Jump to content

Ziua si ACCIDENTUL GRAV


X X L

Recommended Posts

@P.I.M.P. mie asa imi pare, dat putin pe fwd, oricum naspa situatia...

 

dar... cum altfel sa-ti "permiti" Cayenne daca nu furand pana si parcari de 20 de lei...

 

La cum arata Passatul albastru, care de fapt e golf 4 as zice ca nici rahat de analize n-a ramas din sofer si ocupanti... dar uite ca au avut zile.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@P.I.M.P. mie asa imi pare, dat putin pe fwd, oricum naspa situatia...

 

dar... cum altfel sa-ti "permiti" Cayenne daca nu furand pana si parcari de 20 de lei...

 

 

Nu are legatura cu masina sau cu valoarea masinii.

 

E mentalitatea romanului in general.

 

La firma avem 4 incarcatoare normale si 2 rapide. Parcarea se afla in centrul orasului si se plateste 3ron/ora desi peste tot in centru este 10ron/h

 

Se strangeau cei cu uberul la intrarea in parcare, unul deschidea bariera din aplicatie si intrau in coloana cate 2-3 sa incarce fara sa plateasca parcarea.

 

In maxim o ora (deci maxim 3 ron/h), incarcau curent de minim 10-15 ron. Nici asa nu era bine si intrau pe naspa.

 

Si nu erau bogati. Erau oameni normali. M-am mai legat de ei, nu comentau dar a doua zi faceau la fel. Acum e totul cu plata :bye:

 

Asta cu atacatul omului care are masina scumpa este frustrare romaneasca. Altul are, eu nu, hai sa ma leg de el cu orice pret.

 

Idem se intampla cand o masina scumpa e parcata aiurea. Se face referirea la bani, venit, statut social in loc la gestul in sine. Gest care ar trece neobservat daca in locul masinii ar fi un cazan.

Link to comment
Share on other sites

Poate omul a vrut sa iasĂŁ mai repede ca sa nu mai piardĂŁ timpul sa se ducĂŁ sa mai plĂŁteascĂŁ biletul, cred... nu e neaparat relevantĂŁ chestia asta, nu cred ca din cauza banilor a fĂŁcut asa... poate si de graba.. oricum ar fi, a gresit ca nu i a vĂŁzut... mai conteazĂŁ de ce? Crede ti ca daca nu stĂŁtea pe telefon si se uita in fata dar nu i ar fi observat si totuși ar fi dat peste ei, ĂŽl ierta cineva? Nu.

 

Copilul a scĂŁpat? Asta conteazĂŁ!

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Da, clar, mie nu mi vine sa cred ca a scĂŁpat... putea sa se opreascĂŁ cu roata pe el... nu are nici o scuza, doar imi dĂŁdeam cu pĂŁrerea, nu i gĂŁsesc vreun motiv, crede ma.

 

Câte rahaturi nu am fĂŁcut din graba la volan... nenorocita, graba si neatenția, am avut noroc sa nu greșesc asa grav.

Link to comment
Share on other sites

https://www.dobrogea.tv/stire/Actualitate/2292/tragedie-pe-dn2a-tanara-insarcinata-ucisa-de-inconstienta-iubitului-galerie-foto.html?fbclid=IwAR0M4RtgwklcwxoT8pkbUmCx5Ur8UzSVwqPKErqVW0xMuS24f8ov1OpirIc

 

O tânãrã de 20 de ani, Însãrcinatã, a murit În urma unui cumplit accident provocat chiar de iubitul ei. Accidentul a avut loc ieri, pe DN2A, ieºirea din Slobozia spre Urziceni ºi a fost provocatã de un ºofer iresponsabil care circula de mai mult timp fãrã permis, a declarat pentru Adevãrul un ialomiÞean indignat.

 

"Este o situaĂžie tragicĂŁ, dar gândiĂži-vĂŁ cĂŁ el ar fi putut sĂŁ se ĂŽntâlneascĂŁ pe Âşosea cu oricare dintre noi. ToatĂŁ lumea din comunĂŁ Âştia cĂŁ nu are permis. Nici nu avea cum sĂŁ-l obĂžinĂŁ pentru cĂŁ este analfabet. Nu Âştie sĂŁ scrie sau sĂŁ citeascĂŁ. Acest lucru ĂŽl poate verifica oricine. ĂÂşi cumpĂŁrase un permis din Ungaria Âşi toatĂŁ ziua se plimba: Slobozia, Amara, mare, munte, mall. Fata care se afla cu el ĂŽn maÂşinĂŁ era prietena lui. TrĂŁiau ĂŽn concubinaj Âşi era ĂŽnsĂŁrcinatĂŁ. Sora lui a decedat ĂŽn accidentul de anul trecut, când un microbuz a fost spulberat de un camion pe DN2A. Familia lor a primit mulĂži bani drept despĂŁgubiri, pe care i-au tocat pe distracĂžii. Vreo 400.000 de lei au ajuns la ei. De-aia a avut el bani sĂŁ-Âşi cumpere Audi Âşi sĂŁ se plimbe ca un inconÂştient. PoliĂžia din comunĂŁ Âştia cĂŁ el nu are permis Âşi nu a luat nicio mĂŁsurĂŁ ĂŽn acest sens, mi se pare cutremurĂŁtor", a explicat bĂŁrbat pentru AdevĂŁrul.

 

TL;DR? Un analfabet fara permis si-a luat Haudi A5 din despagubirile de 80k euro de la sora moarta in alt accident. Accident mortal prin neacordare de prioritate.

 

Conform poliÞiºtilor, ºoferul autoturismului care se deplasa pe DN2A dinspre Slobozia spre Urziceni a virat la stânga fãrã sã acorde prioritate de trecere unei autoutilitare conduse regulamentar din sens opus. Un alt ºofer care se afla În coloanã, pentru a evita impactul, a virat dreapta ºi s-a rãsturnat În ºanÞ.
Link to comment
Share on other sites

https://www.dobrogea.tv/stire/Actualitate/2292/tragedie-pe-dn2a-tanara-insarcinata-ucisa-de-inconstienta-iubitului-galerie-foto.html?fbclid=IwAR0M4RtgwklcwxoT8pkbUmCx5Ur8UzSVwqPKErqVW0xMuS24f8ov1OpirIc

 

 

 

TL;DR? Un analfabet fara permis si-a luat Haudi A5 din despagubirile de 80k euro de la sora moarta in alt accident. Accident mortal prin neacordare de prioritate.

 

"Poliţia din comună ştia că el nu are permis şi nu a luat nicio măsură în acest sens"

 

Aici parca ai vrea sa ai puterea sa opresti timpul in loc si sa il dai inapoi si parca sa se intample altcumva ...,

...macar asa sa il calce macar cu o roata analfabetul... pe un picior pe politistul IGNORANT. :censored:

Poate isi aduce aminte ce responsabilitate poarta..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Totuși are permis de Ungaria chiar daca era la negru sau cine știe cum.. poate de aia nici polițistul stia ca nu are ce sa i facĂŁ.

 

Vedeti ca ĂŁștia cu știrile mananca si mult rahat, nu dau toate informațiile tocmai ca sa facĂŁ Știrea mai “ wow”.

Link to comment
Share on other sites

https://evz.ro/accident-in-lant-in-capitala-din-cauza-dezinfectantului-de-pe-sosea-video.html

"Un val de accidente a avut loc, marți, în București, pe o stradă care a fost stropită cu o soluție alunecoasă."

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. Avea strada covid si s-au gandit aia de la primarie sa o dezinfecteze..

 

https://autoblog.md/foto-fenomenul-curselor-ilegale-continua-in-chisinau-accident-grav-pe-str-gheorghi-asachi-din-capitala/

Intre timp dincolo de Prut Cayenne-ul facea liniuta sau era beat, ca asa e cu martorii, fiecare vede ce vrea el. Tanc cum ma asteptam.

Tapan tare stalpul moldovean de a rezistat la Cayenne, in zona mea daramase unul cu ligheanul un stalp de curent. A reusit sa iasa din masina inainte sa bubuie. Asta acum peste 10 ani.

 

Din ce am vazut pe google vad ca e la moda sa iei permis fals din Ungaria, o stie si politia. Probabil e un fals foarte bun de ii asa scump (peste 1000+ euro).

Dar e degeaba ca politia oricum o sa verifice un permis strain prin statie.

Edited by The Speed Demon
Link to comment
Share on other sites

De-astea cu 'solutia alunecoasa' fac periodic, nu e prima oara. Am prins si eu acum cativa ani pe stirbei voda. Si m-am bucurat ca eram cu masina si nu cu motorul, ca ma duceam sanie. Am dubii serioase ca e vreo solutie de dezinfectare, cred ca iau apa din Dambovita sau ceva
Link to comment
Share on other sites

https://evz.ro/accident-in-lant-in-capitala-din-cauza-dezinfectantului-de-pe-sosea-video.html

"Un val de accidente a avut loc, marți, ĂŽn București, pe o stradĂŁ care a fost stropitĂŁ cu o soluție alunecoasĂŁ."

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul. Avea strada covid si s-au gandit aia de la primarie sa o dezinfecteze..

 

 

Care strada, ca tot sectorul 2 si 3 a fost azi negru pe sosele, aveam aparatorile de noroi de la masina lucioase, ziceai ca-s noi...pline de ulei.

Prin unele intersectii erau pur si simplu balti frate, deci ziceai ca a venit mare ploaie, au dat asa...de neam prost.

Mai face si Paula ciuclea niste bani de pe urma covidului.

Link to comment
Share on other sites

https://www.mediafax.ro/social/foto-video-accident-grav-in-cluj-trei-persoane-au-murit-dupa-impactul-dintre-o-masina-si-un-tir-19367672/galerie?foto=4

http://www.monitorulcj.ro/actualitate/81524-accident-grav-pe-centura-apahida-valcele-trei-persoane-decedate-trafic-blocat-pe-ambele-sensuri#sthash.IQJv2rDt.v1hsLcQH.dpbs

Who's that Pokemon? It's Opel Antara.

E greu de spus daca un Renault Clio 5 cu 96% la EuroNCAP ar fi schimbat situatia in bine. :console:

Conform primelor cercetări ale poliției, un șofer de 20 de ani, din comuna Moldovenești, a pierdut controlul asupra direcției, a intrat pe sensul opus și s-a izbit de TIR.

Eu pe asta cu pierdutul controlului asupra directiei cum apare mereu la stiri nu prea o inteleg.

Caseta de directie da semne cu mult inainte sa ramai fara directie de tot. Explozia de roata da e nasoala, aici e problema cu oamenii care se zgarcesc la anvelope si nu le verifica presiunea.

Poti sa belesti ochii in telefon si ajungi pe contrasens, poti sa te apleci dupa ceva si ajungi pe contrasens, sau cel mai realist, nu termini depasirea, dar daca stii ca nu te ajuta iepele lesinate de sub capota, stai cuminte si gata. In prima mea "masina" nu indrazneam sa fac depasire nici daca aveam masina pe contrasens la un km in zare, conduceam repede si cazanul ala dar stiam ca nu poate accelera destul de repede si aia e. Nup, nu era un Renault Clio, mi-as fi dorit eu... :shifty:

 

//Mai au stiristii si placa aia cu "a demarat in tromba" ... :frantics: :hyper:

Edited by The Speed Demon
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.