Jump to content

Apa in masina la pedale


reeves84

Recommended Posts

Salut,

 

Duminica cand faceam curat in masina am observat ca in stanga la pedale am un pic de apa si mocheta e umeda. Am pus 2 bucati de bumbac sa traga apa si am lasat-o asa. Apoi a inceput sa ploua si ploaia a tinut toata noaptea. Dimineata cand sa plec la munca am stors cred ca mai bine de jumatate de litru de apa si mocheta era si mai uda. A mai avut careva problema asta? Eu inainte de e90 am avut un Golf 4 la care aveam aceeasi problema(parbrizul era de vina). Cand am vazut ca patesc acelasi lucru si la BMW am ramas mut. Nu-mi venea sa cred. Din ce am mai citit pe forum unii zic ca ar fi nu stiu ce izolatie de la portiera. Insa masina e din 12.2008 si e adusa din Germania de 3 luni, 99% nu s-a umbalt la portiera si sincer nu prea as vrea sa o desfac. In schimb a venit cu chederul ce vine prin pe caroserie rupt pe o portiune de 30-40 cm, motiv pentru care am schimbat chederul deci nu cred sa fie el problema. La parbriz nu s-a umblat, nu cred sa fie nici pe acolo. Voi ce ziceti? Am atasat 2 poze sa vedeti exact unde se aduna apa.

 

Multumesc!

post-59642-0-41620700-1372797946_thumb.jpg

post-59642-0-53397700-1372797950_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

da, si eu am avut aceeasi problema... la sofer si in spate la pasager pe partea stanga. Era de la folia din usa ce a fost desprinsa cand mi s-a pus folia pe geamuri de o firma "specializata".

 

Rezolvarea: silicon sanitar de jur imprejurul foliei, iar aici un DIY cum sa dai fata de usa jos in caz de nu sti:

 

 

Sa ai mare grija ca ai un senzor sub scaunul de la sofer care sigur e si el in apa acolo, si o sa se "duca", e vb. "YAW SENSOR" (rotation rate sensor), care costa aproximativ 1700RON.

 

uite niste poze de la mine de la masina, cu problema de la folie si cu senzorul ce mi-a fost bulit de la apa ce mi-a intrat acolo:

 

folie desprinsa + apa:

 

http://i39.tinypic.com/1f7axf.jpg

 

http://i40.tinypic.com/fn4tpj.jpg

 

si aici cum arata senzorul dupa "inundatii", "busit" bineinteles (cu martori de DSC si frana de mana pe galben aprinsi in bord):

 

http://i42.tinypic.com/1j95j.jpg

 

http://i39.tinypic.com/2ret7jq.jpg

 

 

Spor la reparat :thumbsup:

Edited by Geme
Link to comment
Share on other sites

Deocamdata nu as vrea sa desfac portiera, am mers din Iasi in Vaslui sa-mi pun folie pe spate tocmai pentru a nu desface fetele la portiere. Am eu o problema cu desfacutul fetelor, mii ca nu se poate pune perfect la loc cum a fost inainte si dupa aia sa nu scartie, trancane... nu e posibil sa fie vreo scurgere infundata? Cum as putea verifica inainte ca e portiera?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Nu-ti fluiera cumva in masina cand mergi cu peste 100Km/h? Daca da, este parbrizul, nu e lipit bine! Aceeasi problema o am eu acum, undeva in partea de sus in partea dreapta, imi curge apa de sus din plafon si ajunge inclusiv sub mocheta de la pasager!. Plus ca si chederul de acolo e cam ros si am vazut weekendul trecut cand am spalat masina ca se scurge apa cam tot de pe acolo unde ai indicat tu in poza! Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

Deocamdata nu as vrea sa desfac portiera, am mers din Iasi in Vaslui sa-mi pun folie pe spate tocmai pentru a nu desface fetele la portiere. Am eu o problema cu desfacutul fetelor, mii ca nu se poate pune perfect la loc cum a fost inainte si dupa aia sa nu scartie, trancane... nu e posibil sa fie vreo scurgere infundata? Cum as putea verifica inainte ca e portiera?

 

Merci!

Este de la folia din usi 100%. Din pozele puse de tine am vazut si pe unde se scurge.

 

Am dat la masina mea fetele de usi pe fata jos de cel putin 10x si sunt puse perfect. Doar am schimbat clemele de prindere.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la Bosh Car Service in Iasi si le-am explicat problema. Din prima mi-au zis ca trebuie curatat drenajul si ca nu are nici o legatura cu portiera. Au zis ca nu are cum sa ajunga apa la pedale daca intra pe la portiera. Mi-am facut programare miercuri si costa 70 de lei.
Link to comment
Share on other sites

Cei cu cazane de e46, verificati-va si alinierea chederelor de la portiere: eu acum am descoperit ca nu etanseitatea plasei din portiea (verificata si reetansata in prelabil) e problema, ci chederul de pe usa. Nu mai are forma tubulara, ci pe o portiune de cca. 20 cm s-a tesit/tuguiat, cum vreti sa-i spuneti, iar apa se prelinge pe acolo, pe tabla de langa balama, prag si apoi mocheta. Caz real, de acum 20 de minute: inainte de ploaie am desfacut usa, am etansat cacatul ala de burete, iar dupa ploaie am vazut exact pe unde se prelingea apa.

Idem la sofer si pasager.

Am uitat sa fac poza caci eram cam fleasca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cei cu cazane de e46, verificati-va si alinierea chederelor de la portiere: eu acum am descoperit ca nu etanseitatea plasei din portiea (verificata si reetansata in prelabil) e problema, ci chederul de pe usa. Nu mai are forma tubulara, ci pe o portiune de cca. 20 cm s-a tesit/tuguiat, cum vreti sa-i spuneti, iar apa se prelinge pe acolo, pe tabla de langa balama, prag si apoi mocheta. Caz real, de acum 20 de minute: inainte de ploaie am desfacut usa, am etansat cacatul ala de burete, iar dupa ploaie am vazut exact pe unde se prelingea apa.

Idem la sofer si pasager.

Am uitat sa fac poza caci eram cam fleasca.

 

 

Lucrul asta l-am tot spus de vreo 4 ani, e de la chedere maaaaaa

 

Ilogicilor. Gen. Doar nu va fatĂŁ portiera apĂŁ ca sa fie folia de vina, eu umblu fara ea in ambele usi de cativa ani si n-am nici pe dracu

 

Doar n-au facut astia masinile in asa fel incat sa curga apa de ploaie prin portiera, DE FAPT NU ARE CE CAUTA ACOLO

 

GIZĂS, cum ar spune Papiciulo

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut problema asta si la Golf (IV). Apa la fel se aduna pe prag (ca in poza) si am banuit chederul. Pana la urma a fost parbrizul, nu a fost bine pus. Cum a zis si tipul de la service, daca intra pe la portiera nu ajunge la pedale. Eu am desfacut bucata de plastic care prinde chederul (incercuita cu rosu in poza) si era totul usca. Deci pe acolo nu intra chiar daca apa se aduna in zona aia pe cheder / ornamentul de pe prag. Luni merg la service si o sa revin cu informatii. Si sincer mi se pare penal ca la un brand premium sa se desfaca un kkt de izolatie dupa doar 4-5 ani. Daca avea masina vreo 10 ani mai intelegeam, dar dupa 5?
Link to comment
Share on other sites

Ai fi surprins sa descoperi ca pe la foliile de la usa intra apa, trece pragul si ajunge taman pe mocheta sub pedale. ;)

Citeste in topicul indicat de Smiley. Si eu am patit la fel.

 

Gasesti droaie de informatii pe net cu problema asta.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut aceeasi problema e treaba veche cu toate E46 si solutia e liperea foliei de la portiera.

 

E drept, ca atunci cand am fost cu masina la service, se uitau aia crucis la mine, cand le-am zis sa imi lipeasca folia, ca intra apa in masina, dar au executat si nu am mai avut nici o problema de atunci si au trecut 2 ani.

Link to comment
Share on other sites

Asa este, toti am avut problema asta cu apa in masina si s-a dovedit a fi de la acea folie care se desprinde pe portiuni mici si pe acolo intra apa. Asta chiar daca nu ai desfacut niciodata fata de usa ;) Asta a fost si rezolvarea la mine, lipirea foliei de burete cu un silicon bun.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.