Jump to content

120 d


booghy76

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai 120d ar trebui sa zburde ca un ponei, la raportul ala de putere/greutate. Mai toata lumea lauda seria 1 pt feelingul de la volan.

192231[/snapback]

Raportul de putere/greutate nu-i asa de mare cum iti inchipui. Diferenta de greutate intre 120d si 520d este de numai 170 kg.

Link to comment
Share on other sites

fuge mai bine ca seria 3 320d is seria 5.

192290[/snapback]

Stiu treaba asta, ca am fost in drivetest. Apropo seria 3 (320d) mi s-a parut cel mai nasol dintre toate trei. Nu are nici spatiul lui 520, nici sportivitatea lui 120. Concluzia mea: o strutocamila. Poate fi pripita concluzia, da' nu m-a impresionat deloc.

Link to comment
Share on other sites

salut!

eu am de cateva sapt. un 118D si sunt foarte multumit de el... trage destul de bine... consuma destul de putin si curbele sunt o joaca :))  :)

120D cu 163cp ar trebuii sa fie SHEF!  :)

192494[/snapback]

Merci. Asta voiam de fapt. Laude si aprecieri ca sa-mi mai treaca din frustrarea asteptarii. :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu sunt tare curios in schimb cu se misca un 120D....

prin Cta n`ai drum ?:blink:)

192584[/snapback]

Daca am, te contactez. Pana atunci, fii sigur ca o sa-l laud de o sa ma doara gura cand imi vine. :)

Glumesc.

O sa incerc sa dau o parere obiectiva. Am fost in drive test cu unul (cu mare greutate ca nu e nici o masina de drivetest 120d in toata tara) si mi s-a parut

DE-MEN-TI-AL!

In schimb avea cutie manuala si eu am pus Steptronic. Asta nu stiu cum se va comporta. Am referinte bune de la un E60 cu 2.0d cu Steptronic pe care l-am condus.

Link to comment
Share on other sites

da asa este...

intr`un fel ai dreptate...

dar park Automata cu seria 1 nu prea se pupa sincer sa fiu... se "fura" un pic de feelingu` pe care`l ai knd coduci un SERIA 1 cu peste 160cp ...MANUAL! :)

 

parerea mea...

eu unul NU MA "pensionez" ink! :))

192805[/snapback]

Ai condus vreuna cu steptronic? Are modul ala "DS" = Drive Sport. Mi se pare demential: pastreaza masina numai in zona 3500-4500 rpm. Inclusiv, daca te infigi in pedala, schimba in treapta inferioara, ca sa ai putere mai mare. Nu mi se pare ca vreodata ai putea sa schimbi mai bine manual. Asta daca nu esti pilot de curse :blink:

Link to comment
Share on other sites

da asa este...

intr`un fel ai dreptate...

dar park Automata cu seria 1 nu prea se pupa sincer sa fiu... se "fura" un pic de feelingu` pe care`l ai knd coduci un SERIA 1 cu peste 160cp ...MANUAL! :)

 

parerea mea...

eu unul NU MA "pensionez" ink! :))

192805[/snapback]

Sa stii ca inainte de a pune steptronicu' am facut un sondaj intre cunoscuti cu tema: automata sau manuala? Parerile au fost impartite, dar rezultatul a fost surprinzator: NICI UNUL din cei care trecusera la automata nu si-ar mai fi luat masina cu manuala. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca inainte de a pune steptronicu' am facut un sondaj intre cunoscuti cu tema: automata sau manuala? Parerile au fost impartite, dar rezultatul a fost surprinzator: NICI UNUL din cei care trecusera la automata nu si-ar mai fi luat masina cu manuala. :blink:

192831[/snapback]

In general cred ca din comoditate, nu din nevoia de sportivitate.

Depinde de ce iti doresti (relaxare, comoditate sau sportivitate si acel feeling de control).

Eu unul am avut si automata si m-am intors cu placere la manuala.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate multi nu cunosc sau au cunoscut noua cutie automata de la BMW oricum ce s-a construit pana acum mi se pare trecut ce urmeaza imi place si in sfarsit pot si eu sa ma uit cu mandrie si la seria 1 caci va devenii in curand demna de a se numi BMW si daca ma gandesc la motoare nici actualele M3-uri nu mai stau in fata unui E-87,cum se zice rabdare si tutun caci e pe vine si vorba mea o cutie adevarata se arata de la 200-250 Cp in sus si seria 1 le va avea in curand.
Link to comment
Share on other sites

De ce nu s-ar preta automata pe seria 1?

Prietena mea vrea sa-si ia seria 1 si eu nici nu concep sa nu fie automata.

193448[/snapback]

Nici eu nu inteleg de ce nu s-ar preta. Oricum, dupa ce vine a mea, pot sa dau un feed-back obiectiv (sper) si sa te ajut sa iei o decizie. Oricum, vezi ca automata nu este decat pe 120i, 120d si 130i ca optional, asa ca, daca voiai sa pui automata pe alta motorizare... :blink:

Poate la facelift sa fie altfel...

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu inteleg de ce nu s-ar preta. Oricum, dupa ce vine a mea, pot sa dau un feed-back obiectiv (sper) si sa te ajut sa iei o decizie. Oricum, vezi ca automata nu este decat pe 120i, 120d si 130i ca optional, asa ca, daca voiai sa pui automata pe alta motorizare...  :blink:

Poate la facelift sa fie altfel...

193463[/snapback]

Pe 120d este sigur steptronic, ca despre asta e vorba.

Link to comment
Share on other sites

OUCH!

193518[/snapback]

Pe chestia asta, iti dai seama ca ma frig deshtele de numa' numa'. Daca vezi ca intri greu pe www.bmw.ro sa stii ca-s eu si mananc toate resursele site-ului uitandu-ma la poze. E singurul lucru ce ma face sa rezist... :blink:

Da' si cand vine... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.