Jump to content

Scaune sport , standard sau confort pe bmw


ionutz_ng

  

308 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

@siulian - tu parca acum ai confort, nici alea nu sunt ok? :wacko:

 

Sincer sa fiu eu nu stiu de care scaune am.

Am scaune cu reglaj lombar si cu reglaj d'ala la picioare(pe care nu-l folosesc niciodata si mi se pare inutil. Poate o fi util pentru cei cu picioare foarte lungi).

Toate reglajele sunt electrice(inclusiv tetierele care se ridica electric) si are memorii.

Totusi n-am aripioare active si scaunul nu se misca de la jumate spre fata.

 

 

Cand am vazut ca are reglaj lombar am zis ca o sa fie magnific. Fix pe naiba.

Tot nu-mi sustine coloana cum trebuie si tot ma doare spatele.(in contextul in care nu am nici o problema cunoscuta de coloana si/sau alte afectiuni).

 

Eu tin sa cred ca e de la piele si ca din cauza asta sunt mai putin comode. Altfel nu-mi explic. Mai exista si varianta in care scaunele de la BMW sunt facute de niste cretini.

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

Astea sport mi se par obositoare la un drum mai mare de 500km,am masina de 5 ani si parca tot nu mi gasesc pozitia in aceste scaune,chiar cu toate reglajele electrice.La urmatoarea masina sigur nu vor fi sport.

 

 

le vreau eu si iti sau la schimb pe ale mele si diferenta :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

le vreau eu si iti sau la schimb pe ale mele si diferenta :thumbsup:

mersi dar nu se poate asa ceva,cred ca m am exprimat putin gresit,astea sport imi plac mai mult ca cele sdandard.Daca e sa schimb ceva va fi cu siguranta masina ce va fi echipata cu scaune comfort.

Link to comment
Share on other sites

Pe 3 , unde nu ai decat varianta standard/sport , sport fara discutii . Sunt mult mai comode , reglajele ajuta enorm . Scaunele standard , cu care a venit masina erau obiect de tortura medievala . De la Bucuresti la Constanta , ajungeam paralizat . Acum cu scaunul usor inclinat spre spate si suport lombar reglat bine se poate conduce fara stres . Eu personal nu mai cumpar in viata mea masina cu scaune fara reglaj lombar . Probabil ca cele confort or fi mai ... confortabile ,desi la un 7-ar as prefera sa stau in spate .cool.png Edited by VNB
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

eu nu as mai lua nici o masina fara scaune sport. mai ales la bmw. asta e motivul pt care am cautat 2 luni masina :)))) eu nu am reglaj lombar si ii simt lipsa :(

Si eu zic la fel.BMW-ul prin definitie e o masina fff nervoasa, si e mare nevoie de aripiaorele alea sa te tina bine in scaun sa nu aluneci la cat e de puternica.Am vazut niste tipi cu un e46 318i (non face lift din 1999) cu suspensia sport cat mai tare si joasa posibila , roti cu jante f mari si anvelope f subtiri run flat si bineinteles scaune sport.Masina tunata evident : eleroane, praguri,etc, genul care daca o vezi la semafor langa tine te pitesti timid chiar daca ai avea un v8 sau v12, sub capota stai cuminte ca altfel risti sa fii umilit de-a dreptul.O astfel de masina trebuie ca e extrem de placuta la condus.Suspensie tare, directie tare,scaune sport....ce iti poti dori mai mult de la o masina?!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Si eu zic la fel.BMW-ul prin definitie e o masina fff nervoasa

 

 

lol !

 

eu am facut niste mii cu scaunele textil normale si pe urma cu scaunele sport-piele..sincer, mult mai comod cu cele sport..imi place in mod special cum se ridica sezutul la unghi de 45 de grade sau cat doresti , parca te tin in brate :).. de amortit amortesti in toate , cred eu ..dar pe pilot si scaun cu reglaje cum e cel sport ..este mult mai ok

Link to comment
Share on other sites

lol !

 

eu am facut niste mii cu scaunele textil normale si pe urma cu scaunele sport-piele..sincer, mult mai comod cu cele sport..imi place in mod special cum se ridica sezutul la unghi de 45 de grade sau cat doresti , parca te tin in brate :).. de amortit amortesti in toate , cred eu ..dar pe pilot si scaun cu reglaje cum e cel sport ..este mult mai ok

normal , in rest ..oameni fara pretentii , sa spui ca nu sunt bune scaunele sport , ineptia maxima

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Am scaune sport cu reglaj lombar si toate cele.

 

La un drum de 1900 km mers incontinu inafara tarii, am amortit in ele.

 

Dupa primii 600km ma opream tot la 200-300 km sa ma dezamortesc.

 

Nu sunt comode deloc la drum lung.

 

Reglajul lombar in schimb e foarte bun, pentru mine cel putin.

 

PS: Acelasi traseu l-am facut si cu un Focus, iar scaunele au fost mult mai confortabile.

 

 

am avut si eu focus, are o suspensie foarte rigida, dar scaunele sunt de kkt, cand intram intro curba mai puternic in fugea fundul de pe sezut noroc ca ma tineam de volan..

 

daca esti batran sau pensionar in nici un caz nu ti pune scaune sport, daca iti place sa mergi mai alert sunt un must have :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

+1 pentru scaune sport, desi, abia dupa mult timp am reusit cat de cat sa imi reglez scaunul astfel incat sa nu mai amortesc la drum.

 

Nu stiu daca conteaza, dar eu nu am full piele, sunt adeptul combinatiei piele cu material, astfel ca nu stiu cum sunt/cum se simt cele sport - full piele.

 

Zi buna!

Edited by B 333 ZYX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.