Jump to content

proiect schimbare sistem audio e46


Recommended Posts

Acum mi-am adus aminte.

Cand mi-am cumparat navigatia, cel de la vama mi-a spus ca daca as fi cumparat-o dintr-o tara din UE, atunci nu trebuia sa mai platesc TVA si nici taxe vamale.

Asa ca daca iti iei ceva de pe ebay.de nu trebuie sa platesti altceva decat produsul + shipping. :thumbsup:

Daca ai gasi pe ebay.de ar fi super, daca nu iti poti lua linistit Alpine.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Modelul de 30cm de la Alpine adica SWR-1243D are exact aceeasi putere ca si cel de 25cm (SWR-1043D) doar ca cel de 10" (25cm) este mai bun pentru Sq, vei obtine un sunet mai placut, spre deosebire de cel de 12" care va suna mai tare.
Link to comment
Share on other sites

Volumul incintei ventilate (bass-reflex) recomandat: intre 0,8-1,5 ft3 adica minim 22,5 l - maxim 42,5 l

 

Dimensiunile recomandate pt incinta bass reflex:

 

Dimensiuni externe: 32 cm x 32 cm x 52 cm ( inaltime x adancime x latime)

Volum intern: 40 l

Aria portului (dimensiuni): 70 cm^2 ( 28 cm [inaltime] x 2,5 cm [latime] )

Adancimea portului (in interiorul incintei): 47 cm [trebuie sa il faci in forma de L )

 

Privita de sus, asa trebuie sa arate. Am pus poza ca sa vezi cum trebuie sa faci portul.

 

http://i218.photobucket.com/albums/cc89/speng1/boxbuild2001.jpg

 

Mai pun o poza in care am notat pe ea dimensiunile:

 

http://img839.imageshack.us/img839/5523/fbe8.jpg

 

 

Inaltimea portului are 28 cm pentru ca din inaltimea totala a incintei de 32cm, daca folosesti MDF de 20mm (cum e recomandat) se scade partea de jos+partea de sus : Inaltimea portului = 32 cm inaltimea incintei - 2 cm partea de jos - 2 cm partea de sus = 28 cm

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa-ti intre bass din portbagaj in incinta masinii , sa nu uiti sa lovesti din porbagaj capacele alea care pica de sub luneta .

La ce capace te referi in afara de cel pt sac sky ???

Link to comment
Share on other sites

Daca te uiti in portbagaj in partea de sus dinspre luneta , vei vedea niste forme rotunde-ovale . Ai inpresia ca asa e caroseria , dar sunt de fapt niste capace , care daca le lovesti cu coada de la o surubelnita de cateva ori mai puternic vor pica cu tot cu izolatia de acolo . Daca pica fara izolatie , trage-ti de ea pt. ca este semidecupata(decupata ca o linie intrerupta)pt a putea fi scoasa exact forma capacelor. Pe acolo prin canalele alea intra bass-ul in masina daca are sub din fabrica , sau echipare M-Audio; sau daca ne punem noi subwoofere aftermarket. Daca-ti pui subwoofer cu bass-reflex (eu am Alpine SBG-1244BR) il pui in portbagaj lipit de bancheta, cu fata spre gura portbagajului si spatele spre habitaclu.

 

La e 46 parca sunt mai multe capace din alea decat la e39(cum e a mea).

 

I-am aratat la un prieten cu e46 dupa ce a decupat din tabla din portbagaj , si dupa aia se zgaria pe ochi . (nu toate au capac de skisac).

Edited by vaduva80s
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa-ti iei un subwoofer bassreflex facut de producator , nu unul gen difuzor , dupa care sa-ti faca cineva incinta , si sa nu stii daca a nimerit parametrii optimi(ca e cam nimereala pt ca nimeni de la noi nu are aparate care sa masoare frecventele(hz) coloborat cu dB si cu volumul optim de aer pt presiunea ideala a difuzorului).

 

Si eu consider ca cele mai bune sunt JL audio , dar nu vei gas in Romania (chiar daca unii mint ca au la ei pe site , dar cand ii suni nu au de mult timp), si mai ramane concurentul lui JL si anume KIKER .

KIKER sunt super subwoofere , la acelasi nivel cu JL , si dupa astia doi vin restul. La Kiker trebuie sa ai grija ce amplificator cumperi , pt ca de obicei acestia fac suburile pe 2 ohmi , chiar daca unii pe site-uri scriu eronat 4 ohm , cand il vei primi vei vedea ca e 2 ohm.

 

Eu am luat Alpine pt ca deja aveam amplificatorul pe 4 ohmi , si sa stii ca clasa AB la amp e mai buna ca si fidelitate decat clasa D , dar la sub nu prea ai nevoie de fidelitate. Ampul meu l-am legat in punte ca era pe 2 canale si era clasa AB. Dar merge in punte doar pe 4 ohmi .

 

Nu recomand Magnat , mac audio , crunch sau altele , pt ca vei fi dezamagit. Alpine e super OK pe subwoofere. Mai sunt anumite MTX , dar nu toate , si de obicei alea mai scumpe se aud mai rau ,dar fac mai multa galagie .

 

Mai sunt difuzoarele de subwoofer care nu necesita incinta (free air) dar nu prea le mai produce nimeni.(parca mai facea Groun Zero un model).

 

Oricum eu apreciez mai mult pe cele SQ(sound quality-fidelitate,claritate)) decat pe cele SPL(sound presure level - galagie)

Edited by vaduva80s
Link to comment
Share on other sites

Cum sa fie Kicker concurentul lui JL?

 

Pai sunt subwoofere din game total diferite. JL e axat pa calitatea sunetului, Kicker e axat pe SPL (sa se auda si sa bubuie cat mai tare).

 

Pt incinta are deja toate dimensiunile, nu trebuie sa stea sa calculeze el dimensiunile si sa o acordeze. Trebuie doar sa taie MDF-ul la dimensiunile specificate.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa fie Kicker concurentul lui JL?

 

Pai sunt subwoofere din game total diferite. JL e axat pa calitatea sunetului, Kicker e axat pe SPL (sa se auda si sa bubuie cat mai tare).

 

Pt incinta are deja toate dimensiunile, nu trebuie sa stea sa calculeze el dimensiunile si sa o acordeze. Trebuie doar sa taie MDF-ul la dimensiunile specificate.

 

Sa faca cum vrea el , ca nu-i obligatoriu.

JL e NR.1 , Kiker e nr.2 .

Kiker au un sunet specific lor , pe care altii nu-l au , si chiar daca sunt cunoscuti pe SPL-unde sunt MTX nr.1(Jackhammer) , Kiker are si alte game in afara de Solo Baric si celelalte de SPL, se aud super bine SQ Kikerele din gama COMP sau COMP S , COMP D .

 

Iarasi nu recomand JBL sau INFINITY chiar daca cunoaste lumea brandurile respective .

Alte marci audio HI-FI sunt Helix , audison si hertz (la hert nu-mi plac tweeterele din gama Dieci pt ca nu sunt din matase sau ceva asemanator).

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa-ti iei un subwoofer bassreflex facut de producator , nu unul gen difuzor , dupa care sa-ti faca cineva incinta , si sa nu stii daca a nimerit parametrii optimi(ca e cam nimereala pt ca nimeni de la noi nu are aparate care sa masoare frecventele(hz) coloborat cu dB si cu volumul optim de aer pt presiunea ideala a difuzorului).Si eu consider ca cele mai bune sunt JL audio , dar nu vei gas in Romania (chiar daca unii mint ca au la ei pe site , dar cand ii suni nu au de mult timp), si mai ramane concurentul lui JL si anume KIKER .KIKER sunt super subwoofere , la acelasi nivel cu JL , si dupa astia doi vin restul. La Kiker trebuie sa ai grija ce amplificator cumperi , pt ca de obicei acestia fac suburile pe 2 ohmi , chiar daca unii pe site-uri scriu eronat 4 ohm , cand il vei primi vei vedea ca e 2 ohm.Eu am luat Alpine pt ca deja aveam amplificatorul pe 4 ohmi , si sa stii ca clasa AB la amp e mai buna ca si fidelitate decat clasa D , dar la sub nu prea ai nevoie de fidelitate. Ampul meu l-am legat in punte ca era pe 2 canale si era clasa AB. Dar merge in punte doar pe 4 ohmi .Nu recomand Magnat , mac audio , crunch sau altele , pt ca vei fi dezamagit. Alpine e super OK pe subwoofere. Mai sunt anumite MTX , dar nu toate , si de obicei alea mai scumpe se aud mai rau ,dar fac mai multa galagie .Mai sunt difuzoarele de subwoofer care nu necesita incinta (free air) dar nu prea le mai produce nimeni.(parca mai facea Groun Zero un model).Oricum eu apreciez mai mult pe cele SQ(sound quality-fidelitate,claritate)) decat pe cele SPL(sound presure level - galagie)

 

 

You failed... again ! te am mai rugat sa nu mai dai sfaturi aiurea .. ca poate lumea le ia de buna ! Fara un subwoofer din categoria celor dedicate pentru SQ ! [ cele accesibile ca pret ] si fara un minim 300 de watti rms... nu faci nimic in bmw e46/e39 ! Tu confunzi merele cu perele ! Kicker ca subwoofere nu MERG ca si rezonanta in bmw.... si ma refer in cazuri ideale ! Cand mergi pe SQ , obligatoriu trebuie sa mergi si cu subwooferul la fel... altfel rezonanta bassului va acoperi tot ce se numesc medii si inalte:) !

Edited by DEVIL's Style
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kicker, JL sunt chinezisme. JL nu are nicio legatura cu calitatea sunetului. E doar sa ia fata.

 

De curiozitate, acum 3 ani am incercat in E46 Touring, un subwoofer MTX 815, intr-o incinta de 107 litri.

 

Pe RTA aveam peste 100dB liniar incepand cu ~20Hz (rumble filter) pana la 60-70Hz. In masina nu se putea sta la puteri de peste 100W. Statia era potenta de 1KW.

 

Acum, tot pe Touring, consider ca nu este nevoie de subwoofer. Am montat de curiozitate Focalurile si isi fac treaba cu brio.

Link to comment
Share on other sites

Kicker, JL sunt chinezisme. JL nu are nicio legatura cu calitatea sunetului. E doar sa ia fata.

 

De curiozitate, acum 3 ani am incercat in E46 Touring, un subwoofer MTX 815, intr-o incinta de 107 litri.

 

Pe RTA aveam peste 100dB liniar incepand cu ~20Hz (rumble filter) pana la 60-70Hz. In masina nu se putea sta la puteri de peste 100W. Statia era potenta de 1KW.

 

Acum, tot pe Touring, consider ca nu este nevoie de subwoofer. Am montat de curiozitate Focalurile si isi fac treaba cu brio.

 

 

Cica anumite modele de subwoofere de la JL sunt fabricate la ei in america ! acum mna ! nu stiu exact cum sta problema la JL.. dar nu cred ca stau atat de prost la capitolul sunet !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.