Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto D2S


X X L

Recommended Posts

Ideal pentru inlocuirea (replacement-ul) proiectoarelor din farurile ZKW cu lupe OEM, "chioare", de E46 Facelift (2002-2005)

 

necesar:

- kit proiectoare bixenon Morimoto D2S (Mini, NU Maxi) - vezi foto

- 8 surubele cu piulitele aferente de 4 (lungime 3-4 cm)

- surublenita electrica sau bormasina MF

 

http://www.theretrofitsource.com/images/products/hid-projectors/Morimoto%20Mini%20D2S%202.0-2%20%282%29l.jpg

 

etape:

 

1. demontarea:

- se scoate interiorul farului (nu tot farul), respectiv oglinda de far cu tot cu proiector, se detaseaza conexiunile electrice de la becul xenon, faza lunga si auto-leveling (ATENTIE: este etapa care poate compromite intreg proiectul prin ruperea prinderilor reglajelor si sustinerilor oglinzii)

- se desfac cele 2 torxuri mici care tin arcadele negre din plastic

- se desfac cele 3 torxuri medii care tin proiectorul fixat pe rama oglinzii

http://i1324.photobucket.com/albums/u619/LIGHTMODZ/John%20Felters%20E46%20Projector%20Retrofit/DSC_0049_zpsa86a9d87.jpg

- se desfac clipsurile care fixeaza ornamentele XENON pe lupa si se indeparteaza lupa (veti mai avea nevoie de ea la batranete, cand incep sa dispara literele :eek: )

- apar surprizele: oglinzile proiectoarelor vor arata cam ca in poza, sau poate chiar mai rau (crapate, gaurite, topite, etc...)

1044168_577591285626009_757638390_n.jpg

 

2. instalarea noilor proiectoare

- se desface lupa noului proiector (sunt 4 surubele cu cap cruce, 2 din ele vor fi refolosite in pozitiile superioare)

http://shop.lightwerkz.net/images/Morimoto%20Mini%20H1%205.0-11.jpg

- se pozitioneaza oglinda proiectorului Morimoto D2S echidistant fata de prinderile vechiului proiector ZKW, se centreaza perfect, se verifica planeitatea, si dispunerea pe orizontala a liniei de "cutt-off", si se marcheaza locurile unde vor veni orificiile de prindere.

:excl: ATENTIE la modalitatea de centrare: daca o faceti "ochiometric", fara masuratorile de rigoare, riscul de a gresi la montaj este ENORM :excl:

- se realizeaza noile orificii cu ajutorul unei masini de gaurit

- se prinde lupa noului proiector cu surubelele originale pe doar in pozitiile superioare, in cele inferioare precum si in cele superioare laterale vor fi introduse noile surubele, care vor fixa apoi proiectorul de rama oglinzii de far.

- se ataseaza ornamentele XENON (daca si acestea sunt foarte arse sau deteriorate, recomandarea e sa comandati altele noi, impreuna cu inele de centrare aferente)

http://www.theretrofitsource.com/images/products/projector-shrouds/Shroud%20Centric%20Rings-1066s.jpg

 

3. montajul

- se monteaza becul xenon D2S si cel H7 de faza lunga

- se realizeaza conexiunile electrice pt functionarea bi-xenon direct in mufa de faza lunga (atentie la respectarea polaritatii)

- se clipseaza oglinda farului in cele 3 puncte se sustinere

- NU UITATI sa montati si trimul semisferic crom-striat

- inchideti farul

 

 

4. aspectul final (inainte de inchiderea farului)

 

http://i1.ytimg.com/vi/2Lcup1PYTC0/hqdefault.jpg

 

efectul Bixenon

 

http://performanceauto.ro/images/Bi-xenon%20DEMO.gif

 

 

grad de dificultate 8/10 :excl:

 

!

ACEST DIY SE ADRESEAZA MONTATORILOR CU EXPERIENTA, CUNOSCATORILOR SAU CELOR CU ABILITATI TEHNICE, CUNOSTINTE MECANICE SI ELECTRICE AVANSATE !!!

RASPUNDEREA PENTRU NEREUSITA RETROFITULUI/REPLACEMENT-ULUI REVINE IN TOTALITATE MONTATORULUI !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pai nu mai detaliez nimic :)) . Am fost eu informat putin gresit ! Adica poate pentru unii parea mai usor , mie personal mi s-a parut foarte greu !

 

Nu prea mi-a placut lucrul cu lupele Q5. Cea mai idioata chestie care am intalnit-o la ele a fost urmatoarea ! Mufa de la solenoidul care trage aceea lamela pentru faza lunga , era orinetat "in fata" sa zic asa. Si dupa ce pui ornamnetul sus , daca cumva trebuie sa umblii la aceea mufa "te-ai cam f**** in noroc" vb aia.

 

Prinderile is in total alta directie fata de prinderile originale si ai de facut multe adaptari. Am auzit la altii , ca ei dau in accea flansa alte gauri si le prind asa , eu am preferat sa imi fac adaptoare si sa le prind in suportii originali.

 

XXL se poate sa imi postezi o poza cum arata modificarea cu Mini D2S din spate ? cum vine pe gauri chestii de genul. Mersi

Link to comment
Share on other sites

Pai nu mai detaliez nimic :)) . Am fost eu informat putin gresit ! Adica poate pentru unii parea mai usor , mie personal mi s-a parut foarte greu !

 

Nu prea mi-a placut lucrul cu lupele Q5. Cea mai idioata chestie care am intalnit-o la ele a fost urmatoarea ! Mufa de la solenoidul care trage aceea lamela pentru faza lunga , era orinetat "in fata" sa zic asa. Si dupa ce pui ornamnetul sus , daca cumva trebuie sa umblii la aceea mufa "te-ai cam f**** in noroc" vb aia.

 

de-asta te intrebam si eu... ca am avut in mana proiectoare Q5 si am refuzat sa le pun pe masina omului, recomandandu-i sa le dea inapoi si sa ceara Morimoto D2S Mini...

 

XXL se poate sa imi postezi o poza cum arata modificarea cu Mini D2S din spate ? cum vine pe gauri chestii de genul. Mersi

imediat cum am ocazia te rezolv ;)

Link to comment
Share on other sites

stiu :p

 

puteai sa intrebi aici inainte sa te chinui... :D

 

plus ca proiectoarele Q5 mi se par foarte... rudimentare, brute... nu pica pe gauri, trebuie sa faci adaptari, nu mai vorbesc de alinierea fasciculelor :eek:

 

la Morimoto nu intalnest asa ceva, decat in mica masura (in special pe partea de orientare 3D si aliniere)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
ti-am mai spus si pe PM, asa ca ma repet: Morimoto montat pe Bosch NFL Xenon este cel mai greu retrofit, asa ca nu poti face un DIY pt a standardiza operatiunea, fiecare far are reglajele lui si (ma repet din nou) ai mari sanse (adica ghinion) sa iti strici oglinzile de far incercand sa montezi proiectoarele.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.