu s-au facut din fabrica, e chinezarie, asta e, dar daca se potriveste si sta bine, fixa, si nu ti-e frica ca pica la 140 la ora, e totu` ok pt mine.

 

Multumesc mult din nou, ckh.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am montat astfel de bara pentru ca dpmdv arata mult mai bine ca un mtech2.

 

Probleme pe 320 NFL....nu se potrivesc in sensul ca sunt prea mici la capetele dinspre bara carenajele in forma de L de sub bara. Nu se potriveste deflectorul de aer de la racitorul de motorina. Canale de aer trebuiesc comandate pentru sedan sau coupe in functie de masina pe care vin montate In rest arata intr-un mare fel si se aseaza perfect.

 

 

Si ca o ultima intrebare.....stie careva un cod de piesa pentru carenaje care s-ar potrivi perfect si pentru deflectorul de la racitorul de motorina?

Edited by thunder rock
Link to comment
Share on other sites

Cred ca am fost inteles gresit,ori nu am fost foarte explicit.Tunelele le am,le-am potrivit.Cele de M pachet desigur,tunel ce mi l-ai indicat pe poze Nu de el e vorba -e vorba de carenajul(tunelul/tubulatura ) care urca la racitorul de motorina Acesta are o intrare in tunelul de aer ,nu il ocoleste ca in varianta stock Aceasta este piesa la care doream un cod

 

 

de asemenea doream coduri pentru carenajele in forma de L care sa se potriveasca la aceasta bara(ramane luft in lateral de cativa cm cu cele stock)

 

 

 

PS Ca o ultima mentiune piesa 12 caci despre ea e vorba NU este pe ntru bara M Look....Este cu aductie frontala- ca cea stock .Trebuie o piesa asemanatoare ,insa ,care se monteaza cu aductie de la partea superioara din interiorul canalului de aer stanga.

Edited by thunder rock
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.