Jump to content

DIY E46 Instalare tableta


Kenbobo

Recommended Posts

Ai facut o super treaba cu integrarea tabletei in carcasa navigatiei ! :thumbsup:

 

fata pe care ai pus-o este de la o navigatie dynavin mai veche v5 cred.

 

pacat ca ai imbracat in folie de carbon , arata ciudat mai ales in combinatie cu trimurile care se vor elegante.

Salut!Am imbracat in folie de carbon deoarece mai aveam si alte elemente imbracate in carbon,dar se poate modifica aspectul cu alt tip de folie,puteti veni cu sfaturi si ideii.Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut!Am imbracat in folie de carbon deoarece mai aveam si alte elemente imbracate in carbon,dar se poate modifica aspectul cu alt tip de folie,puteti veni cu sfaturi si ideii.Multumesc!

sfatul e sa scapi de infectia aia de folie de carbon , poti sa-ti vopsesti trimurile in argintiu ca la cum arata acum ..eu nu ma pot uita :thumbsup:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

sfatul e sa scapi de infectia aia de folie de carbon , poti sa-ti vopsesti trimurile in argintiu ca la cum arata acum ..eu nu ma pot uita :thumbsup:

Oky,buna idee, acum sa vina caldura ca pe frigul asta nu am chef de chestii artistice.O sa dau jos folia si o sa vopsesc toate elementele foliate cu plastidip,caci au mici zgaraieturi.Bafta!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut!Am cumparat o navigatie defecta de pe forum,nu am reusit sa o repar,dar am "clonat" o tableta in ea si am inlocuit toata partea electronica cu un casetofon pioneer,fata casetofonului am montat-o pe consola de sub cotiera si a iesit o chestie care arata cat de cat OE dar functioneaza super si datorita faptului ca am pastrat fata casetofonului am si functia radio + ca ma pot conecta cu tableta la sistemul audio si cu BT Audio(prin bluetooth),sunt foarte multumit de rezultat,eu sunt mai multumit decat daca as fi montat o navigatie dedicata,practic daca intre timp apare o tableta mai calitativa ea poater fi inlocuita in bord fara mari modificari plus ca rezolutia nici nu poate fi comparata cu un sistem dedicat (Dynavin,Erisin,etc)post-46628-0-72353800-1387274309_thumb.jpgpost-46628-0-33678000-1387274478_thumb.jpgpost-46628-0-24709600-1387274564_thumb.jpgScuze de calitatea fotografiilor,sunt facute cu telefonul seara.

 

salut.

imi zici si mie ce solutie ai adoptat pt relocarea fatei casetofonului? Ai pastrat pozitia initiala a casetofonului in bord?

Mersi.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

salut.

imi zici si mie ce solutie ai adoptat pt relocarea fatei casetofonului? Ai pastrat pozitia initiala a casetofonului in bord?

Mersi.

Salut!Casetofonul a ramas in bord,sau mai bine spus a fost montata in interiorul navigatiei defecte(am inlocuit partea electronica defecta de la navigatie cu un cd pioneer).Practic tu lasi casetofonul in bord,desfaci fata de pe casetofon,si tragi fire de la mufa care se alimenta fata detasabila de pe panoul frontal de la casetofon,sunt in medie 12 fire,acele fire trebuieste sa fie cu o lungime de 1,5m ca sa-ti ajunga pana sub cotiera,si lipesti fiecare fir pe fata detasabila in locul unde ar corespunde pe priza de pe fata detasabila,si in acest fel practic aduci fata detasabila in locul unde ai tu nevoie.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

pentru relocare recomand cablu UTP (de retea) ecranat, iti trebuie 2 cabluri ca ai 8 fire pe fiecare, astfel scapi de eventuale interferente

Da,este buna ideea cu cablu UTP,initial m-am gandit si eu la acasta metoda,dar am folosit cablu de la un prelungitor USB si acela este ecranat,am folosit 3 cabluri USB.Am mers pe varianta cablului de la prelungitorul USB deoarece este fir multifilament,iar cel UTP nu are aceasta calitate.Succes!

Link to comment
Share on other sites

Fotografia unde am arata cum a relocat fata de la casetofon nu reprezinta lucrarea finita,o sa fac o fotografie recenta sa se poata vedea ca langa fata relocata de la cass am montat si o mufa USB pentru a putea descarca date pe tableta.

Acum si cu aceasta mufa este o intreaga poveste.De pe partea electronica a tabletei trebuiesc scoase doua fire pentru alimentare,multe tablete fac alimentarea prin mufa miniUSB,daca sunt si tabletele voastre la fel trebuieste sa mai faceti un artificiu,cablu USB prin care o sa descarcati date pe tableta trebuieste sa aiba un intrerupator ca atunci cand transferati date pe tableta sa se opreasca almentarea ,altfel tableta intra in eroare deoarece nu este prevazuta cu soft care sa permita incarcarea cu energie dar si transferul de date simultan.Daca aveti astfel de probleme o sa fac o schita electrica sa va exemplific mai bine rezolvarea problemei.Bafta!

Edited by botosanibmw
Link to comment
Share on other sites

Sau mai bine o tableta Nexus 7 cu ROM custom USB ROM se numeste care are OTG si merg si alimentarea si datele multiple printr-un hub usb. Daca folosesti un DAC usb pentru iesirea audio la tableta ai si sunet cristal clear, pe mufa de casti sunt multe interferente, se aud de obicei intre melodii

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salut!Casetofonul a ramas in bord,sau mai bine spus a fost montata in interiorul navigatiei defecte(am inlocuit partea electronica defecta de la navigatie cu un cd pioneer).Practic tu lasi casetofonul in bord,desfaci fata de pe casetofon,si tragi fire de la mufa care se alimenta fata detasabila de pe panoul frontal de la casetofon,sunt in medie 12 fire,acele fire trebuieste sa fie cu o lungime de 1,5m ca sa-ti ajunga pana sub cotiera,si lipesti fiecare fir pe fata detasabila in locul unde ar corespunde pe priza de pe fata detasabila,si in acest fel practic aduci fata detasabila in locul unde ai tu nevoie.Bafta!

mersi de idee. asa ma gandeam sa fac , cu fire lipite, insa nu stiam daca functioneaza sau daca cineva are o idee mai buna :)

cum vine primavara ma apuc de treaba.

multumesc.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mersi de idee. asa ma gandeam sa fac , cu fire lipite, insa nu stiam daca functioneaza sau daca cineva are o idee mai buna :)

cum vine primavara ma apuc de treaba.

multumesc.

Acum mai trebuieste luata in calcul si o alta problema,daca se blocheaza tableta cum o deblocam fara sa o scoatem din bord?Eu vad ca solutie scoaterea din tableta cu ajutorul firelor multifilament a celor doua butoane,power si volum + si aducerea lor intr-o zina din bord unde sa avem un acces usor pentru a readuce tableta la setarile din fabrica atunci cand se blocheaza.Cel putin la Nexus7 deblocare se face apasand consecutiv butoanele de power si volum+,apoi se intra in meniul tabletei si cu ajutorul tastei volum miscam sus jos iar cu tasta power selectam.Daca exista alta solutie va rog sa veniti cu rezolvarea.Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Cam asa arata ce am facut pe e39, posibil in viitor sa mai lucrez la rama tabletei, vedem...

Proiectul e gata cam 95%, se aude bestial !

Nu mai zic de functionalitate.

Butonul gen "i-drive" are rolul de reglaj volum, bass, treble, balans, etc.

Clipul video e taiat ca de la volumul de 25 (din 50) distorsioneaza microfonul telefonului si se aude aiurea in clip.

edit: ramane de programat i-bus-ul pentru comenzile de pe volan, de pus tuner DVB-T pentru FM si TV, si camera reverse

http://s9.postimg.org/e4q0n2avz/2014_01_06_11.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=NZpXaLOLLF8

Edited by scooter
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Acum mai trebuieste luata in calcul si o alta problema,daca se blocheaza tableta cum o deblocam fara sa o scoatem din bord?Eu vad ca solutie scoaterea din tableta cu ajutorul firelor multifilament a celor doua butoane,power si volum + si aducerea lor intr-o zina din bord unde sa avem un acces usor pentru a readuce tableta la setarile din fabrica atunci cand se blocheaza.Cel putin la Nexus7 deblocare se face apasand consecutiv butoanele de power si volum+,apoi se intra in meniul tabletei si cu ajutorul tastei volum miscam sus jos iar cu tasta power selectam.Daca exista alta solutie va rog sa veniti cu rezolvarea.Multumesc!

 

intr-un final am terminat lucrarea in procent de 75%. atasez niste imagini.

Intre timp am vandut masina si noul proprietar o sa se ocupe de terminarea proiectului. Am folosit cablu UTP pt relocarea fetei casetofonului si am ales sa o pun in locul scrumierei. Aici mai e de lucru la fixarea exacta a fetei in locas, in rest totul e functional.

Pentru reset, la nevoie se poate da rama jos si accesul la butoanele tabletei e relativ facil. In 4 luni de utilizare zilnica nu am avut nevoie de aceasta functie insa e bine de luat in seama.

 

Multumesc tuturor pentru indicatii/ajutor si inspiratie:)

 

 

 

 

post-14305-0-28380800-1410861925_thumb.jpg

post-14305-0-50615100-1410861933_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

frumoase lucrari si eu ma gandesc sa-mi fac ceva de genul dar in nici un caz cu casetofon OEM , am cumparat un DVD player JVC fara ecran , nu stiu ce tableta sa aleg , ma gandesc ca trebuie sa aiba macar 1 Gb RAM , ce ar fi bine sa mai aibe ? sa fie compatibila cu usb otg ? comenzile pe volan merg cu ajutrul unei interfete sa schimbe muzica/volumul de pe tableta ?? Edited by AndreiXXL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.