Jump to content

achizitionare E60 2008-2009


feitosak1

Recommended Posts

Salutare.

 

Vreau sa imi cumpar un E60 din 2008-2009, si nu ma pot decide intre urmatoarele motorizari:

 

530d 530xd 535d 530xi

 

 

Deci, 3 dieseluri si un benzinar. Cred ca in final voi alege intre 530xd si 535d. Sunt destul de diferite, parerea mea. Nu stiu ce sa aleg intre Xdrive si cei 51CP in plus ai 535-ului. Ceva sfaturi?

 

Si inca o intrebare, pentru cunoscatori: cat de nasol e sa ai tractiune pe spate iarna? Ma refer la 535d. N-am avut Bmw pana acum si d-aia intreb.

 

Merci.

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Pe gheata toate derpaeaza . La tractiune spate trebuie doar sa ai putina grija sa n-o bruschezi . Oricum si la xD ai 70% din tractiune pe spate (parca).

 

 

Eu mi-as pune altfel intrebarea .Cati km merg pe an cu masina . Daca esti sub 30.000km/an ia 530i/xi cu incedere .

Benzinarele au in genral km mai putni( banui ca iti dai seama ca nu au cum toate bmw-urile de vanzare sa aiba 130/160.000 km) . In al doilea rand benzinarele sunt ceva mai fiabile si au intretinere mai iefina .In al 3-lea rand ai mai putine vibratii si zgomote la interior=> comfort sporit in cazul benzinei .

Edited by VNB
Link to comment
Share on other sites

Depinde de zona in care stai, pe unde mergi mai des si iti dai seama daca e util un 530xd. Asa in mare x drive il folosesti destul de rar asa ca 535d ar fi alegerea optima din punctul meu de vedere. Te poti descurca si cu tractiunea spate iarna fara probleme daca stai de ex intr-un oras ca Buc.
Link to comment
Share on other sites

tractiunea spate iarna fara probleme daca stai de ex intr-un oras ca Buc.

 

Ahaaa, siguur.

Vorbind de acelasi Bucuresti unde nu se dezapedeste by default pe stradutele din spatele/fata blocului si unde ne parcam cu totii de obicei masinile, nu ?

Link to comment
Share on other sites

Bugetul este de 20.000 - 22.000 E. Probabil cineva imi va atrage atentia ca la 23.000 pot sa iau modelul nou, F10, 520d, din 2010-2011. Nu ma tenteaza deoarece E60 mi se pare mai frumos decat F10.

 

Km anual fac cam 15.000. Sunt ani cand fac 25.000, si ani cand am facut doar 7.000, fiind mai mult plecat.

 

Stiu ca la acesti km ar renta benzinar, insa uitandu-ma la specificatiile tehnice, vad ca 530 xi are cuplu de 315 Nm si 535d are 560 NM. Octavia 1.8 Tsi are 250Nm, deci 530 xi nu pare asa "exploziv". Intr-adevar este pe autovit un 530 xi care are doar 98.000 km, banuiesc ca sunt reali. In concluzie, diferenta de cuplu m-ar indrepta spre diesel.

 

Locuiesc in Bucuresti, insa nu m-as baza pe asta iarna. Intr-adevar, in spatele blocurilor e jale. Plus ca peste un an sper sa ma mut la casa, si drumul va fi cam greu practicabil (undeva "in camp").

 

Si inca o chestie: de obicei fac drumuri scurte (5-7 km) cu opriri de 1-2 ore. Poate cauza probleme dieselului acest gen de deplasare? Pana acum n-am avut decat benzinare, d-aia intreb.

Link to comment
Share on other sites

Stiti si voi cum e cu gusturile.........plus ca la banii astia as lua cel mai chel model de F10, aproape cu cea mai slaba motorizare (2.0d, 184 cp). Hai sa ramanem la subiect, va rog.

 

Plus ca as vrea sa imi mai ramana din bani vreo 1500-2000 pentru eventuale probleme (piese de schimbat), si vreo 1000-1500 pentru roti de iarna sau vara (ce nu are masina respectiva). Deci bugetul "real" ar fi de vreo 18.000, strict pentru automobil. Bine, daca gasesc ceva mai scump, renunt momentan la faza cu jantele. Sper ca m-am facut inteles.

Link to comment
Share on other sites

benzina,mai ales ca nu faci multi km,verifica si la benzina ,masina parca motoarele de 3,5 au avut ceva recall ,legat ce chiulasa parca.ma rog dizel se merita daca mergi mai mult si ar mai avea avantajul ca poti relativ usor sa ai ridici puterea,pe de alta parte la dizel pot pica ceva mai multe piese si in general au mai multi km decat benzina. Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Daca faci drumuri scurte, ia benzina. Iti bati joc de un diesel cu drumuri de 5-7km, nu apuca sa se incalzeasca si se uzeaza aiurea. Motorul de pe 530xi are specificatii mai proaste decat un 2.0tsi de ultima generatie de la Audi, dar crede-ma ca placerea e de 5 ori mai mare intr-un 530xi. Iar masina e departe de a fi puturoasa :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.