Jump to content

este bine sa bag niste vaselina cu seringa la pivoti si capete de bara?


p3tric

Recommended Posts

Salut. Parca la anumite viraje mi se aude putin pivotul din stanga si as dori sa stiu daca este bine sa ii gresez putin cu un ac si o seringa cu putina vaselina . Si sa bag si celorlati si chiar si la capetele de bara. E o idee buna sau fac mai mult rau decat bine???
Link to comment
Share on other sites

Salut. Parca la anumite viraje mi se aude putin pivotul din stanga si as dori sa stiu daca este bine sa ii gresez putin cu un ac si o seringa cu putina vaselina . Si sa bag si celorlati si chiar si la capetele de bara. E o idee buna sau fac mai mult rau decat bine???

 

Rau nu vei face, insa daca e vorba de uzura, nu vei rezolva nimic. Daca scartaie, si nu bate, dupa ungere nu se va mai auzi. Baga vaselina topita, daca poti si ai cu ce.

Link to comment
Share on other sites

Ai grija ce vasilina bagi pt ca daca bagi vasilina ordinara iarna o sa inghete si nu o sa mai greseze locul respectiv.

Ai grija sa nu rupi burdufele si sa fie montate cerespunzator inapoi.

Oricum nu prea ai sanse se faci mare treaba daca nu demontazi pivotii si capatele de bara.

Link to comment
Share on other sites

Ai grija ce vasilina bagi pt ca daca bagi vasilina ordinara iarna o sa inghete si nu o sa mai greseze locul respectiv.

Ai grija sa nu rupi burdufele si sa fie montate cerespunzator inapoi.

Oricum nu prea ai sanse se faci mare treaba daca nu demontazi pivotii si capatele de bara.

Vreau sa bag vaselina de calitate mai fluida :D cu un ac mai gros si o seringa fara sa demontez protectia originala. Si uzura nu am foarte mare , vreau preventiv, Foarte rar mi se aude pe denivelari si in viraj strans si destul de insesizabil , dar eu cum sunt foarte pretentios sa nu se auda nimic :p.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Parca la anumite viraje mi se aude putin pivotul din stanga si as dori sa stiu daca este bine sa ii gresez putin cu un ac si o seringa cu putina vaselina . Si sa bag si celorlati si chiar si la capetele de bara. E o idee buna sau fac mai mult rau decat bine???

ce inseaman se aude?am avut acum vreo 4 ani o problema tot pe stanga la viraj scartaia ca dracu parca era o usa neunsa mai toata lumea m-a pus sa schimb caseta pana am ajuns la un mecanci care a pus acolo niste vaselina de atunci nu s-a mai auzit nimic :) totusi la mine nu era nici un pic de joc se gripase ceva pe acolo cred nu am idee nici pana acum ce a fost.

Link to comment
Share on other sites

ce inseaman se aude?am avut acum vreo 4 ani o problema tot pe stanga la viraj scartaia ca dracu parca era o usa neunsa mai toata lumea m-a pus sa schimb caseta pana am ajuns la un mecanci care a pus acolo niste vaselina de atunci nu s-a mai auzit nimic :) totusi la mine nu era nici un pic de joc se gripase ceva pe acolo cred nu am idee nici pana acum ce a fost.

nu pot explica ceva asa 1 2 sec ca un scartit gros . si de ce operatiunea asta nu se face de nimeni preventiv daca ajuta, inainte sa fie prea tarziu.

Link to comment
Share on other sites

pai ce sa faci preventiv ?la mine sunt basculele originale si cam asta e viata lor nu le-am schimbat ca nu au joc dar oricum nici nu m-am apucat sa bag si pe dreapta vaselina si ulei,probabil ca la anul le schimb si eu pana la urma:)

ale mele tot originalele sunt dar parca as vrea sa ma mai tina macar 1 an :D

 

eu sunt in dubii ca daca se greseaza acolo si se misca pivotul mai usor nu o sa scartie dar o sa fie jocul mai mare daca ma intelegeti. un pivot bun stiu ca merge greu asa la mana :D. e cu doua taisuri nuu?

Link to comment
Share on other sites

Cam asa arata un pivot de E46 pachet sport,care avea bataie destul de mare si era mort.Interiorul basculei (locasul unde vine pivotul)este plin de rugina.E o treaba buna sa gresezi pivotii dar smechereste sa nu strici burdufele lor.

Sambata am dat roata dreapta fata jos la vulcanizare ca aveam pana . Apoi in lipsa rotii am apasat pe burduful de la pivotul din interior si ce sa vezi surpriza , are intrata un pic de apa in el desi nu e spart. se aude apa cand apas pe el. de la spalatul excesiv cu purivaporul :( . mi-am luat un ac metalic gros si o seringa mare si zilele astea ii gresez ca deja nu mai am nimic de pierdut :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Cam asa arata un pivot de E46 pachet sport,care avea bataie destul de mare si era mort.Interiorul basculei (locasul unde vine pivotul)este plin de rugina.E o treaba buna sa gresezi pivotii dar smechereste sa nu strici burdufele lor.

la cata vaselina au e si normal sa rugineasca

post-48499-0-13124400-1461353259_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.