Jump to content

pareri achizitie z4 2011


stranger

Recommended Posts

Sal. am un 330i e90 si asi vrea sa il vand sa cumpar un Z4 2011 in principiu motorul de 2.3. Daca are cineva modelul asta pe forum va rog cateva pareri, daca e bine antifonata, consum bucuresti si mai ales consum afara, cum sta in viraje, defecte ascunse...

multumesc

Link to comment
Share on other sites

2500 cmc si 204 cai.

 

Ma uitasem si eu la el si am constatat cu stupoare ca are consumul urban dublu fata de extraurban (dat in carte). (12.4 urban si 6 extra)

 

Iar ca fapt divers, 35is de 340hp are 12.6L/100km consum urban.

 

Tinand cont de ce se vrea a fi Z4, cred ca merita doar cu motor de 3 litri.

 

@dan_316, facelift e model 2014. Omul a zis ca el cauta 2011.

Edited by kristal_madness
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In 2011 s-a pus sDrive2.8i de 2000cmc si 245CP, mai bine iei si varianta asta in considerare.

 

sunt perfect deacord ca cel mai bun raport consum- putere e cel de 2.8 da motoru asta din pacate nu se gaseste.

u sunt in Anglia si daca te uiti pe autotrader nustu daca e 1 din 50 cu motoru de 2.8 cele mai intalnite fiind cel de 2.3(2.5) si mai gasest 3.0 care rupe da si consuma ff mult ca asta il am acum si pe Romania Anglia imi ia 1000euro benzina. cu 3.0d faceam acelasi drum cu 400. din pacate nu sa pus d pe z4 , 2.0 e prea mic si daia asi merge pe 2.3

multumesc de raspunsuri si astept pareri despre masina.

Link to comment
Share on other sites

Altul care vrea masina sa arate la lume ca are, dar se uita la comsum

Daca tot te plangi de consum si vrei sa arati ca ai... ia-ti un 635d

fantastic ...alt demagog .Dar ce e Z4 vreun Aston Martin ? Vreo masina exotica ? Exista porsche cu 250 cai si nu mai are nimeni greturi isi plimba emblema prin oras cu stil :p)))

Edited by Myx
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Altul care vrea masina sa arate la lume ca are, dar se uita la comsum

Daca tot te plangi de consum si vrei sa arati ca ai... ia-ti un 635d

 

Dar ce-i atat de anormal in a face economie la combustibil? Plm, numai in romania gasesti laudatori destia care se lauda ca troaca le consuma 20%. Sa inteleg ca daca tu ai vreo tatra sau kraz esti mai smecher decat ala care are un corsa 1.3 tdci sau polo 1.4 tdi?

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

fantastic ...alt demagog .Dar ce e Z4 vreun Aston Martin ? Vreo masina exotica ? Exista porsche cu 250 cai si nu mai are nimeni greturi isi plimba emblema prin oras cu stil :p)))

@Myx: Ia fii tu demagog gogule si da-i un sfat la om despre masina si nu te mai umfla pe aici ca nu iti ridica nimeni statuie.

@sosoi: consumul a fost fix ultima grija cand am stat sa imi aleg masina, daca nu eram multumit de rezultate o vindeam si alta, ca nu s-a terminat lumea,,, mai ales la masini asa noi

 

Si revenind la topic nu am inteles de ce doar masinile de pe autotrader sunt limita, si de ce doar cele care sunt acum la vanzare.

Cand iti doresti o masina cu o anumita motorizare stai si cauti pana iti gasesti fix ceea ce iti doresti, la fel cum multi de aici au facut probabil.

  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

@Myx: Ia fii tu demagog gogule si da-i un sfat la om despre masina si nu te mai umfla pe aici ca nu iti ridica nimeni statuie.

@sosoi: consumul a fost fix ultima grija cand am stat sa imi aleg masina, daca nu eram multumit de rezultate o vindeam si alta, ca nu s-a terminat lumea,,, mai ales la masini asa noi

 

Si revenind la topic nu am inteles de ce doar masinile de pe autotrader sunt limita, si de ce doar cele care sunt acum la vanzare.

Cand iti doresti o masina cu o anumita motorizare stai si cauti pana iti gasesti fix ceea ce iti doresti, la fel cum multi de aici au facut probabil.

goguta eu zic asa sa ia ce masina vrea pl lui ca el plateste , tu sa vb si sa dai sfaturi pe banii tai . Uite asa zice Gogu ala mare .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Altul care vrea masina sa arate la lume ca are, dar se uita la comsum

Daca tot te plangi de consum si vrei sa arati ca ai... ia-ti un 635d

 

Esti cam obraznic prietenash'' si nu cred ca ne cunoastem.

Am specificat ca bag f multi km cu masina ro-uk, plus ca o folosesc zilnic aici deci mi se pare normal sa ma intereseze si consumu.

Sunt adeptul motoarelor mari, am avut si am motor mare da nu folosec masina doar in weekend sa nu imi pese consumu si tinuta la drum lung.

astept pareri pertinente.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sal. am un 330i e90 si asi vrea sa il vand sa cumpar un Z4 2011 in principiu motorul de 2.3. Daca are cineva modelul asta pe forum va rog cateva pareri, daca e bine antifonata, consum bucuresti si mai ales consum afara, cum sta in viraje, defecte ascunse...multumesc

 

Nu posed acest model , dar am avut "onoarea" sa merg cativa kilometrii cu ea : Masina e de vis in viraje , foarte silentioasa si distractiva ! Consumul in afara la mers normal e undeva la 7 iar in oras papa 13-14 , nu ma intreba de bucuresti ca imi este groaza sa aflu :)).Din cauza numeroaselor probleme reclamate de amicul meu la reprezentanta [ janta crapata , probleme la hard top , condensarea stopurilor , probleme de natura electrica etc ], ma face sa cred ca nu merita atentia decat daca esti pregatit sa iti asumi si riscul de a face vizite pe la reprezentanta ! Inca un lucru : sa te asiguri ca mai ai garantie la el pentru ca nu se stie niciodata ce surprize iti poate oferi modelul !

 

Iti dau si tie ce am dat si amicului meu , sa vada ca nu e un caz izolat si ca bmw ar trebui sa ia in considerare faptul ca incep sa fabrice masini din ce in ce mai putin fiabile !

 

http://www.z4-forum.com/forum/viewtopic.php?f=45&t=32132&sid=d5a53de8967b088cb5f2e1b16f9f6587 sunt doar 3 pagini , dar te lamuresti imediat de cate lucruri poate suferi e89 !

 

Un alt aspect care ar trebui luat in considerare e faptul ca are portbagajul mic iar z4 ofera el confort , dar totusi e un roadster de fun , nu un sedan sau GT pentru drumuri lungi !

 

La ce criterii ai tu ti as recomanda sa te uiti dupa un seria 6 decapotabil sau coupe , se incadreaza in cerintele tale !

 

 

Altul care vrea masina sa arate la lume ca are, dar se uita la comsumDaca tot te plangi de consum si vrei sa arati ca ai... ia-ti un 635d

 

Nu toti sunt obligati sa isi cumpere si sa arate "ca are" doar cu motorul biturbo diesel de 3 mii asa cum ai tu pe 535d

 

 

@Myx: Ia fii tu demagog gogule si da-i un sfat la om despre masina si nu te mai umfla pe aici ca nu iti ridica nimeni statuie.@sosoi: consumul a fost fix ultima grija cand am stat sa imi aleg masina, daca nu eram multumit de rezultate o vindeam si alta, ca nu s-a terminat lumea,,, mai ales la masini asa noiSi revenind la topic nu am inteles de ce doar masinile de pe autotrader sunt limita, si de ce doar cele care sunt acum la vanzare.Cand iti doresti o masina cu o anumita motorizare stai si cauti pana iti gasesti fix ceea ce iti doresti, la fel cum multi de aici au facut probabil.

 

Daca era sa fie asa [ referitor la consum ] , iti spun eu ca nu te uitai la 535d ci la un 535i etc. Pe autotrader in caz ca nu stii , acolo intra doar masinile "verificate" [ din ce stiu eu ] in plus , poti verifica online starea masinii pusa la vanzare [ carte service , asigurari , probleme etc ]. Probabil omul vrea sa dea banii pe o masina si sa elimine cat mai mult din riscurile cumpararii unei masini SH ! Nu e ca in romania unde iti poti lua tzeapa cu tot cu "kilometrii reali" "carti de service" "bavaria" "fara "accident" etc , daca intelegi ce vreau sa zic !

Edited by DEVIL's Style
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu posed acest model , dar am avut "onoarea" sa merg cativa kilometrii cu ea : Masina e de vis in viraje , foarte silentioasa si distractiva ! Consumul in afara la mers normal e undeva la 7 iar in oras papa 13-14 , nu ma intreba de bucuresti ca imi este groaza sa aflu :)).Din cauza numeroaselor probleme reclamate de amicul meu la reprezentanta [ janta crapata , probleme la hard top , condensarea stopurilor , probleme de natura electrica etc ], ma face sa cred ca nu merita atentia decat daca esti pregatit sa iti asumi si riscul de a face vizite pe la reprezentanta ! Inca un lucru : sa te asiguri ca mai ai garantie la el pentru ca nu se stie niciodata ce surprize iti poate oferi modelul !

 

Iti dau si tie ce am dat si amicului meu , sa vada ca nu e un caz izolat si ca bmw ar trebui sa ia in considerare faptul ca incep sa fabrice masini din ce in ce mai putin fiabile !

 

http://www.z4-forum.com/forum/viewtopic.php?f=45&t=32132&sid=d5a53de8967b088cb5f2e1b16f9f6587 sunt doar 3 pagini , dar te lamuresti imediat de cate lucruri poate suferi e89 !

 

Un alt aspect care ar trebui luat in considerare e faptul ca are portbagajul mic iar z4 ofera el confort , dar totusi e un roadster de fun , nu un sedan sau GT pentru drumuri lungi !

 

La ce criterii ai tu ti as recomanda sa te uiti dupa un seria 6 decapotabil sau coupe , se incadreaza in cerintele tale !

 

 

 

 

Nu toti sunt obligati sa isi cumpere si sa arate "ca are" doar cu motorul biturbo diesel de 3 mii asa cum ai tu pe 535d

 

 

 

 

Daca era sa fie asa [ referitor la consum ] , iti spun eu ca nu te uitai la 535d ci la un 535i etc. Pe autotrader in caz ca nu stii , acolo intra doar masinile "verificate" [ din ce stiu eu ] in plus , poti verifica online starea masinii pusa la vanzare [ carte service , asigurari , probleme etc ]. Probabil omul vrea sa dea banii pe o masina si sa elimine cat mai mult din riscurile cumpararii unei masini SH ! Nu e ca in romania unde iti poti lua tzeapa cu tot cu "kilometrii reali" "carti de service" "bavaria" "fara "accident" etc , daca intelegi ce vreau sa zic !

multumesc frumos pt link,6 e super masina insa 2011-2012 nu se incadreaza in bugetu meu.

Link to comment
Share on other sites

sal,

 

ce scria colegul de mai sus vroiam si eu sa spun. eu zic ca daca ai e 90 330 i , ai deja o super masina. daca zici ca faci drumuri lungi, gen ro-uk , nu inteleg de ce vrei Z4. e o masina sport, si nu egandita deloc pentru confort si drumuri lungi, iar spatiile de depozitare sunt chiar mici.

 

oricum, tu stii mai bine de ce ai nevoie.

 

succes!

Link to comment
Share on other sites

sal,

 

ce scria colegul de mai sus vroiam si eu sa spun. eu zic ca daca ai e 90 330 i , ai deja o super masina. daca zici ca faci drumuri lungi, gen ro-uk , nu inteleg de ce vrei Z4. e o masina sport, si nu egandita deloc pentru confort si drumuri lungi, iar spatiile de depozitare sunt chiar mici.

 

oricum, tu stii mai bine de ce ai nevoie.

 

succes!

Am mers cu Z4 35is cand abia se lansase. Tin sa iti spun ca suspensia M adaptiva era super. Pe modul COMFORT amortiza f bine, iar pe sport masina era tzeapana. Puteam merge cu ea 2000km fara somn, cu cea mai mare placere. Mai ales ca si accelera mai repede decat un M3 E92.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Guest Pole

pfff, da-o in ma-sa:

 

 

5a. Issue description - Rear light filled with water front lights fog up

 

Cracked Rear 296 Wheels - Current status - Resolved - Cost covered completely under warranty.

Water in rear light clusters - Current status - Resolved - Cost covered completely under warranty.

Rattle in flap of exhaust - Current status - Resolved - Cost covered completely under warranty.

HPFP failure - Current status - Resolved - Cost covered completely under warranty.

Rear screen heater element - Resolved (new screen) - Cost covered completely under warranty.

DCT lag issue - Resolved via DCT reprogramming - covered under warranty.

Rattle in centre of dash - Resolved - Covered under warranty.

Low frequency Vibration from engine/DCT/drive train -Resolved - Replacement DCT - covered under warranty.

Both rear lights replaced due to water ingress.

Rear bumper vents replaced (recall)

Faulty flap in rear offside exhaust. Entire new rear assembly

Faulty BMW Professional Radio

 

 

 

Updated as I had both rear lights changed again when service and alloys done due to water

Link to comment
Share on other sites

Problema cu jantele crapate e intalnita si la E90-uri in UK (probabil sunt facute in acelasi loc cu alea de E89), iar restul problemelor sunt legate de vestia HPFP de pe 35i si mai vad la DCT.

 

Asa ca daca o iei cu motor de 2.500 cmc si manuala, ramai doar cu riscul de a lua apa in stopuri :).

 

Nu e chiar catastrofala masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.