Jump to content

Myx 5 BMW 520 dA


Myx

Recommended Posts

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

la 7-ar (e65) se ard finalii..din unitate :shifty:

am fost la un pas sa comand cic , mi-am amintit ca am scos sapt trecuta un kit parrot de pe ea si am taiat ceva fire fara sa realizez ca am deconectat boxele fata , am refacut legaturile si totul ok . gen cand omul nu are de lucru isi face :)))))0

Link to comment
Share on other sites

Am facut primul drum lung cu ea 650 km , o placere de condus la drum cu noile arcuri , nu m-a obosit absolut deloc , desi credeam ca lipsa reglajului lombar ma va afecta se pare ca pozitia soferului e perfecta . Motor f relaxat nu imi pare deloc submotorizata masina asta , consum la stilul meu de mers in exterior 6.5 % . Simt o diferenta la motorina aditivata , e mai sprintena in ture joase , am sa mai testez sa nu fie placebo . Motor ceva mai zgomotos cu Rompetrol si f silentios cu Mol EVo .Cel putin asa imi pare mie , la dus am folosit mol , la intors rompetrol , am simtit imediat diferenta . Oricum voi ramane pe Mol .Varfuri viteza nici o trepidatie , vibratie , stabilitate maxima , lipita de sosea , prima oara cand pun mana pe un servotronic diferenta majora poti lua mana de pe volan la viteze mari , masina nu urmeaza inclinatia drumului , da o senzatie de siguranta maxima . De 2 zile incerc sa decontaminez capota corect de muste si ceva pete de la apa , mai fac o incercare cu paint cleaner dupa care o duc la polish . Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Am facut primul drum lung cu ea 650 km , o placere de condus la drum cu noile arcuri , nu m-a obosit absolut deloc , desi credeam ca lipsa reglajului lombar ma va afecta se pare ca pozitia soferului e perfecta . Motor f relaxat nu imi pare deloc submotorizata masina asta , consum la stilul meu de mers in exterior 6.5 % . Simt o diferenta la motorina aditivata , e mai sprintena in ture joase , am sa mai testez sa nu fie placebo . Motor ceva mai zgomotos cu Rompetrol si f silentios cu Mol EVo .Cel putin asa imi pare mie , la dus am folosit mol , la intors rompetrol , am simtit imediat diferenta . Oricum voi ramane pe Mol .Varfuri viteza nici o trepidatie , vibratie , stabilitate maxima , lipita de sosea , prima oara cand pun mana pe un servotronic diferenta majora poti lua mana de pe volan la viteze mari , masina nu urmeaza inclinatia drumului , da o senzatie de siguranta maxima . De 2 zile incerc sa decontaminez capota corect de muste si ceva pete de la apa , mai fac o incercare cu paint cleaner dupa care o duc la polish .

 

sal,

 

si eu folosesc doar MOL de ceva vreme. cum am bagat Rompetrol sau Petrom, motorul a facut foarte urat. greu sa cred ca a fost coincidenta.

servotronic - ul = de vis !

 

sa ai parte de masina !

Link to comment
Share on other sites

prima oara cand pun mana pe un servotronic diferenta majora poti lua mana de pe volan la viteze mari , masina nu urmeaza inclinatia drumului , da o senzatie de siguranta maxima .

 

Si mie mi se pare foarte smecher servotronic-ul !

 

Si cand ma gandesc ca am fost la un pas sa-mi iau tot e90...

Link to comment
Share on other sites

Directie cu asistare variabila, in functie de viteza. La viteze mici directia e lejera. La viteze mari se intareste, ca sa zic asa. :)

 

Mai tehnic spus, factorul de amplificare al cuplului scade pe masura ce creste viteza de deplasare a masinii.

Link to comment
Share on other sites

Nu are nici o legatura cu faptul ca servo este electrica sau mecanica.

 

De exemplu si Renault Clio are servodirectie electrica, dar totusi nu are servotronic. Iar E39 poate avea servotronic, desi are pompa de servo mecanica.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu are nici o legatura cu faptul ca servo este electrica sau mecanica.

 

De exemplu si Renault Clio are servodirectie electrica, dar totusi nu are servotronic. Iar E39 poate avea servotronic, desi are pompa de servo mecanica.

Asta vroiam sa stiu, ca si a mea e electrica, dar nu am servotronic.

Link to comment
Share on other sites

Asta vroiam sa stiu, ca si a mea e electrica, dar nu am servotronic.

 

 

Mergi cu o masina care are servotronic, este o diferenta sesizabila fata de una care nu are ,cand merg cu o masina fara servotronic mi se pare ca volanul e de jucarie nu stiu cum sa zic, ciudata senzatie cand trec de la una la alta.

Link to comment
Share on other sites

mai trebuie 1,5 cm in spate . I-am tras si un paint cleaner si o ceara Sonax Extreme nano . Sper ca nu mi-a degresat sealantul . Am mai testat ceara asta rezista cam la 6 spalari cu spuma Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Myx, ce spuma folosesti la spalatul masinii?

Am o spuma de la Kimicar dar e f puternica chiar si in raport dilutie corect , o folosesc doar pt jante sau daca am vreo pata pe masina , cam o data pe saptamana o duc la spalatorie ca sa nu acumuleze mizerie in rest o spal eu zilnic cu wapul doar dau praful jos si o sterg . Ceruit la 2 saptamani cu Brilliant Wax de la sonax , e o ceara rapida si cam la 2 luni cu Sonax Extreme . La spalatorie ma stiu baietii spuma max 1 min pe masina si in stilul asta rezista si ceara . Le dau eu microfibra sa stearga , mi-am luat cateva prosoape sunt f misto din cateva miscari stergi masina , mie imi ia cam 7 min sa sterg masina complet fara sa ma grabesc 8) Nu intru in orice spalatorie am 2 pe care le frecventez sau mai intru la OMV wash uneori pt apa calda .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Poti sa te uiti te rog la spuma de la Kimicar. E Activ sau Futura?

Eu i-am cerut cea mai blanda spuma care o are si mi-a dat Futura. Nu spala mai deloc. O pun in lancea de spumare, face ceva spuma dar daca sunt ceva muste pe capota, desi insist destul cu buretele se curata f greu...

Ceara - tind parca sa raman pe Collinite dar cred ca o sa incerc si un Sonnax Extreme sa vad cum e. Inainte sa o sterg su dau apa jos de pe ea cu o Sonax FlexiBlade. Cam asa:

si dupa aia o sterg cu prosop de microfibra.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.