Jump to content

trepidatii cardan puternice


Recommended Posts

in primul rand salutare tuturor!am si eu un 320d 150cp din 2002...de la o vreme cand o fortam in treptele inferioare simteam ca o bataie in podea...am ridicat masina pe elevator si am constatat ca era unul din suportii ce centreaza cardanu(mai exact cel de la jumatate)...daca tot am ridicat masina am verificat si flansa de la cutie (cea mare cu gauri)...era si ea imbatranita destul de rau...am comandat piesa nr 2..http://realoem.com/bmw/showparts.do?model=AS71&mospid=47635&btnr=26_0194&hg=26&fg=10...piesa 7 si 14...adica flansa de la cutie si cele doua flanse de pe cardan!acum problema este ca in timp ce o accelerez indiferent de turatie simt o trepidatie foarte puternica a cardanului...in momentul montarii cardanului tind sa precizez ca prima parte a cardanului (cardanul meu este din 3 bucati),cea dinspre cutie catre a doua parte le-am montat la semnte si degeaba!trepideaza foarte rau...care aveti idee ce as putea sa ii fac sa scap de problema asta? sau macar niste poze cu alt cardan complet sa vad cum sunt aliniate crucile....
Link to comment
Share on other sites

Singura rezolvare- echilibrarea pe banc. Cardanul s-a descentrat cu timpul din cauza flanselor,suportilor,etc.

am fost azi si am echilibrat cardanul...baietii mi-au aratat ca este ok si masina face la fel...nu mai stiu ce sa aiba:(((

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut.

Aceeasi problema am avut si eu la accelerare puternica. Bataie in podea. Cand se intampla asta deja cauciucul sau rulmentul sunt intro stare foarte proasta. I-am schimbat rulmentul cu suport (MEYLE). De ce mi-a fost frica nu am scapat. Daca nu mai era centrat cardanul oscilatia forta crucea cardanica din spate. Nu am mai avut bataie in podea dar a inceput sa vibreze si sa se simta jocul in crucea cardanica. Nu stiu daca e vina rulmentilor noi sau a jocurilor din cruci. sau a ambelor. Sunt in cautare de caradan sa vad cum se comporta.

Tu ai si joc sau doar vibratii?

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Aceeasi problema am avut si eu la accelerare puternica. Bataie in podea. Cand se intampla asta deja cauciucul sau rulmentul sunt intro stare foarte proasta. I-am schimbat rulmentul cu suport (MEYLE). De ce mi-a fost frica nu am scapat. Daca nu mai era centrat cardanul oscilatia forta crucea cardanica din spate. Nu am mai avut bataie in podea dar a inceput sa vibreze si sa se simta jocul in crucea cardanica. Nu stiu daca e vina rulmentilor noi sau a jocurilor din cruci. sau a ambelor. Sunt in cautare de caradan sa vad cum se comporta.

Tu ai si joc sau doar vibratii?

doar vibratii la accelerare...joc in crucea de la grup fff mic jocul...aproape nesesizabil...dar am mai mers cu masini care aveau joc destul de mare si nu trepidau la accelerare...:-(...dak mai rezolvi cv anunta-ma si pe mine te rog...ca la fel ca tine sunt si eu:(

Edited by Cobr@21
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

doar vibratii la accelerare...joc in crucea de la grup fff mic jocul...aproape nesesizabil...dar am mai mers cu masini care aveau joc destul de mare si nu trepidau la accelerare...:-(...dak mai rezolvi cv anunta-ma si pe mine te rog...ca la fel ca tine sunt si eu:(

eu nu am joc...doar vibratii...ai mai rezolvat ceva?alte pareri?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
revin cu problema...:(...am schimbat din nou rulmentii intermediari de la cardan(am crezut ca unul poate fi defect) si dupa ce am montat cardanul masina a mers perfect circa 10-15 minute dupa care din nou a inceput sa vibreze la fel de rau:(...ce sa ii mai fac?alte pareri???
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cand s-a facut prima reparatie au fost marcate cu vopsea toate pozitiile suportilor si montajul cardanului fata de cutie si grup?

da...a fost facut!...dar nu are rost asta...pentru ca daca schimbi cardanul inseamna ca nu o sa mai mearga niciodata alt cardan pe masina???

Link to comment
Share on other sites

Si planetare dau trepidatii la acelerare. Fai o proba: dute pe un drum lung si cand incepe trepidatia lasa gas. Daca nu mai trepideaza s-ar putea ca de acolo vine. In Italia ne reconditionam sute de planetare de la BMW, mai multe decat cardane. Edited by MEDES CALAN
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.