BMWClub: Scaune sport , standard sau confort pe bmw - BMWClub

Jump to content

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Scaune sport , standard sau confort pe bmw

Poll: Scaune sport , standard sau confort pe bmw

This is a public poll. Other members will be able to see which options you chose

Ce tip de scaune preferati?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#1 User is offline   ionutz_ng 

• Membru
  • Group: Members

Posted 21 July 2013 - 18:55

Am avut un e46 cu suspensie si scaune "normale".Personal, e46-le, asa standard cum era, mi-a parut o masina destul de rigida,ok in oras dar obositoare la drumuri lungi in afara.Am observat totusi ca este o adevarata moda la noi sa iti pui scaune (si suspensii) sport pe masina.Nu am inteles de ce si-ar dori cineva si ar mai da si bani din buzunar pe niste scaune mai tari.
Fata de scaunele "standard" mai exista scaunele "sport", care au aripioare si sunt mai tari si scaunele "confort" care au sezutul mai moale si contur pufos.Astept parerile voastre si preferintele; voi ce ati alege : scaune sport, standard sau confort?
0

#2 User is offline   ZyZ 

• Membru
  • Group: Banned

Posted 21 July 2013 - 19:38

Am avut E46 cu scaune sport si pot sa-ti confirm ca sunt geniale; nu se compara cu scaunele standard.
3

#3 User is offline   CosminE46 

• Pasionat

Posted 21 July 2013 - 19:42

Scaunele sport nu sunt niciodata mai tari. Aripioarele alea nu sunt deloc inconfortabile alea sunt pt o sustinere laterala mai buna. Ca plus la scaunele sport pot mentiona reglajele care sunt (mult) mai multe decat la cele normale.
Acum desi am scaune sport pe e46 nu ma omor dupa ele insa in niciun caz nu sunt un minus sau sa fie deranjante, inconfortabile :)

This post has been edited by CosminE46: 21 July 2013 - 19:43

1

#4 User is offline   Viper05 

• admin

Posted 21 July 2013 - 20:03

care sunt scaunele confort la e46?
0

#5 User is offline   Ciuby 

• Începător

Posted 21 July 2013 - 20:04

Nu există pe e46. Eu am votat „sport” și chiar caut acum să le schimb pe cele standard pe care le am cu unele sport sau de M3. :)
1

#6 User is offline   SorinT 

• Senior

Posted 21 July 2013 - 20:30

am votat sport desi eu am normale. cel mai bine m-am simtit in cele sport.
1

#7 User is offline   siulian 

• Senior
  • Group: Banned

Posted 21 July 2013 - 20:49

Scaunele la BMW sunt oricum o porcarie.(am avut standard si acum am cu reglaj lombar, cu reglaj la picioare si blabla blabla)

M-am simtit mult mai bine in VW Golf si Opel Astra(echipare normala fara piele si xxx reglaje) decat in BMW(E90 si 2 E60-uri).
-5

#8 User is offline   Paleonte 

• Membru
  • Interests:A better life !

Posted 21 July 2013 - 20:55

aici tind sa iti dau dreptate. m-am urcat in Passat-ul nou, si scaunele erau geniale. foarte comode fata de ce am eu standard pe E91. acu nu stiu cum sunt alea sport, sau comfort de la E60
1

#9 User is offline   Kenbobo 

• Fan dependent
  • Group: Vanzatori Autorizati

Posted 21 July 2013 - 23:14

Scaunele sport de serie puse pe e46 nu sunt mai tari sau mai incomode decat cele normale.
Defapt, e fix invers. Cele sport sunt mai comode pt mine personal si ofera o sustinere mai buna.

#10 User is offline   Dr.Cipry 

• Membru

Posted 21 July 2013 - 23:34

Am scaune sport cu reglaj lombar si toate cele.

La un drum de 1900 km mers incontinu inafara tarii, am amortit in ele.

Dupa primii 600km ma opream tot la 200-300 km sa ma dezamortesc.

Nu sunt comode deloc la drum lung.

Reglajul lombar in schimb e foarte bun, pentru mine cel putin.

PS: Acelasi traseu l-am facut si cu un Focus, iar scaunele au fost mult mai confortabile.

This post has been edited by Dr.Cipry: 21 July 2013 - 23:46

0

#11 User is offline   UNU! 

• Membru

Posted 22 July 2013 - 01:50

Confirm ...dupa 4,500 de km fara oprire e nasol. (scaune sport e46)
-2

#12 User is offline   Catalin BMW 

• dedicat marcii
  • Interests:profit minim 90%

Posted 22 July 2013 - 02:19

Am scaune confort pe e39-ul meu (electrice cu tot felul de reglaje, mai putin prelungirea aia la sezut care am inteles ca reglajul ala se gaseste numai la scaunele sport), ma simt bine in ele, chiar sunt peste scaunele standard de la e46, e36, etc, insa la drum lung nu sunt chiar atat de confortabile...tot amortesti si simti nevoia sa opresti si sa te dai jos din masina. Mi-ar placea insa sa incerc niste scaune de S-classe la un drum de 2-3k de km.Posted Image
Ca o comparatie, cand am avut e36-le si dupa un drum de it-ro cand am ajuns acasa (aproape 2000 km) parca eram paralizat, tremura carnea pe mine, in schimb la e39 n-a mai fost atat de obositor, m-am simtit mult mai bine.
In 7 nu stiu cum se sta, m-am urcat in cateva modele de seria 7 insa nu pot sa-mi dau seama cum sunt...binenteles, la primul contact cu ele sunt ok, la atingere la fel dar nu poti sa-ti dai seama pana nu te pui la drum cu masina sa vezi cum te simti in ele.
0

#13 User is offline   BC11CZY 

• Membru
  • Interests:totul si nimic

Posted 22 July 2013 - 02:51

am normale, dar cele sport mi se par mult mai comfortabile si placute la condus...
1

#14 User is offline   ionutz_ng 

• Membru

Posted 22 July 2013 - 15:29

Sa inteleg ca scaunele sport nu sunt mai tari ci doar au aripioarele alea de sustinere laterala.Ce pareri dupa drumuri de peste 500km cu scaune sport?Cat de odihnitoare sunt?
Eu am condus din Franta pana in Romania un citroen c5 cu scaune de alea banale de alea lui de plush si a desi e o masina low class comparativ cu bmw chiar as putea spune ca m-a surpins placut la confort.Probabil ca acelasi drum facut cu un e46 cu scaune sport ar fi fost si mai reconfortant dar cred ca nu la mare diferenta!
0

#15 User is offline   Ciuby 

• Începător

Posted 22 July 2013 - 15:37

@ionutz_ng, exemplul dat de tine este unul nu tocmai elocvent - C5-ul ar trebui să fie o mașină confortabilă. Nu știu cum stă cu zgomotul de fond pe distanțe f lungi, dar este posibil să fie o mașină mai OK dpdvd al confortului decât un E46.
1

#16 User is offline   Kenbobo 

• Fan dependent
  • Group: Vanzatori Autorizati

Posted 22 July 2013 - 15:38

View Postionutz_ng, on 22 July 2013 - 15:29, said:

Sa inteleg ca scaunele sport nu sunt mai tari ci doar au aripioarele alea de sustinere laterala.

Da.

Eu am condus 1000km prin tara si am prins: serpentine, autostrada, oras, aglomeratie, drum liber, etc. Pe scurt 1000km cu toate conditiile de drum si de trafic si nu am amortit, nici nu m-a durut nimic.
Bine, aici mai intervin si alti factori: cum reglezi scaunul, pozitia la volan si varsta. :thumbsup:

This post has been edited by Kenbobo: 22 July 2013 - 15:39

#17 User is offline   Rcc67 

• Începător

Posted 22 July 2013 - 15:45

Colegul kenobo are dreptate.
Și eu am avut scaune normale și le-am schimbat cu unele sport și sunt mult mai comode chiar dacă până în prezent nu am reușit să mut și încălzirea pe astea sport.
Da întradevăr scaunele sport sunt un pic mai tari dar susținerea laterală și mai ales partea care se extinde sunt foarte OK
0

#18 User is online   alex230ro 

• Fan dependent

Posted 22 July 2013 - 15:46

Sport am si eu,chiar a fost criteriu la cumparare.din fericire nu am fost nevoit sa fac mii de km fara sa opresc masina asa ca nu pot spune multe legate de confort.
0

#19 User is offline   Dr.Cipry 

• Membru

Posted 22 July 2013 - 16:01

View Postionutz_ng, on 22 July 2013 - 15:29, said:

Sa inteleg ca scaunele sport nu sunt mai tari ci doar au aripioarele alea de sustinere laterala.Ce pareri dupa drumuri de peste 500km cu scaune sport?Cat de odihnitoare sunt?
Eu am condus din Franta pana in Romania un citroen c5 cu scaune de alea banale de alea lui de plush si a desi e o masina low class comparativ cu bmw chiar as putea spune ca m-a surpins placut la confort.Probabil ca acelasi drum facut cu un e46 cu scaune sport ar fi fost si mai reconfortant dar cred ca nu la mare diferenta!

Acelasi drum il fac si eu.

L-am facut cu un Focus scaune normale, nici o problema.

Acuma il fac cu e46 scaune sport si nu e confortabil deloc, oricum le-as regla la drumuri lungi te rup.

Sunt prea tari pentru autostrada unde mergi tot drept si nu ai nevoie de "aripioare"
0

#20 User is offline   mcliviu 

• Senior

Posted 22 July 2013 - 16:04

sport am si eu (E60), si nu mi se par asa comfortabile la drum lung.
Mai confortabile am avut/am pe alte masini...
@siulian - tu parca acum ai confort, nici alea nu sunt ok? :wacko:
LE: am votat comfort, in speranta ca sunt mai ok la drum lung decat toate celelalte.

This post has been edited by mcliviu: 22 July 2013 - 16:08

0

Share this topic:

• 4 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users