Jump to content

vibratie in schimbator


Recommended Posts

Salut.

Are cineva idee de la ce poate fi vibratia - efectiv se misca maneta schimbatorului de viteze - care se manifesta la plecarea de pe loc, atunci cand o fortez putin mai mult?

Tremurul ala se manifesta doar la plecarea de pe loc, practic pana schimb in a 2-a, in rest nu se mai simte.

Mentionez ca totul a aparut dupa ce am schimbat flansa si un rulment (intermediar parca...) la cardan.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut.

Are cineva idee de la ce poate fi vibratia - efectiv se misca maneta schimbatorului de viteze - care se manifesta la plecarea de pe loc, atunci cand o fortez putin mai mult?

Tremurul ala se manifesta doar la plecarea de pe loc, practic pana schimb in a 2-a, in rest nu se mai simte.

Mentionez ca totul a aparut dupa ce am schimbat flansa si un rulment (intermediar parca...) la cardan.

Bafta!

la fel am si eu...am schimbat amandoua flansele cu rulment cu tot si flansa de la cutie...si vibreaza rau masina cand accelerez...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Din moment ce la amandoi au aparut vibratiile dupa ce ati schimbat flansele alea, in primul rand m-as duce la service-ul respectiv sa ii pun sa verifice inca odata ce-au facut pe acolo.

 

Asta in cazul in care nu facea asa si inainte de a schimba aceste piese...

Link to comment
Share on other sites

Nu ai nevoie sa marchezi cardanul si nimic altceva cand schimbi flansa si rulmentul de la cardanul intermediar.

poi problema e ca a fost verificata de 20 de ori si tot nu stie nimeni ce are...traversa de la cutie e stransa...flansele nu sunt rupte,strambe...si cardanul l-am dus la o firma in bucuresti sa il verifice si sa il echilibreze ei ca poate nu era aliniat corect de mine...:(

Edited by Cobr@21
Link to comment
Share on other sites

In TIS scrie foarte clar: se marcheaza pozitia initiala a celor 3 piese ale cardanului (vorbesc de e46), ba chiar si pozitia cardanului fata de cutie si diferential!

pe asta nu am auzit-o pana la tine colegu:sa aliniezi cardanul cu cutia!cum faci tu asta?ca intre cardan si cutie e o flansa de cauciuc...si nu are cum sa se puna la punct cu cutia sau grupul..

Link to comment
Share on other sites

In TIS scrie foarte clar: se marcheaza pozitia initiala a celor 3 piese ale cardanului (vorbesc de e46), ba chiar si pozitia cardanului fata de cutie si diferential!

da dar daca schimb cardanul de exemplu de unde stiu cum sa il pun aliniat cu cutia si grupul???

Link to comment
Share on other sites

Cand am schimbat ambreiajul+volanta sunt 100% sigur ca mecanicul a marcat toate aliniamentele posibile la cardan + suporti si nu am avut nici o problema dupa. Poate sunt semne pentru aliniament cum sunt in video de mai jos...Nasoala problema astept sa vad cum o rezolvi.

 

 

Pe langa ce a postat colegul iepurasu13, uite inca un link pentru e36 dar e acelas lucru.

 

"Using some paint or white-out, mark the transmission output flange and the driveshaft to clearly indicate which flanges connect to each other when you reassemble the unit. Place a mark at the point indicated by the arrow in Figure 5, and also another mark in the same place on the opposite side of the flex disc. This will help you align the driveshaft with the transmission output flange later on."

 

http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticles/E36-Guibo/E36-Guibo.htm

Link to comment
Share on other sites

da dar daca schimb cardanul de exemplu de unde stiu cum sa il pun aliniat cu cutia si grupul???

M-am referit strict la operatiunea de demontare-montare a cardanului ce se afla deja in echiparea masinii si necesita inlocuirea rulmentilor intermediari. Daca inainte cardanul nu avea vibratii este foarte indicat sa fie montat in aceeasi pozitie pentru a nu avea surprize neplacute. O montare defectuoasa duce in timp la deteriorarea celor 2 rulmenti inveliti in cauciuc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.