Jump to content

achizitionare E60 2008-2009


feitosak1

Recommended Posts

"The CIC system is a major update to iDrive, replacing the display, computer and the controller. The display is of a higher resolution, and is generally more responsive than CCC, to address one of the common complaints of iDrive. Internet access is also supported."

+hdd, usb si video de pe dvd.

 

cic e "mai bun" decat ccc

Link to comment
Share on other sites

idrive cu mai multe butoane e cic, celant e ccc

 

le: de fapt, e ccc pana in septembrie 2009, dupa a venit cic.

din sep 2008 pana in aug 2009 e ccc cu controler nou

 

nu e regula. am avut 520 din 12/2008 cu cic si controler nou. si tot 520 din 2009 cu ccc.

Link to comment
Share on other sites

Am fost si am vazut masina, am dat si o tura cu ea (proprietarul la volan). Imi place, place, place. Evacuarea M scoate un huruit frumos, nu prea puternic sau deranjant. Exact cat sa sune bine.

 

Pare noua la interior, m-am uitat la marginea dinspre exterior a scaunului soferului, la butoane, totul arata ff bine. Singurul buton cam sters e cel de SPORT de pe joystick.

 

Cred ca merg mai departe, adica la un test la un service specializat BMW.

Link to comment
Share on other sites

cam 1000-1500euro era retrofitul de cic cu codare emulator si ce mai intra pe acolo .

@raul_bog am zis parca, parca . Daca suntem pe forum dedicat BMW nu-nseamna ca suntem toti compendiu , o mai dam si-n balarii . In plus n-am pasiuni pentru 4x4 . Pt 4x4 avem Haudi sau Lada Niva .sorcerer.png

Link to comment
Share on other sites

Suntem pe un forum bmw, si useri ca VNB si siulian ... "xdrive inseamna 40x60 sau 30x70"... WTF? (macar zi ca nu stii)

ca idee: " If wheel slip is detected by the ABS/DSC system, xDrive can react within a tenth of a second to redistribute up to 100% of the engine power to the front or rear axle " sursa: wikipedia.

 

LE: siulian, am vazut dupa ca ai scris ceva de 100%... dar referitor la colegul VNB ca e 30x70 .... :console:

 

Deci in loc sa editezi si sa-mi scoti numele unde ai dat cu bata in balta(probleme de vedere, dehh) ai preferat sa zici "ai scris ceva de 100%".

 

Aaaa, stai jos ai 2 :)

Link to comment
Share on other sites

 

Merci. Alta belea, emisiile CO2 :p

 

Am si uitat sa intreb proprietarul daca a platit vreo taxa d-asta. Sper sa fie platita, ca mie imi iese pe la 2800E, enorm.

 

@B-490-RZV - ce adeverinta sa scoata? Mi-a zis ca el e al doilea proprietar in CI a vehiculului. Daca masina a fost cumparata noua in Febr. 2008 de la Bavaria, e posibil ca daca a fost deja vanduta o data, sa nu fi fost platita taxa?

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Taxa a fost platita in 2008 in mod sigur, dar e posibil ca intre timp sa fi fost recuperata. Cere-i proprietarului sa scoata o adeverinta de la ANAF, conform careia pt inmatricularea masinii in RO nu este necesara plata taxei de prima inmatriculare. Nu e nimic iesit din comun, adeverinta se elibereaza relativ repede si usor. E nevoie de adeverinta aia la inmatriculare oricum :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Dar daca a fost vanduta deja o data, acum 1-2 ani? Daca n-a fost platita taxa in 2008 pe motiv ca e noua, sa zicem, nu s-ar fi platit oricum la reinmatricularea de dupa prima vanzare?

 

Bitz, asa tin si eu minte, era o scutire de taxa la un moment dat pentru masini noi, dar la motor de 3.000 sigur nu te scutea nimeni de nimic ;) Plus ca la emisii de 220mgCO2/km (sau cum se calculeaza), numai nepoluanta nu era :p

 

O sa-i cer adeverinta. Oricum a zis ca nu se grabeste, banuiesc ca la 530xi nu il asalteaza lumea cu telefoane :p

Edited by feitosak1
Link to comment
Share on other sites

Mai mult ca sigur a fost platita taxa. Feitosak, discutiile sunt inutile..la inmatriculare ai nevoie de acea adeverinta. Fie o scoti tu, fie actualul proprietar. E in interesul tau ca actualul proprietar sa o scoata, scutesti timp si scapi de stresul unei eventuale taxe recuperate. Nu de alta, dar la un Euro4 de 3.000cmc din 2008 taxa e consistenta :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Mai mult ca sigur a fost platita taxa. Feitosak, discutiile sunt inutile..la inmatriculare ai nevoie de acea adeverinta. Fie o scoti tu, fie actualul proprietar. E in interesul tau ca actualul proprietar sa o scoata, scutesti timp si scapi de stresul unei eventuale taxe recuperate. Nu de alta, dar la un Euro4 de 3.000cmc din 2008 taxa e consistenta :thumbsup:

 

Da, asa e. Taxa e aproape 3.000E daca nu a fost platita sau daca a fost recuperata. Nu cred sa lase masina la 14.000, si nici eu nu dau 20.000. Vom vedea, o sa-i zic sa scoata adeverinta.

Link to comment
Share on other sites

Bine, inainte de alte demersuri, trebuie testata masina, ca sa stim daca mergem mai departe sau nu.

 

Bernek, nu ma incanta nici 50-50, ca nu e vina mea ca nu e taxa platita si nici proprietarul nu stie ce si cum. De banii aia am prevazute jante de 19 si cauciucuri de vara.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.