Jump to content

cod piese BMW ... service


Recommended Posts

salut ... ma confrunt cu urmatoarea problema...

 

eu locuiesc in Madrid...si tot de aici mi-am luat masina un e46 2003 modelul in 6 trepte...bine ea a fost adusa din germania... dar eu am luato de la o casa de masini de aici...de unde am sigarantia de 1 an la masina...

BUN pana aici este ok...a trebuit sa fac un drum pana in tara avand o problema de familie... in tara la drumurile noastre beton am remarcat un zdroncanit la articulatia pe fata a masinii...cum eu am fost presat de timp..am apucat sa dau o fuga in graba pana la AB unde am facut o constatare punte fata......deci toata fata trebuie inlocuita ..bine acum exagerez si eu...cateva chestii....si mi-ai dat un scor de 28 mil pentru remedierea problemelor... neavand timp si fiin in garantie. am refuzat politicos si am plecat spre tarile calde...bineinteles cu foile de la service in mana...dar fara a le traduce....ajuns aici .. oha...ce sa le cer eu oamenilor de aici....ei bine la bmw o constatare costa 250 euro...bani pe care iara nu ii dau pentru ca trebuie sa vina un agent de la asigurari sa faca parte la contatare..si daca ii convine pretul celor de la bmw imi da banii de reparatii daca nu nu este deacord iar eu trebuie sa platesc constatarea...

in fine ..problema care este ...acum cand am scris acest topic m-am uitat si pe foile de la noi de la AB.. deasupra fiecarei piede este un cod lung de numere...

 

31 12 6 774 819..................................

ex> Brat inferior fata s

 

iar la finalul analizei KSD Version 12/2006

 

Bun acum ce vreau eu sa va intreb si scuze pentru toata povestea asta ...

 

daca ma duc la bmw si cer sa mi se schimbe piesele corespunzatoare codurilor specifice... piesele vor fi tot alea...adica codul pieselor este acelasi..eu banuiesc ca da....pentru ca daca nu trebuie sa traduc cacatul asta de diagnostic.. care oricum fara stampila de la bmw nu are nici o valoare...

 

este groasa treaba...

 

si inca ceva....masina are vopreaua putin sarita pe capota...adica niste punctulete mici ca niste lovituri de pietricele ...este posibil sa fi fost lovita..sau este chiar de la pietricele...cum imi dau seama daca a fost lovita masina.. ea pare impecabila... si la motor.. nu mai vorbim despre interior.. si consumul f f mic... eu sunt multumit de masina.. am fost cu ea pe o rampa la un mecanic parea in regula...

 

 

are cinev aideie... vopseaua pe interiorul capotei trenuie sa aiba acesasi lac ca la exterior...|??? sau la motor..??? sunt in mare dilema...

 

MUL:TAM anticipat... :blink:

Link to comment
Share on other sites

de numere...

 

        31 12 6 774 819..................................

ex>  Brat inferior fata s

 

iar la finalul analizei  KSD Version 12/2006

 

Bun acum ce vreau eu sa va intreb si scuze pentru toata povestea asta ...

 

daca ma duc la bmw si cer sa mi se schimbe piesele corespunzatoare codurilor specifice... piesele vor fi tot alea...adica codul pieselor este acelasi..eu banuiesc ca da....pentru ca daca nu trebuie sa traduc cacatul asta de diagnostic.. care oricum fara stampila de la bmw nu are nici o valoare...

 

192311[/snapback]

 

 

Codul pieselor este acelasi peste tot.

KSD este pentru manopera,nu are treaba cu codurile pieselor.

Link to comment
Share on other sites

salut ... ma confrunt cu urmatoarea problema...

 

eu locuiesc in Madrid...si tot de aici mi-am luat masina un e46 2003 modelul in 6 trepte...bine ea a fost adusa din germania... dar eu am luato de la o casa de masini de aici...de unde am sigarantia de 1 an la masina...

BUN pana aici este ok...a trebuit sa fac un drum pana in tara avand o problema de familie... in tara la drumurile noastre beton am remarcat un zdroncanit la articulatia pe fata a masinii...cum eu am fost presat de timp..am apucat sa dau o fuga in graba pana la AB unde am facut o constatare punte fata......deci toata fata trebuie inlocuita ..bine acum exagerez si eu...cateva chestii....si mi-ai dat un scor de 28 mil pentru remedierea problemelor... neavand timp si fiin in garantie. am refuzat politicos si am plecat spre tarile calde...bineinteles cu foile de la service in mana...dar fara a le traduce....ajuns aici .. oha...ce sa le cer eu oamenilor de aici....ei bine la bmw o constatare costa 250 euro...bani pe care iara nu ii dau pentru ca trebuie sa vina un agent de la asigurari sa faca parte la contatare..si daca ii convine pretul celor de la bmw imi da banii de reparatii daca nu  nu este deacord iar eu trebuie sa platesc constatarea...

in fine ..problema care este ...acum cand am scris acest topic m-am uitat si pe foile de la noi  de la AB.. deasupra fiecarei piede este un cod lung de numere...

 

        31 12 6 774 819..................................

ex>  Brat inferior fata s

 

iar la finalul analizei  KSD Version 12/2006

 

Bun acum ce vreau eu sa va intreb si scuze pentru toata povestea asta ...

 

daca ma duc la bmw si cer sa mi se schimbe piesele corespunzatoare codurilor specifice... piesele vor fi tot alea...adica codul pieselor este acelasi..eu banuiesc ca da....pentru ca daca nu trebuie sa traduc cacatul asta de diagnostic.. care oricum fara stampila de la bmw nu are nici o valoare...

 

este groasa treaba...

 

si inca ceva....masina are vopreaua putin sarita pe capota...adica niste punctulete mici ca niste lovituri de pietricele ...este posibil sa fi fost lovita..sau este chiar de la pietricele...cum imi dau seama daca a fost lovita masina.. ea pare impecabila... si la motor.. nu mai vorbim despre interior.. si consumul f f mic... eu sunt multumit de masina.. am fost cu ea pe o rampa la un mecanic parea in regula...

 

 

are cinev aideie... vopseaua pe interiorul capotei trenuie sa aiba acesasi lac ca la exterior...|??? sau la motor..???  sunt in mare dilema...

 

MUL:TAM anticipat... :blink:

192311[/snapback]

www.realoem.com , un site foarte util , cel mai bine iti iei codurile de aici , daca nu iti dai seama care este pe piesa :)

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.