Jump to content

E92 330xd


cataxxl

Recommended Posts

Ca si cum nu eram destul fan BMW am mai adaugat recent un exemplar in parcul meu auto. Este un 330d x-drive automat,245 CP si 520Nm, fabricatie 2010. Avand doar 38.000 de km se prezinta foarte bine si ruleaza excelent.

Comparativ cu celalalt 330dA E90 (231 CP si 500Nm) se simte clar superioritatea motorului si impresioneaza prin stabilitatea in virajele stranse abordate in mare viteza. La toate astea contribuie sistemul X-drive care ajuta la plecarea in forta de pe loc si lipeste masina de sosea in curbe, acolo unde tractiunea spate si-ar fi vazut limitele.

O alta surpriza a fost consumul. M-as fi asteptat sa am un consum putin mai mare avand in vedere puterea usor crescuta si tractiunea x-drive insa este chiar invers. Se pare totusi ca sistemul Efficient Dynamics nu este doar o strategie de marketing, ci chiar functioneaza.

Urmeaza un upgrade la pachetul exterior M in viitorul apropiat.

post-841-0-73902300-1370892864_thumb.jpg

post-841-0-01292900-1370892876_thumb.jpg

post-841-0-75554600-1370892885_thumb.jpg

post-841-0-17112500-1370892902_thumb.jpg

post-841-0-62406300-1370892914_thumb.jpg

post-841-0-85197400-1370892924_thumb.jpg

post-841-0-41920800-1370892934_thumb.jpg

post-841-0-54452700-1370892952_thumb.jpg

Edited by cataxxl
  • Like 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai hai cu poze,sa vedem si noi frumusetea......Si eu sunt indragostit de xDrive,merita toti banii si stai ca inca nu a venit iarna ! Sa o stapanesti sanatos si sa o conduci cu placere :sorcerer:

 

Acum ai vazut ca ai adaugat ulterior si poze ! Wooooow....

Link to comment
Share on other sites

Asta am vazut si eu insa e clar ca acest test fiind facut chiar de catre BMW sa aibe o nota de subiectivism. Pe parcurs o sa imi dau seama de diferentele dintre ele si o sa va spun si parerea mea.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pt urari si va doresc la fel si voua. Nu pot face public pretul, daca chiar vreti sa stiti mai multe despre asta discutam in privat.

As fi vrut sa stiu daca si-a facut cineva upgrade la M packet la e92 pt ca am niste neclaritati.

Link to comment
Share on other sites

Merci Andrei! As fi vrut sa stiu ce repere mai trebuie schimbate odata cu bara fata. Am mai facut conversia asta la Audi si au fost destule de schimbat: proiectoare, grile proiectoare, ghidaje pt aer, suruburi, suporti, samd.
Link to comment
Share on other sites

Exact la fel e si cu trantorul asta mic.Trebuiesc proiectoare, grile proiectoare, ghidaje de aer, daca nu ma insel scutul, suporti etc.

Te uiti pe realoem.com, bagi seria ta de sasiu si vezi exact ce coduri coincid non-M cu M. La vehicle trim gasesti si apoi in meniul din dreapta -> front bumper.

 

Eu luni pun bara spate, acolo iti trebuie doar bara + difuser , 90% nu ai nevoie de suporti sau ghidaje, e plug&play. Dar 100% iti voi spune saptamana viitoare, astept sa vina difuserul sa verific gaurile.

 

Pragurile la fel sunt plug&play.

 

 

LE:a mea nu este Xdrive, s-ar putea ca din cauza constructiei diferite pe axa din spate sa ai nevoie de un alt ghidaj la bara spate, din cate imi aduc eu aminte pe realoem.com

aparea alt cod pentru ghidajul barii spate.

Edited by AndreiJOY
Link to comment
Share on other sites

Eu am magazin de piese auto si am programul original BMW dar mi-era lene sa stau sa caut :bigyellowgrin:. Voi face o lista cu codurile si o sa le pun si la dispozitia celor ce mai au nevoie.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Jos la poze ai BB Code. Daca pui acel link aici, o sa iti apara asa:

 

http://thumbnails101.imagebam.com/26456/97ca7e264552669.jpg http://thumbnails101.imagebam.com/26456/8d5d88264553271.jpg http://thumbnails107.imagebam.com/26456/501fc9264553450.jpg

 

Ca sa iti apara mai mari, inainte sa upload-ezi pozele, ai jos o sectiune Thumbnail Options unde poti selecta mai multe marimi. Selecteaza 350x350 :thumbsup: , iar apoi cand pui linkul de la BB Code aici o sa iti apara pozele ca si mai sus, doar ca la dimensiune mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.