Jump to content

Scaune sport , standard sau confort pe bmw


ionutz_ng

  

308 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

La e46 sigur nu votez pt scaune stock, desi nu am inca sport, dupa un drum de 2000 km cu 5 ore de somn si multe opriri tot am ajuns rupt si cu durere la genunchi si lateralul unde sprijin piciorul drept cu tot cu pilotul, la inaltime de aproape 2m nu vad vreun scaun care ar ajuta la spatiul mic din e 46, poate unul la comanda sa il dai maxim pana atinge bancheta din spate.
Link to comment
Share on other sites

La e46 sigur nu votez pt scaune stock, desi nu am inca sport, dupa un drum de 2000 km cu 5 ore de somn si multe opriri tot am ajuns rupt si cu durere la genunchi si lateralul unde sprijin piciorul drept cu tot cu pilotul, la inaltime de aproape 2m nu vad vreun scaun care ar ajuta la spatiul mic din e 46, poate unul la comanda sa il dai maxim pana atinge bancheta din spate.

 

 

Din experienta iti spun la 1.86 drum de 700km 46 cu scaune recaro dat in jos maxim si reglata pernita este foarte comf

Link to comment
Share on other sites

Din experienta iti spun la 1.86 drum de 700km 46 cu scaune recaro dat in jos maxim si reglata pernita este foarte comf

 

ce model de recaro ? vad ca sunt mai multe , care merg pe e46 ? mai necesita modificari? poate poti pune o poza cum arata sa-mi fac o ideea , nu de alta dar stiu ca sunt race-type si sa nu stea ca o nuca in perete

Link to comment
Share on other sites

La e46 sigur nu votez pt scaune stock, desi nu am inca sport, dupa un drum de 2000 km cu 5 ore de somn si multe opriri tot am ajuns rupt si cu durere la genunchi si lateralul unde sprijin piciorul drept cu tot cu pilotul, la inaltime de aproape 2m nu vad vreun scaun care ar ajuta la spatiul mic din e 46, poate unul la comanda sa il dai maxim pana atinge bancheta din spate.

 

E la fel si cu scaune sport adicĂŁ incomod ptr piciorul drept, Mai bine decat in e36 totusi

Link to comment
Share on other sites

Bugetul/venitul unui om nu tine de inaltime, poate as fi luat seria 5 e39 daca era mai ieftin la piese decat seria 3 si cu performante asemanatoare cu un motor identic... , poate as fi luat si seria 7 daca imi permiteam un motor de 3L sau 4L si o intretinere corespunzatoare, dar mai bine ma schimb pe VW passat B6 4motion mult mai incapator si scaunele sport sunt geniale si ca pret de intretinere posibil sa fie mai ieftin decat un e46 Edited by AndreiXXL
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bugetul/venitul unui om nu tine de inaltime, poate as fi luat seria 5 e39 daca era mai ieftin la piese decat seria 3 si cu performante asemanatoare cu un motor identic... , poate as fi luat si seria 7 daca imi permiteam un motor de 3L sau 4L si o intretinere corespunzatoare, dar mai bine ma schimb pe VW passat B6 4motion mult mai incapator si scaunele sport sunt geniale si ca pret de intretinere posibil sa fie mai ieftin decat un e46

 

Depinde ce vrei sa schimbi la el. La probleme de motor, sau revizie, Passatul o sa fie mai ieftin, dar daca te apuci de directie la Passat o sa fie mai scump.

Edited by Radu I
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

salut baieti , ma intereseaza si pe mine sa schimb scaunele din fata , la al meu e46 318i din 2003 , am scaune manuale din material , problema este ca am si o mica hernie de disc si chiar imi trebuie ceva mai comfortabil. Din topic am inteles ca sunt decat scaune normale si sport , cele comfort nu ar exista pe 46. Si intrebarea este cum m as intelege cu scaunele sport avand in vedere ca am 182cm si 85kg.

 

Acum 1 an am facut Germania-Romania si Romania - Germania cu scurte pauze la 300-400km , dar acum cu hernia mea de disc trebuie sa opresc la fiecare maxim 100km pentru ca numai pot de spate

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Am avut un f20 cu scaune sport . Mi s au parut normale , n am inteles ce si cum . Mi am luat e91 cu scaune normale , mi se parea ca stau in cea mai rea pozitie , in 2 sapt m au luat durerile de spate. Am cautat in dezmembrari si am gasit sport super intretinute. In consecinta : multumesc lu' domnu bmw ca a facut scaune sport. Cine n a avut nu poate intelege diferenta
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Feedback personal pe fostul e46 si actualul e34:

 

- la e46 am avut scaune sport, erau foarte confortabile la drum lung (am facut multe deplasari). Un bun amic are e46 cu scaune normale si pe care l-am condus destul de mult .Pozitia este la fel dar nu te tin in curbe la fel de bine. Confortul in situatii normale(drumuri lungi, vacante) este la fel.

- la e34 am avut initial scaune normale, sunt foarte confortabile, dar sustinerea laterala lasa de dorit, ca si la e46. Scaunele sport (facute de recaro) au sustiere laterala ft buna(mai buna ca la e46) si sunt in general confortabile cu exceptia faptului ca sezutul este prea infundat in scaun si lateralele sezutului sunt prea apropiate si prea ferme. Am rezolvat problema cu inaltarea sezutului prin adaugarea de material sub sezut. Acum sunt cam la fel cu cele de e46 ca si confort.

 

BMW la scaunele sport are in general mai multe reglaje standard ceea ce este un plus, in special pernita extensibila pentru genunchi care chiar ajuta un pic la stabilirea unei pozitii optime.

 

Eu as opta pentru scune sport daca as fi in postura de a cumpara o alta masina BMW. Spuma din care sunt facute nu este cu mult mai densa decat la cele normale dar sustinerea laterala este evident mult mai buna si au mai multe reglaje.

 

Ca si comparatie cu alte masini, scaunele cele mai confortabile, si in acelasi timp cu sustinere laterala si destule reglaje , le-am intalnit pe fosta Laguna 2. Cele mai confortabile pe drum drept dar fara nici-un fel de sustinere laterala au fost la fostul Opel Rekord C, dar e de intele masina era cu totul o barca facuta din start exclusiv pentru confort si drumurile anilor 60..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 month later...

Am scaune sport pe F36. Sunt aceleasi pe toate F3x. Daca nu gresesc le-am vazut si pe E90. Fata de scaunele normale au suportul lateral mai pronuntat la sezut/spatar.

Odata gasita pozitia optima(la mine a durat ceva) in ele sunt f comfortabile, se infasoara bine in jurul trunchiului ofera sustinere buna. Faptul ca poti face tilt la el e genial, nu mai aluneci din scaun. Am condus 1400 km pe zi si ma simteam f relaxat. Cred ca si pozitionarea f joasa a scaunului de stai cu picioarele aproape orizontale ajuta la asta.

Am incercat si scaunele normale pe un F20. Sunt ok, duritate similara, dar nu "infasoara" la fel de bine precum cele sport.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...
Cum stați ĂŽn scaunele sport cei care aveți 1.83cm și 100-110kg? Aveți ĂŽn ele? Momentan am scaune normale pe e46 și ocup cam toatĂŁ suprafațĂŁ lor. Am gĂŁsit un interior semi piele sport, cu reglaje electrice și suport lombar, dar ma gândesc ca as sta oarecum pe aripioare și sa nu fie inconfortabil Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Cum staĂâşi ĂŽn scaunele sport cei care aveĂâşi 1.83cm Ăâ˘i 100-110kg? AveĂâşi ĂŽn ele? Momentan am scaune normale pe e46 Ăâ˘i ocup cam toatĂŁ suprafaĂâşĂŁ lor. Am gĂŁsit un interior semi piele sport, cu reglaje electrice Ăâ˘i suport lombar, dar ma gândesc ca as sta oarecum pe aripioare Ăâ˘i sa nu fie inconfortabil

Am 1.82 cm, 92 kg si stau exact intre aripioare.

 

Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Cum stați ĂŽn scaunele sport cei care aveți 1.83cm și 100-110kg? Aveți ĂŽn ele? Momentan am scaune normale pe e46 și ocup cam toatĂŁ suprafațĂŁ lor. Am gĂŁsit un interior semi piele sport, cu reglaje electrice și suport lombar, dar ma gândesc ca as sta oarecum pe aripioare și sa nu fie inconfortabil

 

eu am 1.88 si 115 si stau mai bine in ele decat in cele standard care sunt de rahat.

totusi dupa cateva ore de stat fix in ele incepi sa amortesti, eu folosesc mereu o pernuta la sezut ca sa fie mai comfortabil

aripioarele oricum se vor uza mai ales la cei mai durdulii ptr ca freci materialul la urcare si coborare

daca mai stai si pe ele cu picioarele afara ca in barca le distrugi imediat, aripioarele ma refer

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.