Jump to content

Ziua si ACCIDENTUL GRAV


X X L

Recommended Posts

Parca in Elvetia amenzile sunt proportionale cu masina / ori veniturile.

 

Oricum, incep sa imi dau seama ca as accepta orice (eu personal), radare fixe, amenzi imense, confiscarea masinii, daca ar ajuta la scaderea nr de accidente.

 

Parca e de ajuns, sunt unele accidente, unele discutate si aici, care efectiv mi-au ramas intiparite in minte. Atat de grave, ala cu M6 care a omorat oameni in curte (nici macar pe strada nu erau), accidentul asta, si celalalt de ieri cu un bebelus mort... pana aici ...ori se inaspreste grav legislatia... ori mori cu zile.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Amenzile daca s-ar mari considerabil ar constitui un inceput, dar mai conteaza si cum implementezi plata amenzilor. Multi nu le platesc niciodata, contesta in instanta etc.

La noi e tara detectoarelor si a antenelor satelit montate pe masini, numai numai sa nu respectam regulile.

 

Ce nu inteleg eu, este cum de un cetatean care omoara alti cetateni, din vina lui, poate avea dreptul de a conduce intr-un interval relativ scurt, 1,2,5 ani.

In mod normal cine produce astfel de tragedii nu ar trebui sa mai conduca in viata lui. Oara atat de idioata sa fie legislatia sau judecatorii prea milostivi...

 

Din ce a aparut pe la stiri, soferita ar fi avut si ceva alcoolemie, asta schimba datele problemei.

Link to comment
Share on other sites

Parca in Elvetia amenzile sunt proportionale cu masina / ori veniturile.

Da, primesti amenda "stock" si un formular sa completezi cati bani ai si cat castigi. Daca esti vreun bogat, s-a strigat bingo! si iti dau supliment de platit.

 

ps: vad acum ca saracuta femeie avea si alcoolemie de 0.67. Nicio scuza in cazul asta.

 

Ce nu inteleg eu, este cum de un cetatean care omoara alti cetateni, din vina lui, poate avea dreptul de a conduce intr-un interval relativ scurt, 1,2,5 ani.

In mod normal cine produce astfel de tragedii nu ar trebui sa mai conduca in viata lui. Oara atat de idioata sa fie legislatia sau judecatorii prea milostivi...

Mai exista si notiunea de reabilitare, cam asta ar trebui sa fie scopul unei masuri privative de libertate, insa rareori se ajunge sa faca inchisoare, chiar in astfel de cazuri grave. Stiu personal un caz similar cand un sofer beat a intrat frontal in alta masina si a omorat conducatorul. Nu a facut nicio zi de inchisoare, iar acum conduce din nou. Da, a ramas sa plateasca pagube materiale consistente, insa se gasesc tot feluri de tertipuri prin care pot scapa.

Edited by LYM
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In Romania daca omori pe cineva beat sau drogat fiind, primesti in 99% din cazuri cu suspendare. Daca nu ai cazier penal, nu se da cu executare. Nu stiu daca faptul ca era bauta ii da circumstante atenuante sau agravante, insa daca femeie nu are cazier, isi va recunoaste fapta si aia e. Ramane fara permis 2-3 ani si aia e....apoi isi face reabilitare si e curata ca lacrima si mai poate omori pe cineva. In Romania sunt protejati si privilegiati infractorii.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Iti dai seama ... femeie batrana, brusc o sa-i apara si vreo 15 boli incompatibile cu statutul de detinut, fara cazier (probabil), a baut si ea "o gura de bere" si s-a intamplat nenorocul sa omoare 2 copii. Pai cum s-o bagi la puscarie?

O sa fie vina lui barba-su care a fortat-o sa conduca, chiar daca ea nu vroia, si din atata emotie i s-au impleticit picioarele in pedale.

 

Parintii copiilor ... sa faca altii.

Edited by LYM
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In Romania daca omori pe cineva beat sau drogat fiind, primesti in 99% din cazuri cu suspendare. Daca nu ai cazier penal, nu se da cu executare. Nu stiu daca faptul ca era bauta ii da circumstante atenuante sau agravante, insa daca femeie nu are cazier, isi va recunoaste fapta si aia e. Ramane fara permis 2-3 ani si aia e....apoi isi face reabilitare si e curata ca lacrima si mai poate omori pe cineva. In Romania sunt protejati si privilegiati infractorii.

 

Nu mai e asa simplu. Pe ala de la calugareni l-au arestat "piloc" desi nu a fost direct implicat in accident. S-au inasprit mult pedepsele pentru mai multi morti. Desi ala de la Calugareni scapa legal, i0-au pus catusele pe maini la fata locului.

 

 

E cel care apare in al doilea video, iesind din benzinarie stanga peste dubla continua. BMW-ul venea din dreapta si l-a ocolit... tot o femeie pe contrasens. Ca asa e normal. Alti doi morti si 6 raniti.

Link to comment
Share on other sites

De la arestare preventiva pana la executare, e cale lunga. Cred ca 1-2 cazuri de bauti sau drogati la volan din Ro, s-au transformat din ucidere din culpa in omor.

Deci f rar, si asa nu au mai putut primi cu suspendare.

 

Dar portitele din lege, permit avocatului inculpatului sa il scape, mai ales daca a primit o caruta de bani, si isi da interesul.

 

Intr-un final tot parlamentarii si legea permit ucigasilor sa ramana pe strazi. Pai bataia primita de cei doi la fata locului a fost nimic, trebuia sa le rupa dintii si mai rau.

Statul roman o s-o lase sa plece, la fel ca multe alte cazuri de pe topicul asta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca la Calugareni nu se lasa cu atatia morti daca bmw nu il evita si intra pur si simplu in cel care a declansat accidentul.Dar na,instinctul de conservare ne face de multe ori sa tragem de volan in situatii de genul.Eu unul pe langa pedeapsa care o merita nu i-as mai da voie sa conduca never.
Link to comment
Share on other sites

Incarcatorul, cica. Ala e un rahat de pistol cu bile la 15 lei. L-a primit de Mos Craciun, cred.

 

Ce mi se pare trist este ca politia este complet inutila in astfel de situatii, te faci de ras apeland la ei.

Edited by LYM
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Femeia aia nu avea ce sa caute la volanul niciunei mașini,cel mult alea din parcurile de distracție.

 

 

Ce pedeapsa poți sa i dai,dupa ce a omorât 2 copii?

 

2-3 ani cu suspendare va primi. Iti zic eu. Nici macar o zi nu va vedea cum arata gratiile.

Halal de tara de rahat.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

ieri 16.05, cred ca a fost "concurs" de accidente la nivel national.

pe dn1, iesire pod baneasa 1 accident, in pasaj baneasa inca unul, in interval de 2-5 min max.(culmea ca era sensul spre ikea, cat de cat trafic fluent, dar la schimbarea benzii + 2 stropi de ploaie + tipica neatentie = carambol)

plus cele din buc, autostrazi si altele.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.