Jump to content

Ziua si ACCIDENTUL GRAV


X X L

Recommended Posts

Nu pot sa nu observ din nou cat de mult se pune accent pe marca, cand este implicat un automobil BMW. "soferita BMW-ului", "BMW-ul", "un BMW", si altele. In alte situatii se vorbeste doar de autoturismul x, soferul y, masina de Vaslui, Suceava, Prahova, etc, dar deloc de marca. Parca si jurnalistii astia de doi bani au o satisfactie cand unul cu BMW mai face o prostie, de parca ar fi singurul.

Obisnuieste-te cu ideea.

Jurnalisti sau nu, iti spun eu care nu ma stiu vitezoman, ca am un seria 3 de duzina bmw, facut acu' 15 ani si daca conduc in spatele cuiva, oricui (oricum oricine are masina mai noua ca a mea) de ceva vreme si la un moment dat se umfla in.mine muschiul depasirii.

Stii ce se intampla dupa ce il depasesc pe respectivul (aproape orice ar conduce) care l-am depasit!? Bine-nteles depasesc cu scopul de a ma departa de el, crezand ca omul-sofer vrea sa conduca in pacea lui nederanjat..

Se ntanpla in 80% din cazuti ca in acela sa se umfle muschiul urmaririi! Adica se tine dupa mine. Iar eu asta nu inteleg.

O pun.ori pe faptul ca i-am jignit vreun orgoliu; eu cu rabla mea il depasesc pe el cu masina mai noua.

Ori eu sunt idiotul cu bmw care mi-am permis sa il depasesc..

Greu de inteles dar nu imposibil.

Edited by bimmer90f30
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am mai discutat , daca o gaina se crede bizon din bmw este pentru ca avem legi de rahat, bmw este o masina puternica si are o clasa de risc foarte ridicat, de aceea si asigurarile trebuie sa fie mai mari ptr cei care doresc marca bmw, in special ptr cei cu vechime zero si un creier de gaina , astia sunt pericol pe sosele si daca vor sa isi umfle penele trebuie sa plateasca gras pentru ele pene si cum tara asta este plina de bemveuri in drum spre mare cu tichete de vacanta si bani ficsi de motorina .... denota o cocalarie ecstrema marca pesede :goodjob:

 

Cum ar fi ca unul cu un bmw de 15 ani dar si carnet tot de 15 ani, sa plateasca 80e pe an si un cocalar cu masina pe firma "sc mama si tata srl" sa plateasca 1500e la 740 x5m 640 etc...

Pai astia cocalarii doresc sa isi cumpere masina de 100k sa empateze din ele jmecheria dar sa plateasca 400lei asigurare si 250lei taxe la stat....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da, multa lume proasta, asta e. In siutatii banale, esti mult mai aspru criticat daca ai bmw. Si oricum e o chestie de psiholigie la mijloc, multi isi valideaza propria existenta si proiectie a propriei imagini prin critica pe care o aduc altuia.

 

Mai primesc notificari de pe un grup zonal de pe FB cu evenimente din trafic. Ca idee, desi ideea grupului pare nevinovata, grupul e doar un mediu prin care foarte multi isi dau masura prostiei, comentariile fiind uneori de-a dreptul abjecte, iar "public shamingul" fiind ceva acceptat si incurajat cand este vroba de marca bmw. Ca sa iti faci o idee, au fost postate simultan doua masini parcate pe 2 locuri de parcare, o Toyota si un BMW. Poza cu Toyota a fost stearsa in cel mult 1 ora cred, cea cu BMW-ul a ramas. Evident a strans intr-o ora peste 100 de comentarii, de toate felurile, de la bagat ceva in mama lui, pana la tipicul: "are bembeu". Aparent doare mai tare cand nu ai unde sa parchezi din cauza unui bmw, decat din cauza unei toyote.In seara cand un betiv mi-a dat dauna totala masinii parcate, a trecut un nenorocit pe acolo si mi-a pozat masina si a postat-o imeidat pe grupul respectiv. Bai, erau unii care se jurau cum ca ala cu bmw-ul, adica eu, care eram in casa in momentul accidentului, a facut nu stiu ce manevra sau ca ma intreceam cu ala. "Uite prostul cu bmw-ul", "cocalarul", "asa e cand esti prost, iti iei bmw si derapezi". Am impresia ca nu exista vreo lege pe atunci care sa-mi permita sa iau vreo masura legala, dar sincer unii meritau o plangere. Mi se pare incredibil sa poti debita orice prostie sub paravanul liberei exprimari.

LE: legat de asigurari, sunt 100% de acord. Si eu consider ca asigurarile nu reflecta ralitatea. Nu mi se pare normal ca un tanar sa conduca o masina puternica, dar cu rca de 200 ron facut pe bunica.

 

Edited by toffefe
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bai, BMW e o masina ca oricare alta masina, 4 roti, volan , motor . Important e cine se urca la volan. Pe prncipiul guns don't kill people, people kill people.

Cocalarii isi cumpara si mercedes si audi si logan si opel etc...

 

vis a vis de ce zice toffefe, d-aia n-am farcebook...n-as suporta inca un mediu cu prostie suplimentar.

Edited by Mircea-Si
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am mai discutat , daca o gaina se crede bizon din bmw este pentru ca avem legi de rahat, bmw este o masina puternica si are o clasa de risc foarte ridicat, de aceea si asigurarile trebuie sa fie mai mari ptr cei care doresc marca bmw, in special ptr cei cu vechime zero si un creier de gaina , astia sunt pericol pe sosele si daca vor sa isi umfle penele trebuie sa plateasca gras pentru ele pene si cum tara asta este plina de bemveuri in drum spre mare cu tichete de vacanta si bani ficsi de motorina .... denota o cocalarie ecstrema marca pesede :goodjob:

 

Cum ar fi ca unul cu un bmw de 15 ani dar si carnet tot de 15 ani, sa plateasca 80e pe an si un cocalar cu masina pe firma "sc mama si tata srl" sa plateasca 1500e la 740 x5m 640 etc...

Pai astia cocalarii doresc sa isi cumpere masina de 100k sa empateze din ele jmecheria dar sa plateasca 400lei asigurare si 250lei taxe la stat....

Boaska esti demiurgu' meu prin postarea de mai sus. ;)

 

Acum a-ti inteles dragi forumisti de ce s-a umplut tara de BMW-uri??

 

Ca-s asigurarile prea mici la asa marca!

D-aia.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da, multa lume proasta, asta e. In siutatii banale, esti mult mai aspru criticat daca ai bmw. Si oricum e o chestie de psiholigie la mijloc, multi isi valideaza propria existenta si proiectie a propriei imagini prin critica pe care o aduc altuia.

 

Mai primesc notificari de pe un grup zonal de pe FB cu evenimente din trafic. Ca idee, desi ideea grupului pare nevinovata, grupul e doar un mediu prin care foarte multi isi dau masura prostiei, comentariile fiind uneori de-a dreptul abjecte, iar "public shamingul" fiind ceva acceptat si incurajat cand este vroba de marca bmw.

 

 

cred ca problema ta aici e, te afli intrun grup de prosti din care ar trebui sa iesi rapid! n ai cum sa i schimbi, n ai cum sa dialoghezi cu ei, n ai cum sa i contrazici! problema lor e.....problema lor! multi au probleme cu capul, altii prea multa frustrare.... e plin de nebuni fara acte pe strazi

 

@Mircea-SI - spune-i asta unui Loganist pe viata ! Sunt sigur ca te va intelege

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa nu observ din nou cat de mult se pune accent pe marca, cand este implicat un automobil BMW. "soferita BMW-ului", "BMW-ul", "un BMW", si altele. In alte situatii se vorbeste doar de autoturismul x, soferul y, masina de Vaslui, Suceava, Prahova, etc, dar deloc de marca. Parca si jurnalistii astia de doi bani au o satisfactie cand unul cu BMW mai face o prostie, de parca ar fi singurul.

Da, ai dreptate. Chiar si in glumele de pe net. Cocalaru cu bmw , bolidu bmw, semnalizarea bmw, parcarea bmw-ului, etc. Desi bizoni sunt la volanul oricarei marci, observabil in trafic . E asa...un stigmat, habar n-am dac e meritat sa nu . Cert e ca fiind pe un grup de FB cu posesori, multe mesaje , 60% sunt scrise agramat si multe cer lamuriri cu privire la diverse anulari de soft sau piese. Sau inlocuiri cu piese de pe AliEx. mno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Boaska esti demiurgu' meu prin postarea de mai sus. ;)

 

Acum a-ti inteles dragi forumisti de ce s-a umplut tara de BMW-uri??

 

Ca-s asigurarile prea mici la asa marca!

D-aia.

Asigurarile sunt chiar mai mici decat impozitul pe caine.Da, caine!

 

A se vedea hundesteuer kosten.

 

Altfel n am vedea babe in garsoniera cu cate 5 maidanezi de put de ti muta nasul.

 

Colegu’ sa stii ca s placut impresionat de coerenta ta.

 

Si nu, nu te iau la misto( de data asta).

 

Si mie mi s a intamplat sa depasesc, apoi sa fiu ‘urmarit’ si intr un final depasit.

 

Daca nu crezi, intreaba Demiurgul.

Link to comment
Share on other sites

Vorbeam de bmw ptr ca aici e bmwclub, logic ca regula se extinde si la mercedes si range cu motoare de 5000cmc si restul marcilor in functie de putere si clasa de risc, daca ai un pagani clar ca nu ai in tabel 2 accidente cu masina asta si ramane la minimul legal, daca ai bmw si 50.000 accidente cu seria aia e46 e90 etc pai aia clar ca te ingroapa ca asigurator daca nu iei masuri

Nu exista lege corecta la noi in tara ci doar legi aplicate corect pe unii bineinteles

Colegul se plangea ca il linsau taranii pe FB, pai ptr ca sunt tolerate astfel de exprimari, alea trebuiau sterse, conturile suspendate

Dar noua nu ne place sa fie corect, avem nevoie de dublu standard, sa fie la ei noi ne descurcam intre noi, unii trebuie sa fie productivi pe 2000lei, altii freaca menta pe 8000 si rad de ceilalalti care din aia 2000 ii tin pe ei le platesc tichete de vacanta prime etc si poate ca ei saracii nu au fost in concediu de ani de zile...

Ce vremuri de cacat sa vezi rasa galbena cu volan pe dreapta in bembeu si noua sa ni se para normal

 

Bimmer cred ai facut operatie de schimbare de sex ptr ca inainte erai einstein pe urma john wayne si acum o rebela sexy, de aceea refuz sa discut cu tine, nu imi place planeitatea ta din gandire, eu trec peste posturile tale si tu peste ale mele

Edited by BOASKA
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cred ca problema ta aici e, te afli intrun grup de prosti din care ar trebui sa iesi rapid! n ai cum sa i schimbi, n ai cum sa dialoghezi cu ei, n ai cum sa i contrazici! problema lor e.....problema lor! multi au probleme cu capul, altii prea multa frustrare.... e plin de nebuni fara acte pe strazi

 

Asa e. Am dat unfollow in prima faza, mai intru asa de curiozitate uneori...dar am sa ies de tot de pe grup, daca stau acolo si tot ma afecteaza e clar ca problema e si la mine.

 

 

Da, ai dreptate. Chiar si in glumele de pe net. Cocalaru cu bmw , bolidu bmw, semnalizarea bmw, parcarea bmw-ului, etc. Desi bizoni sunt la volanul oricarei marci, observabil in trafic . E asa...un stigmat, habar n-am dac e meritat sa nu . Cert e ca fiind pe un grup de FB cu posesori, multe mesaje , 60% sunt scrise agramat si multe cer lamuriri cu privire la diverse anulari de soft sau piese. Sau inlocuiri cu piese de pe AliEx. mno.

 

 

Confirm. Sunt pe un grup de BMW F10 din Romania si postarile agramate s-au inmultit pe masura ce un F10 a devenit f accesibil. Iar piesele de pe AliExpress sunt la mare cautare. Totusi si ce a zis colegul @Mircea-SI e adevarat, cocalar esti in orice masina, numai ca se pare ca e mai de preferat in ochii unora sa fii cocalar in orice masina, atat timp cat nu e bmw.

Oricum ce se intampla pe Fb nu ne afecteaza in mod direct sau cel putin nu ar trebui sa ne afecteze, mai nasol e in trafic cand vreun keyboard warrior de pe un astfel de grup se gandeste sa-ti arate el tie.

 

Link to comment
Share on other sites

Deci daca e cocalar macar sa fie in BMW, daca ii zici ca e cocalar nu se supara, rade, ca are BMW , ceea ce inseamna ca a reusit in veata...

Aproape ca a fi cocalar cu BMW a ajuns un target de viata. Lant de haur, tatuaje, manele, bmw ...cocalarii cu bmw sunt pe treapta cea mai inalta in ierarhia cocalarilor cu masini de orice fel

Link to comment
Share on other sites

Obisnuieste-te cu ideea.

Jurnalisti sau nu, iti spun eu care nu ma stiu vitezoman, ca am un seria 3 de duzina bmw, facut acu' 15 ani si daca conduc in spatele cuiva, oricui (oricum oricine are masina mai noua ca a mea) de ceva vreme si la un moment dat se umfla in.mine muschiul depasirii.

Stii ce se intampla dupa ce il depasesc pe respectivul (aproape orice ar conduce) care l-am depasit!? Bine-nteles depasesc cu scopul de a ma departa de el, crezand ca omul-sofer vrea sa conduca in pacea lui nederanjat..

Se ntanpla in 80% din cazuti ca in acela sa se umfle muschiul urmaririi! Adica se tine dupa mine. Iar eu asta nu inteleg.

O pun.ori pe faptul ca i-am jignit vreun orgoliu; eu cu rabla mea il depasesc pe el cu masina mai noua.

Ori eu sunt idiotul cu bmw care mi-am permis sa il depasesc..

Greu de inteles dar nu imposibil.

 

Al meu e46 325xi l-am cumparat din Bucuresti. La un moment dat, pe A1, aveam 130, banda 2, banda 1 ocupata. Vine un Porche Cayenne in spatele meu (nu aveam sigla cu 325i montata) si baga flashuri (adica, baaa tu cu vechitura ta de bmw, da-te la o parte). De fel sunt calm si tot asa am ramas si atunci, doar ca am apasat pedala la maxim (cei drept vroiam mai mult sa vad ce am cumparat). M-am uitat in oglinda, pe la 180 si l-am vazut micsorandu-se. Evident ca, ceva timp mai incolo, l-am lasat sa treaca, nu eram la raliuri.

Edited by pvsilviu
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

problema este ca forumul iti modifica cuvantul din face in farcebook si de acolo o ia razna link ul

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mda, concluzia e clara, bmw-ul nu e pentru oricine. Doar nu sunt masini neaparat mai puternice decât ce gĂŁsești la alte mĂŁrci, dar lipsa de educație ( unii fiind efectiv analfabeți), tracțiunea spate, lipsa de experiența, talpa grea pe o infrastructura depașitĂŁ și legile prea blânde, conduc la astfel de accidente.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da, total de acord, am zis-o și eu cu mai multe ocazii in diferite medii, idiotul e idiot la volanul oricĂŁrei masini. Totusi analiza mea era ĂŽndreptatĂŁ spre faptul ca bmw-ul e mai neiertĂŁtor, iar pe unii pur și simplu ii ĂŽmpinge la cascadorii. Stim cu toți senzația pe care o ai când e vb de propulsie, așa numita “tracțiune spate”. Mai cred ca și aparenta de mașina luxoasa, premium, ii face pe unii sa inebuneasca.

 

 

Iar legat de idiotul care se manifesta negativ in orice mașina am și eu de povestit o ĂŽntâmplare de acum câteva zile. Ma ĂŽntorceam de la un drum mai lung spre Iasi. Ăntre Târgu-Frumos și Iasi, drumul e cu o banda plus acostament, adicĂŁ nu ai voie sa circuli pe acostament, dar o mai faci ca sa treacĂŁ ĂŁștia mai grĂŁbiți. Eram aproape de ieșirea din Letcani, unde acostamentul se termina. Mergeam evident pe singura banda legalĂŁ de circulație. In fata mea un G20 și un Logan, mergeau cu viteza regulamentara, eu eram al treilea cu un Fiat. Din motive neĂŽnțelese, cei doi din fata mea s-au mutat pe acostament deși acesta se termina și trebuiau ea revinĂŁ pe banda in nici 150 m. Brusc ma trezesc cu doua blițuri super puternice din spate, in ideea sa ma dau naibii mai rapid din fata lui. Nici nu știam ce m-a lovit, dar nu m-am dat ca tot ma apropiam de ieșire și deja eram paralel cu cele doua masini de mai devreme. Efectiv nu aveam unde sa ma dau. Cretinul din spate, simțindu-se lezat ca eu cu mașina mea de sĂŁrac nu ii fac loc, ĂŽncepe sa ma bliteze grav de tot, deși nu am ĂŽnțeles de ce nu ma depĂŁșea prin stânga...poate din cauza faptului ca era aglormerat drumul pe sensul opus. Ăncetinesc, apĂŁs frana cat sa se aprindĂŁ stopurile sa-l fac sa de depĂŁrteze. Ămi aprinde faza lunga și merge așa cu ea in spatele meu...in localitate, orbindu-i pe toți de pe contrasens. Aici mi-a sĂŁrit muștarul și am ĂŽncetinit pana la vreo 30 km/h. S-a retras, a ĂŽnchis faza lunga și a mers cuminte in spate ĂŽncĂŁ vreo 2 km pana la un giratoriu unda a trecut de mine și s-a uitat la mine ca sa ma ĂŽnjure.

 

 

Ce mașina avea? TESLA :))) . Bai, ai spune ca șoferul de Tesla e un om mai educat, care apreciazĂŁ o asemenea minunĂŁție tehnologicĂŁ, etc. Dar nu, șoferul de Tesla in România e un ghiolban, care ĂŽși ia mașina scumpĂŁ și rapida și are impresia ca șoseaua vine la pachet, iar sĂŁracii au obligația sa ii facĂŁ loc. Deja am mai vĂŁzut prin Iasi o Tesla cu numere de Vaslui și stație. Cam asta e.

 

Țineți minte, la mine ati auzit-o prima oara: Tesla va fi noul BMW in ce privește glumele și hateul pe care și-l iau acum posesorii de bmw.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la noi oricum este o frustrare generala ... gen ... hai ca iti arat eu ca sunt mai tare decat tine / mai sofer / mai racer etc ... cu M2'ul cand sunt primul la semafor pe bulevard cu 2-3 benzi toti de langa mine simt nevoia sa plece ca la F1 , Logan / Octavia / Golf4 nu conteaza ... scartzzzzz toti nebunie,stau si rad singur in masina
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.