Jump to content

Solutie coroziva aruncata de vecin


Romulus

Recommended Posts

E90-ul unui bun prieten a fost vandalizat, probabil de un vecin, "bineintentionat". S-a aruncat ceva care miroase si are consistenta uleiului de bucatarie. Mult si pe aproape toata caroseria.

 

Masina e Titanium Silver si au ramas urme. Ni s-a spus ca lacul s-a umflat si s-a corodat. Probabil doar revopsirea e solutia.

 

Are cineva idee ce solutie ar putea sa fi fost? Lichid de frana? Antigel?

Link to comment
Share on other sites

Lichidul de frana nu pare sa aiba efect pe vopselele mai noi, fie si non-BMW. Probabil si din cauza lacului?

 

PS: nu mi s-a parut sa miroasa la fel ca uleiul de bucatarie.

192822[/snapback]

mie odata mi s-a varsat niste lichid de frana in portbagaj , si rezultatul a fost umflarea vopselei :) oricum a durat ceva pana mi-am dat seama , probabil ca o fi fost o cumbinatie intre un acid si lichid de frana :blink:

Link to comment
Share on other sites

Orice ar fi fost...daca nu face un tratament al tablei inainte de vopsire...o sa i se cunoasca in timp...eu am gasit un BMW E34 (cand cautam e34 pt mine :blink: ) care avea vopseaua crapata si mata pe plafon si pe capota fata....proprietarul mi-a spus ca cineva i-a turnat aci de baterie pe acolo...si ca a vopsit-o..dar degeaba :)
Link to comment
Share on other sites

S-a intamplat joia si masina a fost spalata complet abia luni, cand s-a realizat dezastrul. Pana atunci omul a curatat doar parbrizul, geamurile laterale si manerele la usi. Deci a avut timp sa lucreze. Am fost la Expert Detailing cu masina si chiar daca se imbunatateste vizibil situatia in urma unui smirghel fin si polish, se vede in continuare urat. Ni s-a spus ca doar revopsirea rezolva situatia actuala.
Link to comment
Share on other sites

Cu acid de baterie e destul de riscant, daca il atingi presupun ca iti ataca pielea imediat, si cum intotdeauna cand ii faci altuia o belea, imposibil sa nu o patesti un pic si tu, nu prea m-as gandi la acid daca sa presupunem as vrea sa fac asa ceva. :blink: Plus ca varianta cu lichidu de frana e deja folclor.

 

Mai e o legenda si cu zahar in benzina, dar nu stiu cat de adevarata este.

Link to comment
Share on other sites

Cu acid de baterie e destul de riscant, daca il atingi presupun ca iti ataca pielea imediat, si cum intotdeauna cand ii faci altuia o belea, imposibil sa nu o patesti un pic si tu, nu prea m-as gandi la acid daca sa presupunem as vrea sa fac asa ceva. :) Plus ca varianta cu lichidu de frana e deja folclor.

 

Mai e o legenda si cu zahar in benzina, dar nu stiu cat de adevarata este.

192873[/snapback]

Sa vb cu Adam Savage si Jamie Hyneman (MythBusters) poate ne ajuta ei :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu e nici o legenda cu lichidul de frana.

Am patit-o la masina anterioara. Am avut un bidon cu lichid de frana langa vasul cu solutie pt parbriz care curgea cate putin. Dupa un timp am gasit toata vopseaua umflata, si s-a curatat aproape pana la tabla.

Iar cu acidul de baterie nu e nici o problema daca se depoziteaza intr-un recipient de plastic(nu ataca plasticul). De exemplu o SERINGA....

Link to comment
Share on other sites

Mai e o legenda si cu zahar in benzina, dar nu stiu cat de adevarata este.

192873[/snapback]

 

Sa vb cu Adam Savage si Jamie Hyneman (MythBusters) poate ne ajuta ei  :blink:

192876[/snapback]

 

Au facut-o pe asta cu zaharul :) A mers motorul fara probleme. Myth Busted!

Link to comment
Share on other sites

mie odata mi s-a varsat niste lichid de frana in portbagaj , si rezultatul a fost umflarea vopselei  :) oricum a durat ceva pana mi-am dat seama , probabil ca o fi fost o cumbinatie intre un acid si lichid de frana  :blink:

192828[/snapback]

Nu stiu, eu am mai studiat victima dupa ce am turnat si nu avea nimic. E posibil sa nu fi avut eu lichid de frana de calitate :)

Link to comment
Share on other sites

Hai...nu avem nici un chimist printre noi sa ne spuna cum putem sa ne dam seama daca e lichid de frana sau acid de baterie?

Eu stiu, pe gustate :blink: , ca lichidul de la frana e uleios....si cel de la baterie...iti ramane pielea fff uscata in locul unde ai atins....

Altcineva poate sa completeze? Macar stie omul ce face mai departe....respectiv cercetarile si tratarea suprafetei inainte de vopsire...

Link to comment
Share on other sites

:blink:

eu cred ca exagerezi putin....

193086[/snapback]

Haide mai, incearca sa imi dai un scenariu plauzibil in care un om civilizat face asa ceva. Nu e posibil decit in Bucuresti, crede-ma. E cel mai infect oras pe care l-am vazut vreodata in viata mea (si ca aspect sau "curatenie" si ca mentaliatea oamenilor). Ce-i drept, prin Africa nu am fost inca... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.