Jump to content

DIY- Mufa AUX radiocasetofon BMW Reverse PH5950, fabricarea Philips


MariusKpM

Recommended Posts

Deci functioneaza 100% si se aude super clar.!!!! Multumiri inca o data pentru schema! (ascult muzica de pe un iphone 4s. Era gata gata sa arunc banii pe un cd player....

 

( pentru ca nu am avut sulubelnita cu cap de tors...sau cum se numeste..mi-a luat ceva pana am desfacut mecanismul caseta, in alt aordine de idei in schema ta cand ai denumit firele ce trebuiesc lipite pe integrat ai mentionat de 2 ori galben, daca se poate modifica ar fi super, pinul 12 fiind masa....noroc ca diy-ul se mai gaseste pe un forum rusesc..., inca o schestie mai e cu butoanele de derulat caseta care dupa demontarea mecanismului zici ca au parkinson si care trebuiesc lipite / pinse cumva de carcasa pentru a nu schimba aspectul si a nu balangani pe acolo, eu le-am lipit cu ajutorul letconului)

 

In semn de multumire pentru initiatorul diy-ului, mi-asi dori sa-l imbat :)

Link to comment
Share on other sites

poti incarca aici o arhiva cu toate? ar fi de mare folos pentru radio-cd :D

 

As dori si eu schema electrica pentru radio-cd-ul meu, este cel din poza, poate reusesc sa fac ceva cu aux, ar fi excelent :D

trebuie deschis radiocasetofonul sa imi zici modelul amplificatorului( integratul negru de pe placa casetofonului)

Asa o sa putem face si o lista cu fiecare model in parte ce preamplificator are si unde trebuie lipite firele

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

pentru cele cu buton MODE se poate instala un cablu normal de AUX in spate, sub mufa mare cu 17 pini (pe partea dreapta, imediat sub ea)

 

care aveti de vanzare un radiocas modificat cu cablu AUX sa imi zica si mie ca ma intereseaza,mss

am eu unul, te mai intereseaza ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

cred ca ar merge. trebuie insa identificata intrarea in preamplificator si lipite cele 3 fire. Partea electronica e diferita in functie de firma care a construit playerul

Am si eu urmatoarea problema tot la un casetofon Philips cu functia mode, am lipit cele 3 fire pentru aux in, functioneaza perfect nu stiu cum vin lipite cele pentru pacalirea casetofonului ca are caseta inauntru, deoare ce este diferit de cel din diy.Stie cineva???

post-57038-0-70391100-1382900301_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Iti iei un adaptor High-low si ai rezolvat, iei semnal de la boxele spate stanga + dreapta si ai rezolvat, altceva nu ai ce sa faci.

 

 

Am si eu urmatoarea problema tot la un casetofon Philips cu functia mode, am lipit cele 3 fire pentru aux in, functioneaza perfect nu stiu cum vin lipite cele pentru pacalirea casetofonului ca are caseta inauntru, deoare ce este diferit de cel din diy.Stie cineva???

Aici ma intereseaza si pe mine.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu urmatoarea problema tot la un casetofon Philips cu functia mode, am lipit cele 3 fire pentru aux in, functioneaza perfect nu stiu cum vin lipite cele pentru pacalirea casetofonului ca are caseta inauntru, deoare ce este diferit de cel din diy.Stie cineva???

 

A reusit cineva sa pacaleasca casetofonul ? Ma confrunt si eu cu aceasta problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Lipim cu atentie firele pe pinii respectivi, fara a uni mai multi pini.Este o munca destul de fina si nerecomandata celor care nu au pic de indemanare.

recomand lipirea firelor NU direct pe pinii preamplificatorului, ci pe traseele anexe, pe care le puteti descoperi foarte usor cu un aparat de masura.

 

eu asa fac... este ceva mai simplu de realizat si mai putin periculos sa lipiti doi pini, ori mai rau, sa delipiti vreunul de pe placa de baza

 

daca se doreste maine fac o poza montajului si o postez aici...

Link to comment
Share on other sites

Va salut!Momentan am un cd player aftermarket sony care se aude foarte ok dar arata foarte nasol in bord,as putea sa fac rost de un casetofon reverse si dupa acest diy sa montez un cablu aux!Acum intrebarea mea, sunetul va fi mult mai prost calitativ? Edited by Andrei_e36
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.