Jump to content

Problema claxon(se blocheaza) E46 volan M multif.


Recommended Posts

Sper sa-mi dea cineva un sfat.

Mi se blocheaza claxonul(suna ca nebunul) la rotirea volanului pe un 330d E46.Volanul este de M cu airbag+comenzi. M-am saturat sa stau sa scot siguranta de cate uri se blocheaza urland ca nebunu, plus ca toti ma injura crezand ca-i claxonez intentionat. )Am inteles ca e din cauza unei benzi cu fire din volan, cand virez se misca firele p-acolo... . As vrea sa demontez volanul dar nu stiu + imi e frica sa nu stric airbagul sau altceva... Care ar putea fi problema???

Link to comment
Share on other sites

Asta e chiar buna...cum adica sa-ti schimbe tot volanul, asa ti-au zis ? Pai nu vad de ce trebuie schimbat airbagul sau partea de plastic cand problema e electrica, firele care duc la claxon fac atingere in momentul cand invarti volanul...nu vad legatura cu restul volanului...

Pana il rezolvi mai bine-l scoti de tot si mergi mai atent, decat sa te injure toti care cred ca-i claxonezi de smecher.

Succes! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Undeva dupa volan este o chestie rotunda care face legatura la circuite..airbag, comenzi, claxon.Posibil sa se fi dus banda aia...e ca la telefoane mobile cu clapa.

Deci nu ai ce sa strici...daca te pricepi asa oleaca...daca nu..mai bine lasa-l.Din cate stiu o banda de aia coste cam 200-400 eur maxim.Aigrija la airbag sa nu faci vreun scrt pe acolo sa pocneasca capsa...si ... :blink:

 

Nare nici o treba volanul. Totul e de la circuite de acolodin spatele volanului.Mai exact de la banda..sau panglica...cum vrei sa ii zici.

Link to comment
Share on other sites

volanul nu e schimbat. m-ar interesa daca puteti sa-mi spuneti pasii exacti pt. a demonta volanul sau ce trebuie demontat fara sa stric ceva :blink: pt. a ajunge la acea banda care e problema.oricum o sa incerc sa-l fac singur si mi-ar prinde bine niste sfaturi... Se scoate capacul ala rotund pe care scrie airbag? sau sunt niste suruburi pe sub volan..? :) am pus poza cu volanul. Prin bucuresti e super naspa fara claxon stiti si voi. daca e vreo blonda cu un matiz la semafor in fata ta si o scapa in spate e o senzatie super naspa cand stai si te uiti si nu poti face nimic.. :))

post-4333-1170941870_thumb.jpg

post-4333-1170941872_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

cu mici diferente (probabil altfel de surubelnita sau ceva de genul ) dar pasii sunt aceeasi.

bafta!, desi parerea mea e sa te duci la un service de instalatii electrice...

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=5888

190589[/snapback]

mersi. e destul de complicat.. poate o sa ma duc totusi la un electrician... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa te duci la cineva priceput ca risti sa ramai fara nimic la ea...Eu stiu cat de repede sar cleme, arcuri si se rup prostiile alea de plastic...asa ca mare grija.

 

Daca un ne-a coSTICLA a reparat oleaca la o dacie nush ce..nu e mecanic si de bmw.Stie el de airbag..si treburi de astea...Pun la pariu ca vine cu ciocanu:))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.