Jump to content

BMW E60 530xi 272cp, 2008


feitosak1

Recommended Posts

In sfarsit, la mine se apropia de 1 litru la 2000km in viitoruk apropiat, de asta am schimbat simeringurile.

Totusi cred ca e normal sa ia ceva ulei motorul asta, mai ales in cinditii de turatii ridicate (de ex pe un drum pana la brasov vede +6000rpm de zeci de ori.

 

din cate stiu in cartea de la A4 scrie ca poate consuma pana la 1 litru la 1000km. Deci e in parametri :)))

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Acum ceva ani am avut un 325CI E46 FL, 6 in linie care nu consuma ulei. Nu aveam treaba cu el sa ii bag ulei intre schimburi, il cumparasem de la o reprezentanta BMW de langa Munchen cu 100k si ceva de km la bord, pana in 110k km, era Premium Selection (desi asta era valabila pana la 100k km asta avea asa ceva) si pana la vreo 138k km cand l-am vandut nu am avut probleme cu el.

 

Referitor la mers, dadeam in el ca in magar in panta, nu de putine ori pe drumuri gen Ploiesti-Bistrita pe portiunea de drum din jurul Brasovului sau Targu Muresului, pe E60 ma alergam cu Porsche-uri si alte masini care mai imi apareau in cale... hehehe... ce vremuri. Pacat ca nu aveam un Go Pro pe vremea aia sa fi filmat sa tin pentru copii/nepoti sa le arat cum NU trebuie sa faca.

Edited by RedCap
Link to comment
Share on other sites

Pai nu e un motiv intemeiat, daca ar fi singurul model/masina cu Bang as intelege, dar atata timp cat poti sa iei pe atatea masini (da, stiu ca sunt mai rare), nu e un motiv de a tine masina...masina aia merge si pe ulei si pe benzina, la modul ca are nevoie de sa-l manance, nu pentru lubrifiere:)), sunt curios cum dispare tot uleiul ala? evacuari negre ceva?
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pe final de sezon :D

Am facut vreo 40km azi prin Bucuresti, Xdrive se comporta superb, e o adevarata placere sa accelerezi pana la 50-60km pe un bulevard liber de masini si plin de zapada afanata.

Eram pe o straduta printre blocuri si ma uitam daca pot trece printr-un morman de zapada lasata de un tractoras care curata straduta. In spatele meu, un Duster ma claxona nervos, se grabea. Am trecut prin zapada aia fara probleme, era cam peste jumatatea rotii. In spate, Dusterul nervos a incercat sa treaca repede si a derapat pe trotuar si a ramas intepenit. Cred ca era 4x2.

Anvelopele sunt cam duse, iarna viitoare trebuie altele.

post-62201-0-17450100-1519817633_thumb.jpg

post-62201-0-96124100-1519817638_thumb.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.