Jump to content

DIY retrofit bixenon Morimoto D2S


X X L

Recommended Posts

Am montat azi lupe Morimoto d2s mini, pe al meu e46 320d/ 2000 cu xenon oem. Pana la urma am faruri AL. Cand am asezat lupele pe oglinda farului am vrut sa renunt pt ca nici un surub nu se potrivea. Am tot incercat si pana la urma AM REUSIT!!!

A avut dreptate XXL ca e f. greu. Pe net am gasit Diy dar cu alte modele de faruri si parea simplu dar a fost nasol.

Am rezolvat insa montand cate o bucata de numar de inmatriculare pe suruburile fostei lupe si apoi facand o gaura am strans lupa noua pe acea bucata de tabla taiata dupa forma fostei lupe.

Am facut o gaura mare, bineinteles masurand atent si al introdus lupa ca si la faurile fara xenon. Am pus de o parte si de alta garniturile venite cu lupele si stau perfect.

Urmeaza sa leg si firele pt bixenon la faza lunga desi inca nu stiu cum.

 

Ca lumina e altceva. Se vede foarte bine desi inca nu le-am aliniat perfect.

 

A meritat desi a durat destul pana sa gasesc o modalotate sa le montez.

Link to comment
Share on other sites

Am montat azi lupe Morimoto d2s mini, pe al meu e46 320d/ 2000 cu xenon oem. Pana la urma am faruri AL. Cand am asezat lupele pe oglinda farului am vrut sa renunt pt ca nici un surub nu se potrivea. Am tot incercat si pana la urma AM REUSIT!!!

felicitari :goodjob:

 

A avut dreptate XXL ca e f. greu.[...] parea simplu dar a fost nasol.
:yes:

 

Am rezolvat insa montand cate o bucata de numar de inmatriculare pe suruburile fostei lupe si apoi facand o gaura am strans lupa noua pe acea bucata de tabla taiata dupa forma fostei lupe.

Am facut o gaura mare, bineinteles masurand atent si al introdus lupa ca si la faurile fara xenon. Am pus de o parte si de alta garniturile venite cu lupele si stau perfect.

daca inteleg eu bine, cred ca te vei confrunta cu unele dereglari de focalizare, pt ca aluminiul tablei de inmatriculare se cam... dilata la temperaturile dintr-un far cu xenon (sper sa nu ti se intample, dar daca vei constata aceste dereglari, macar sa stii la ce sa te gandesti).

 

 

Urmeaza sa leg si firele pt bixenon la faza lunga desi inca nu stiu cum.

simplu: elimini mufele, prelungesti fiecare fir cu 10-15 cm (izolat cu tub warnish), apoi tragi firele afara din far prin orificiul de aerisire superior... astfel vei ajunge exact in dreptul curburii cablajului princpal al masinii, unde te conectezi direct pe firele de la faza lunga... firele rosii de la solenoid trebuie sa ajunga pe firele de (+) alb/albastru respectiv alb/verde, iar firele negre de la solenoid pe firul maro de grosimea firelor de (+)

apoi izolat "elegant" si ascuns discret sub traversa... done!

 

Ca lumina e altceva. Se vede foarte bine desi inca nu le-am aliniat perfect.

este cel mai important lucru sa le aliniezi corect !!!

altfel starnesti curiozitate (la politisti) si invidie (la ceilalti soferi care iti vor umple frigiderul)... plus ca nu vei vedea cum trebuie...

 

A meritat desi a durat destul pana sa gasesc o modalotate sa le montez.

stiu, ca de fiecare data cand fac asta ma bucur si eu de bucuria omului ce beneficiaza de asa ceva

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Farurile difera complet la prinderi interioare, culisaje, reglaje electrice, etc.

Deci cu alte cuvinte nu am ce sa fac cu ele...? cu cat ar trebui sa le pun la vanzare dupa parerea ta?

Ma gandesc la un retrofit Fx-R bixenon , cam cu ce dificultate se monteaza pe faruri AL ? si cat ar costa ?

 

Sau crezi ca ar fi o idee mai buna sa cumpar aceste faruri http://olx.ro/oferta/faruri-xenon-bmw-seria-3-e46-facelift-2004-ID2Mbz9.html

si sa le inlocuiesc oglinzile ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 1 month later...

Dragi colegi,

 

Dati-mi o recomandare - am trosnit farurile originale cu xenon si vreau:

1. cumpar alte faruri cu xenon originale - second;

2. cumpar faruri normale pe care sa instalez cel mai bun (calitativ) kit xenon de pe piata.

Ce recmandati din cele de mai sus?Daca puteti da si link-uri/indicatii mi-ar fi foarte utile. de exemplu de unde le pot cumpara!

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.