Jump to content

Nu se mai opreste ventilatorul la E46


Recommended Posts

Buna la toata lumea,am un e46 din 98 , 320 i si am urmatoarea problema, termocupla nu se mai opreste nici dupa ce scot cheia din contact si imi descarca bateria.am fost la niste baieti la un service si dupa ce au puso pe tester mi-au spus ca e dusa termocupla, a ramas pe deschis si trebuie sa o schimb si e vreo 12 mil.tin sa precizez ca senzor de temperatura nu am deloc, lipseste, asa am cump masina in februarie dar nu am mai avut probleme de genu.nu stiu ce sa fac,voi ce zici sa merg pe mana lor asa dupa 5 min de investigatie sau mai poate fi si altceva?
Link to comment
Share on other sites

E simplu. Electroventilatorul are un modul electronic pe el, modul care ii controleaza turatia in functie de comanda primita de la ECU.

Daca acel modul este defect, ventilatorul poate sa nu se mai opreasca. Cel mai simplu intrerupi legatura cu ECU (pinul 2 pe modul) si ventilatorul ar trebui sa se opreasca daca modulul este bun.

 

Partea mai trista este ca modulul se vinde cu tot cu ventilator.

 

PS: Exista si senzor de temperatura, stati linistiti :)

Link to comment
Share on other sites

Cand nu stii ceva, google te poate ajuta :)

ECU: http://en.wikipedia.org/wiki/Engine_control_unit

Pentru a vedea modulul, tot google te ajuta. Cauta si tu dupa "ventilator e46" si o sa gasesti nenumarate poze. Cum ar fi asta in care e incercuit modulul de control al ventilatorului:

 

post-787-0-59851700-1374767983_thumb.jpg

 

Daca turatia este foarte mare, aproape sigur de vina este modulul.

Link to comment
Share on other sites

Deci, cum ziceam, chestia aia cu paleti si care se se invarte se numeste ventilator, nu termocupla :)

 

Succes in rezolvarea problemei. Sa nu uiti sa postezi aici rezultatul operatiunii de schimbare a modulului.

Link to comment
Share on other sites

:)) da,scuze.ce sa faci,omul cat traieste invata,oricum de cand am luat masina asta tot bag bani in ea si majoritatea pe partea electrica,ba s-au topit firele si mufa de la oglinzi,ba s-au topit frele si mufele de la stopuri,acum modulul asta,tot cate ceva apare,adevarul e ca si sigurantele in bord le-am verificat de cateva zile erau tot deantranta,in loc de 15 de 5,in loc de 10 de 15 si tot asa.acum sunt ok.

 

O sa postez si schimbarea modului cu poze cu tot,maine il cauta prietenul asta acasa si mil da si postez

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.