Jump to content

Ziua si ACCIDENTUL GRAV


X X L

Recommended Posts

 

Nu e cu BMW dar e socant.

 

Nu prea inteleg ce pedale a incurcat soferita... Cele de la masina cu cele de la masina de tuns?

 

Probabil in loc sa apese frana inainte de intersectie a apasat acceleratia, numai femeilor li se intampla asta.

 

Tragic, Dumnezeu sa ierte copiii nevinovati. Sper totusi sa fie pedepsite si maimutele din zona, cel cu pantaloni portocalii in 10 secunde cara pumni cui apuca.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am idee cum poti incurca pedalele. Conduc automate de peste 20 ani, intermitent cu manuale, in in afara de o data la inceput cand am apasat frana cu piciorul de ambreiaj, nu am incurcat niciodata pedalele. Si atunci am dat cu nasul singur de volan si cel din spate a oprit la timp. Conduceam automata pentru prima oara de vreo 2 saptamani, dupa 10 ani de manuale si pur si simplu cu mintea in alta parte am folosit si ambreiajul din automatism. Nu s-a mai intamplat de atunci. Recent, dupa ce fiica mea a facut un an de soferie manuala, am facut mai multe ture cu ea sa vada ca automatele nu musca si in afara de a te asigura ca nu folosesti piciorul stang deloc, nu e nici o mare scofala. Ea are si permis de zbor si putine aptitudini totusi. Dar s-a descurcat fara probleme. Sigur, ca si la mine, prima frana cu "ambreiajul" vine cand te astepti mai putin.

 

Dar cum naiba sa incurci acceleratia cu frana? Asta e peste puterea mea de intelegere. Dar am vazut in sute de clipuri pe internet ca este posibil si chiar se intampla deseori la femei.

 

Mai mult, in clipul de mai sus, soferita s-a pierdut in asa hal incat nu a mai virat deloc. Cred ca 1 metru mai la stanga, evita orice tragedie. Dar ea a fost spectator, aparent s-a doar tinut de volan in panica.

 

Efectiv nu inteleg cum se poate intampla asa ceva. Are cineva vreo idee cum poti incurca acceleratia si frana mai ales ca aparent se intampla asa de des?

Link to comment
Share on other sites

Nu le incurca, se sperie si nu ĂŽși dau seama si efectiv apasĂŁ unde e piciorul in momentul ala, omul nu gândește daca este in stare de șoc, asa li se intampla si lor.

 

Pai de ce anume se sperie? In plus, inseamna ca la fel ar fi facut si cu o manuala, nu?

Link to comment
Share on other sites

Da, exact. Ăți spun pentru ca maicĂŁ-mea e de genul asta, daca se panicheaza din orice fel de motiv, din cauza ca o claxoneazĂŁ cineva, din cauza ca greșește ceva, din cauza unui pieton sau mașini care crede ca se apropie de ea, efectiv nu mai știe sa schimbe viteza, sa facĂŁ stânga dreapta si chiar folosirea pedalelor. Nu conteazĂŁ ca e automata sau manuala mașina, la automata ĂŽți dai seama clar ca omul ala nu știe ce sa mai facĂŁ când se sperie.
Link to comment
Share on other sites

Nu am idee cum poti incurca pedalele. Conduc automate de peste 20 ani, intermitent cu manuale, in in afara de o data la inceput cand am apasat frana cu piciorul de ambreiaj, nu am incurcat niciodata pedalele. Si atunci am dat cu nasul singur de volan si cel din spate a oprit la timp. Conduceam automata pentru prima oara de vreo 2 saptamani, dupa 10 ani de manuale si pur si simplu cu mintea in alta parte am folosit si ambreiajul din automatism. Nu s-a mai intamplat de atunci. Recent, dupa ce fiica mea a facut un an de soferie manuala, am facut mai multe ture cu ea sa vada ca automatele nu musca si in afara de a te asigura ca nu folosesti piciorul stang deloc, nu e nici o mare scofala. Ea are si permis de zbor si putine aptitudini totusi. Dar s-a descurcat fara probleme. Sigur, ca si la mine, prima frana cu "ambreiajul" vine cand te astepti mai putin.

 

Dar cum naiba sa incurci acceleratia cu frana? Asta e peste puterea mea de intelegere. Dar am vazut in sute de clipuri pe internet ca este posibil si chiar se intampla deseori la femei.

 

Mai mult, in clipul de mai sus, soferita s-a pierdut in asa hal incat nu a mai virat deloc. Cred ca 1 metru mai la stanga, evita orice tragedie. Dar ea a fost spectator, aparent s-a doar tinut de volan in panica.

 

Efectiv nu inteleg cum se poate intampla asa ceva. Are cineva vreo idee cum poti incurca acceleratia si frana mai ales ca aparent se intampla asa de des?

 

Singura explicatie pe care eu o pot avea vizavi de confundatul pedalelor in cazul femeilor este ca ele confunda des stanga cu dreapta. Am observat in multe cazuri, femei care spun dreapta si se refera la stanga sau invers. Sigur este o caracteristica a creierului lor, asa cum tot femeile sunt extrem de inteligente cand vine vorba de detalii si memorie pe termen lung, fata de barbati.

Oricum asta se intampla rar, dar cand se intampla poate avea consecinte grave.

 

Anul trecut s-a intamplat ceva asemanator in curtea vecinilor mei, cand o femeie care trebuia sa parcheze in fata casei lor, a apasat acceleratia in loc de frana si a daramat gardul parcurgand vreo 20-30 de m pana sa oprit in gardul opus.

 

SDC@ Nu e neaparat asa, sunt multe persoane care nu stiu sa conduca chiar si dupa ce fac scoala pe bune. Lipsa experientei e una din cauze.

 

Si inca o chestie, din ce a aparut prin ziare, cica politia i-ar fi dat dovada de circulatie soferitei pentru 15 zile :pardon:

Edited by raduron10
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Singura explicatie pe care eu o pot avea vizavi de confundatul pedalelor in cazul femeilor este ca ele confunda des stanga cu dreapta. Am observat in multe cazuri, femei care spun dreapta si se refera la stanga sau invers.

Ca bine zici! (aproape) toate femeile habar n-au care e stanga si care-i dreapta daca trebuie sa actioneze rapid :laugh:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ma indoiesc. Si eu spun de nenumarate ori "stanga" si ma refer la "cealalta stanga" adica dreapta, dar doar spun, nu si gandesc...

 

[...]

 

Si inca o chestie, din ce a aparut prin ziare, cica politia i-ar fi dat dovada de circulatie soferitei pentru 15 zile :pardon:

 

 

E procedura standard cat timp nu a baut sau altceva cred. Desi e ciudat in cazul in care se suspecteaza ca e vinovata de uciderea unor persoane...

Link to comment
Share on other sites

1614587755[/url]' post='2537746']

 

 

SDC@ Nu e neaparat asa, sunt multe persoane care nu stiu sa conduca chiar si dupa ce fac scoala pe bune. Lipsa experientei e una din cauze.

 

Si inca o chestie, din ce a aparut prin ziare, cica politia i-ar fi dat dovada de circulatie soferitei pentru 15 zile :pardon:

 

Practic,este imposibil sa obtii un permis fara sa ai notiuni de baza,unde sunt comenzile,ce face volanul,etc.Astea nu au nici o legatura cu experienta,care inseamna sa stii sa previi,sa anticipezi,sa eviti.

 

Multi nu stiu sa conduca,ii vezi dupa cum pleaca de la semafor sau cum se incadreaza pe banda,dar nu fac accidente asa stupide.Ma gandesc ,daca apuca aia sa iasa undeva pe vreo sosea sau autostrada ,ce carnagiu facea

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma lasa rece impunerea de limite de viteza pe stradute, din moment ce n-am vazut de cand ma stiu un echipaj de politie rutiera (nu mai vb de radar) care sa vegheze pe ele. Degeaba sunt reguli daca nu le aplica nimeni.

Mult mai eficiente sunt limitatoarele de viteza din asfalt, cred eu.

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

AdevĂŁrat lym, treaba cu limita de viteza e degeaba, un limitator sĂŁnĂŁtos e mult mai bun, nimeni nu trece cu viteza peste ele sau aproape nimeni.

 

Nu știu.. eu nu mi as Lasa copilul sa se joace pe trotuar, doar in parc si atât.. sunt atât de mulți tampiti prin trafic ĂŽncât te omoarĂŁ si pe trotuar.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma lasa rece impunerea de limite de viteza pe stradute, din moment ce n-am vazut de cand ma stiu un echipaj de politie rutiera (nu mai vb de radar) care sa vegheze pe ele. Degeaba sunt reguli daca nu le aplica nimeni.

Mult mai eficiente sunt limitatoarele de viteza din asfalt, cred eu.

 

+1 . La noi pe strada sunt doua limitatoare, iar limita de viteza e de 30 km/h. Cam jumate dintre soferi merg cu 30-40 km/h, iar ceilalti o calca 60-70 km/h pana la limitator, dupa care iar blana, iar frana si asa mai departe. Asta desi diferenta de timp nu e decat probabil 10 secunde in total pana la capatul strazii. Si in mod uzual pe strada sunt copii cu biciclete, role si asa mai departe.

 

Can am fost in Elvetia, absolut toate zonele rezidentiale aveau limitatoare de viteza - fie speed bump-uri foarte late din asfalt, fie blocarea alternativa a cate unui sens cu o insula de asfalt. Plus amenzile consistente, fireste. Prin alte tari sunt camere de viteza in zone rezidentiale. La noi primaria nici macar nu raspunde la solicitarile de a mai pune doua limitatoare de-alea normale, ce sa mai zic de altceva..

Link to comment
Share on other sites

Fara amenzi si pedepse actualizate vremurilor in care traim nu se va schimba nimic . Ce politica de amenzi este asta in care platesti 1/2 din minimul prevazut de lege in x zile de la emitere ? Pana la urma care e scopul amenzii ? Sa aduca bani la nu stiu care buget sau sa previna/reeduce persoana ?
Link to comment
Share on other sites

Cand am fost in Elvetia, ...Plus amenzile consistente, fireste.

Daca te referi ca in tara aia se circula corect, atunci da, ai dreptate!Tocmai din cauza amenzilor usturatoare, care se si aplica pt toata lumea, versus Romania unde legea este strict pt pulime.

 

Aceeasi soferi din Elvetia de care vorbeam mai sus sa ii vezi cum circula ca descreieratii pe Autobahn in Germania si sunt cumva agresivi de merg in curu‘ tau.Nu conteaza ca are golf 4 sau F,G.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca te referi ca in tara aia se circula corect, atunci da, ai dreptate!Tocmai din cauza amenzilor usturatoare, care se si aplica pt toata lumea, versus Romania unde legea este strict pt pulime.

 

Aceeasi soferi din Elvetia de care vorbeam mai sus sa ii vezi cum circula ca descreieratii pe Autobahn in Germania si sunt cumva agresivi de merg in curu‘ tau.Nu conteaza ca are golf 4 sau F,G.

 

Pot sa ii inteleg si pe elvetieni. Cand ii vezi in Elvetia cu taraie AMG-uri, M-uri si alte masini puternice cu 120 km/h pe autostrada te gandesti ce e in sufletul lor, haha.

Nu ma mir ca deabia asteapta sa ajunga in Germania si sa dea drumul hergheliilor.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.