Jump to content

Scaune sport , standard sau confort pe bmw


ionutz_ng

  

308 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Am avut un e46 cu suspensie si scaune "normale".Personal, e46-le, asa standard cum era, mi-a parut o masina destul de rigida,ok in oras dar obositoare la drumuri lungi in afara.Am observat totusi ca este o adevarata moda la noi sa iti pui scaune (si suspensii) sport pe masina.Nu am inteles de ce si-ar dori cineva si ar mai da si bani din buzunar pe niste scaune mai tari.

Fata de scaunele "standard" mai exista scaunele "sport", care au aripioare si sunt mai tari si scaunele "confort" care au sezutul mai moale si contur pufos.Astept parerile voastre si preferintele; voi ce ati alege : scaune sport, standard sau confort?

Link to comment
Share on other sites

Scaunele sport nu sunt niciodata mai tari. Aripioarele alea nu sunt deloc inconfortabile alea sunt pt o sustinere laterala mai buna. Ca plus la scaunele sport pot mentiona reglajele care sunt (mult) mai multe decat la cele normale.

Acum desi am scaune sport pe e46 nu ma omor dupa ele insa in niciun caz nu sunt un minus sau sa fie deranjante, inconfortabile :)

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scaunele la BMW sunt oricum o porcarie.(am avut standard si acum am cu reglaj lombar, cu reglaj la picioare si blabla blabla)

 

M-am simtit mult mai bine in VW Golf si Opel Astra(echipare normala fara piele si xxx reglaje) decat in BMW(E90 si 2 E60-uri).

  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Am scaune sport cu reglaj lombar si toate cele.

 

La un drum de 1900 km mers incontinu inafara tarii, am amortit in ele.

 

Dupa primii 600km ma opream tot la 200-300 km sa ma dezamortesc.

 

Nu sunt comode deloc la drum lung.

 

Reglajul lombar in schimb e foarte bun, pentru mine cel putin.

 

PS: Acelasi traseu l-am facut si cu un Focus, iar scaunele au fost mult mai confortabile.

Edited by Dr.Cipry
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am scaune confort pe e39-ul meu (electrice cu tot felul de reglaje, mai putin prelungirea aia la sezut care am inteles ca reglajul ala se gaseste numai la scaunele sport), ma simt bine in ele, chiar sunt peste scaunele standard de la e46, e36, etc, insa la drum lung nu sunt chiar atat de confortabile...tot amortesti si simti nevoia sa opresti si sa te dai jos din masina. Mi-ar placea insa sa incerc niste scaune de S-classe la un drum de 2-3k de km.rolleyes.gif

Ca o comparatie, cand am avut e36-le si dupa un drum de it-ro cand am ajuns acasa (aproape 2000 km) parca eram paralizat, tremura carnea pe mine, in schimb la e39 n-a mai fost atat de obositor, m-am simtit mult mai bine.

In 7 nu stiu cum se sta, m-am urcat in cateva modele de seria 7 insa nu pot sa-mi dau seama cum sunt...binenteles, la primul contact cu ele sunt ok, la atingere la fel dar nu poti sa-ti dai seama pana nu te pui la drum cu masina sa vezi cum te simti in ele.

Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca scaunele sport nu sunt mai tari ci doar au aripioarele alea de sustinere laterala.Ce pareri dupa drumuri de peste 500km cu scaune sport?Cat de odihnitoare sunt?

Eu am condus din Franta pana in Romania un citroen c5 cu scaune de alea banale de alea lui de plush si a desi e o masina low class comparativ cu bmw chiar as putea spune ca m-a surpins placut la confort.Probabil ca acelasi drum facut cu un e46 cu scaune sport ar fi fost si mai reconfortant dar cred ca nu la mare diferenta!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ionutz_ng, exemplul dat de tine este unul nu tocmai elocvent - C5-ul ar trebui sĂŁ fie o mașinĂŁ confortabilĂŁ. Nu știu cum stĂŁ cu zgomotul de fond pe distanțe f lungi, dar este posibil sĂŁ fie o mașinĂŁ mai OK dpdvd al confortului decât un E46.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca scaunele sport nu sunt mai tari ci doar au aripioarele alea de sustinere laterala.

Da.

 

 

Eu am condus 1000km prin tara si am prins: serpentine, autostrada, oras, aglomeratie, drum liber, etc. Pe scurt 1000km cu toate conditiile de drum si de trafic si nu am amortit, nici nu m-a durut nimic.

Bine, aici mai intervin si alti factori: cum reglezi scaunul, pozitia la volan si varsta. :thumbsup:

Edited by Kenbobo
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Colegul kenobo are dreptate.

Și eu am avut scaune normale și le-am schimbat cu unele sport și sunt mult mai comode chiar dacĂŁ pânĂŁ ĂŽn prezent nu am reușit sĂŁ mut și ĂŽncĂŁlzirea pe astea sport.

Da ĂŽntradevĂŁr scaunele sport sunt un pic mai tari dar susținerea lateralĂŁ și mai ales partea care se extinde sunt foarte OK

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca scaunele sport nu sunt mai tari ci doar au aripioarele alea de sustinere laterala.Ce pareri dupa drumuri de peste 500km cu scaune sport?Cat de odihnitoare sunt?

Eu am condus din Franta pana in Romania un citroen c5 cu scaune de alea banale de alea lui de plush si a desi e o masina low class comparativ cu bmw chiar as putea spune ca m-a surpins placut la confort.Probabil ca acelasi drum facut cu un e46 cu scaune sport ar fi fost si mai reconfortant dar cred ca nu la mare diferenta!

Acelasi drum il fac si eu.

 

L-am facut cu un Focus scaune normale, nici o problema.

 

Acuma il fac cu e46 scaune sport si nu e confortabil deloc, oricum le-as regla la drumuri lungi te rup.

 

Sunt prea tari pentru autostrada unde mergi tot drept si nu ai nevoie de "aripioare"

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sport am si eu (E60), si nu mi se par asa comfortabile la drum lung.

Mai confortabile am avut/am pe alte masini...

@siulian - tu parca acum ai confort, nici alea nu sunt ok? :wacko:

LE: am votat comfort, in speranta ca sunt mai ok la drum lung decat toate celelalte.

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Colegul kenobo kenBobo

 

:D

 

cu e46 scaune sport si nu e confortabil deloc, oricum le-as regla la drumuri lungi te rup.

 

sport am si eu (E60), si nu mi se par asa comfortabile la drum lung.

 

Ciudat. Mie mi se par chiar confortabile. Probabil cum sunt mai tanar decat voi :p

Edited by Kenbobo
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sunt mai moi si mai confortabile, eu am suspensie sport si era tare urat, dupa ce am montat scaune sport e mult mai comod la condus bmw-ul dar nici acum nu e deosebit de comfortabil, dupa 400-500km tb sa fac pauze, aripioarele alea ma termina si imi opresc circulatia pe picioare, de obicei imi bag ceva de cate ori plec cu ea rom-ger, la drumuri scurte si aspect sunt super, la drum lung incomode, mai ales ptr grasuti :sorcerer:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.