Jump to content

Motor N47 177CP


cosmin_mitran01

Recommended Posts

Salut, sunt nou pe forum, alataieri, mi-am achizitionat un Bmw 320d 177cp din 2008, 209000km, stare buna, trage, fuge..toate bune.. :rolleyes: . Am auzit ca la aceste modele ar exista niste probleme cu distributia, se rupe lantul, se aude un zgomot care previne lucrul acesta, etc..Mentionez ca si la mine se aude un zgomot metalic..nu foarte apasat dar se aude, se aude ca rulmentul de presiune uzat de la ambreiaj insa nu este el, pentru ca zgomotul persista si cand apas ambreiajul iar atunci cand accelerez zgomotul se intensifica..pana la 1500-2000, dar apoi..mi se pare ca dispare..Nu stiu ce sa fac, cum imi dau seama daca am probleme cu lantul sau este ceva minor...Multumesc anticipat! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt nou pe forum, alataieri, mi-am achizitionat un Bmw 320d 177cp din 2008, 209000km, stare buna, trage, fuge..toate bune.. :rolleyes: . Am auzit ca la aceste modele ar exista niste probleme cu distributia, se rupe lantul, se aude un zgomot care previne lucrul acesta, etc..Mentionez ca si la mine se aude un zgomot metalic..nu foarte apasat dar se aude, se aude ca rulmentul de presiune uzat de la ambreiaj insa nu este el, pentru ca zgomotul persista si cand apas ambreiajul iar atunci cand accelerez zgomotul se intensifica..pana la 1500-2000, dar apoi..mi se pare ca dispare..Nu stiu ce sa fac, cum imi dau seama daca am probleme cu lantul sau este ceva minor...Multumesc anticipat! :rolleyes:

auuuu, dumnezeule, iti dai sper seama ce va urma, nu? ti se va da un link cu un post cel putin stufos; te vei speria.....not good to ask about this engine on this forum!

have a nice read!

Link to comment
Share on other sites

Mutlumesc baieti, m-am uitat cat de cat peste ele, as vrea daca se poate sau cunoasteti, pe cineva care se pricepe, si ar putea sa auda motorul, de preferat in pitesti, sa imi spuna daca trebuie sa ma ingrijorez in legatura cu zgomtoul, nu vreau sa ajung sa bag 2000 de euro in motor.. Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Deci, e un zgomot sesizabil dar nu deranjant, ca un fel de rola, pe duca, nu stiu cum sa il descriu..jonnyy, zici sa ii dau motorina si viteza, i-am dat si motorina si viteza, motorul trage de mananca asfaltul, nu am mai mers cu vreo masina sa traga astfel..dar si daca ii dau si face "poc" lantul ce mai fac? :hyper:
Link to comment
Share on other sites

Deci, e un zgomot sesizabil dar nu deranjant, ca un fel de rola, pe duca, nu stiu cum sa il descriu..

 

ai o rola intinzator, pune pe cineva sa o verifice si cureaua de la alternator cred ca ar cam trebui sa o schimbi, in jur de 400 amandoua cu manopera cu tot

Link to comment
Share on other sites

Myx..nu stiu..ce si cum, eu doar intreb, nu am mai avut bmw.. :rolleyes:

 

Am dat 8400 de euro, masina este adusa in tara in iarna 2011, am carte service pana la 180 de mi..am interior crem, fara piele, senzori de parcare, senzori presiune roti, climatronic, jante pe 17, etc.. 209.000 km, arata super..

Link to comment
Share on other sites

Myx..nu stiu..ce si cum, eu doar intreb, nu am mai avut bmw.. :rolleyes:

 

Am dat 8400 de euro, masina este adusa in tara in iarna 2011, am carte service pana la 180 de mi..am interior crem, fara piele, senzori de parcare, senzori presiune roti, climatronic, jante pe 17, etc.. 209.000 km, arata super..

e touring? a avut taxa neplatita??

 

Baieti, cunoasteti cazuri de motoare N47 cu km gen 250-300+..sa nu fi avut probleme cu vibrochenul (sa se rupa lantul ,etc)..?:)

sunt, normal ca sunt. Nu este garantat ca se rupe lantul la toate motoarele N47 dar daca la a ta se aude acel zgomot ai face bine sa mergi sa verifici foarte bine ce e in neregula!

Link to comment
Share on other sites

Salut, am fost la un service destul de renumit din Pitesti..la Bebe in Gavana, mi-a spus ca acel zgomot nu este de lant, e de la fulia de cauciuc din fata..acum.. :hmm: ..da, taxa era platita si nu e touring, e berlina:)

 

Am bagat-o si pe tester..erorile la filtru de particule si respectiv sonda lambda nu au mai aparut..asta inseamna ca nu sunt probleme, nu? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Am facut un video la motor..sper sa va puteti da seama..am filmat putin cu mana pe microfon la un momentdat..sorry. Astept pareri (sper sa fie bine!)..Multumesc!

 

Scuzati..nu pot sa pun video-ul, cred ca este putin cam mare.. o sa mai incerc. Cum il pot pune sa il vada toata lumea..help!

Edited by cosmin_mitran01
Link to comment
Share on other sites

Am facut un video la motor..sper sa va puteti da seama..am filmat putin cu mana pe microfon la un momentdat..sorry. Astept pareri (sper sa fie bune!)..Multumesc!

 

Scuzati..nu pot sa pun video-ul, cred ca este putin cam mare.. o sa mai incerc. Cum il pot pune sa il vada toata lumea..help!

pune pe youtube si da link aici. Daca e fulia de la motor in mod normal daca torni niste apa pe ea in timp ce functioneaza pentru cateva zeci de secunde tacanitul va disparea total ( se creaza o pelicula de apa)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.