Jump to content

Vând BMW X3 3.0sd


c6t9

Recommended Posts

A (re)venit și ziua asta.

 

Nu cred cĂŁ am ținut la vreo mașinĂŁ ca la X3, fiind poate și motivul pentru care deși nu prea o mai foloseam, am pĂŁstrat-o. Ămi pare rĂŁu cĂŁ nu s-a putut ĂŽn condiții civilizate.

 

DimineațĂŁ ĂŽmi spune nevastĂŁ-mea dacĂŁ n-aș vrea totuși sĂŁ o pĂŁstrĂŁm. A mai avut și ea contact cu diverse mașini și poate este subiectivĂŁ pe de o parte, dar are și dreptate. NouĂŁ mașina asta nu ne-a fĂŁcut vreo problemĂŁ pe drum, s-a comportat absolut exemplar, cu ea am mers cel mai mult, un nivel de versatilitate greu de egalat pe viitor. De fapt nu-s complet convins sĂŁ vânzarea ei este o decizie bunĂŁ. SĂŁ vĂŁd cum evolueazĂŁ lucrurile.

 

Am ĂŽncercat eu sĂŁ-i fac niște poze ĂŽn starea actualĂŁ, dar nu fu cu puțințĂŁ sĂŁ scot prea multe din telefon. Și prea multĂŁ luminĂŁ stricĂŁ, la fel ca prea puținĂŁ, nu mai știa ĂŁsta ce sĂŁ expunĂŁ bine. M-am enervat ceva, dar ĂŽn fine, am fĂŁcut tot ce-am putut. Nu mai am aparatul. E murdarĂŁ (cel puțin din punctul meu de vedere), dar dupĂŁ tot felul de experiențe nefericite cu alte mașini, am decis sĂŁ fac eu chestiile mai migĂŁloase și n-am avut spațiu disponibil recent.

 

Am fĂŁcut o galerie http://postimg.org/gallery/6vgbg99o/, forumul spune cĂŁ-s prea multe poze.

 

 

 

 

 

 

Pentru cine nu știe, mașina este un X3 din 2007, 69.000 km, cu motor de 3.000 cmc, diesel, biturbo, 286 de cai, x-drive, automatĂŁ cu 6 trepte.

 

Pentru amatorii de cifre ar mai fi așa. Red line aproape de 5k rpm. 240km/h. 0-100 = 6.4s (n-am fĂŁcut nici mĂŁcar o plecare din asta, așa cĂŁ nu pot nici confirma, nici infirma). Garda la sol 20cm. Volum portbagaj 480 l (se ia ĂŽn considerare spațiul pânĂŁ la nivelul geamurilor). Autonomia ĂŽn București 450-550km, extraurban am fĂŁcut ĂŽnsĂŁ și peste 1000km la mers liniștit. Rezervorul are 67 l.

 

Viața ei este ĂŽn topicul dedicat http://www.bmwclub.ro/forums/topic/62555-camionul/

 

 

DotĂŁrile ĂŽn mare sunt urmĂŁtoarele:

 

 

– Xenon adaptiv Âşi lumini ceaÞã;

 

– Sistem de spĂŁlare faruri;

 

– Senzor de ploaie Âşi faruri cu aprindere automatĂŁ;

 

– Aer condiĂžionat automat, cu posibilitatea de a avea la nivelul capului aer mai cald sau mai rece, ceea ce mi se pare o treabĂŁ foarte bunĂŁ - tipic BMW pânĂŁ la urmĂŁ;

 

– Sistem audio HiFi Professional BMW NAVI cu AUX IN, magazie 6 CD-uri, DVD-NAVI (inclusiv România, nu mai știu ce hartĂŁ am, cred cĂŁ 2012, fĂŁrĂŁ voce parcĂŁ sĂŁ-mi intre pe un disc SL), EQ, DSP, AMPLIFICATOR, TV TUNER (nu merge cum spuneam), 8 difuzoare - 2 subwoofer sub scaunele fațĂŁ;

 

– Monitor color rabatabil ĂŽn planÂşa de bord;

 

– Echipare Business pentru telefon mobil cu interfaÞã Bluetooth (nu știu cum merge, nu l-am folosit);

 

– Pre-echipare pentru telefon auto (nu știu ce ĂŽnseamnĂŁ exact);

 

– ComandĂŁ vocalĂŁ (presupun cĂŁ știe și englezĂŁ, n-am folosit-o vreodatĂŁ);

 

– CovoraÂşe varĂŁ/iarnĂŁ din velur Âşi cauciuc, toate ĂŽn stare bunĂŁ;

 

– Interior piele Nevada Saddle Brown (este ĂŽn stare excelentĂŁ ĂŽn principiu);

 

– Echipare sport, ornamente aluminiu la interior (dacĂŁ o fi aluminiu);

 

– Volan piele M sport, comenzi multifuncĂžionale, aratĂŁ foarte bine;

 

– Scaune Sport cu reglaj electronic pe toate direcĂžiile, suport lombar, memorie pe cheie și separatĂŁ;

 

– Scaune ĂŽncĂŁlzite faÞã/spate;

 

– Sistem ISOFIX;

 

– Jante aliaj Y-spoke de 19” 191 M ĂŽn stare bunĂŁ + Jante OZ Botticelli 18" neatinse, dar a sĂŁrit vopseaua de pe ele;

 

– Pachet aerodinamic M, barĂŁ, praguri și ce-o mai fi;

 

– Suspensie sport BMW originalĂŁ;

 

– Hill Descent Control system (merge nesperat de bine, este ĂŽmprumutat de la Range Rover);

 

– Sistem de control al distanĂžei la parcare (PDC) faÞã/spate cu avertizare sonorĂŁ;

 

– Cruise control;

 

– Parbriz atermic;

 

– Sistem de alarmĂŁ din fabricĂŁ + un Viper cu pager;

 

– TelecomandĂŁ universalĂŁ integratĂŁ pt. garaj (sincer nu știu cum ar funcționa și nici nu mai știu exact despre ce e vorba, am avut o discuție despre asta când am luat mașina, dar eu personal nu am garaj);

 

– TrapĂŁ panoramicĂŁ mare fațĂŁ/spate, merge fĂŁrĂŁ probleme, nu are infiltrații;

 

– PlasĂŁ de separare portbagaj (inclusiv cu scaunele rabatate);

 

– Sistem fixare bagaje adaptiv mecanic din aluminiu;

 

– Pachet depozitare;

 

– Sac pentru schiuri;

 

– Airbag-uri frontale Âşi laterale pentru pasagerii din spate;

 

– Triunghi reflectorizant, trusĂŁ de prim ajutor sub scaunul dreapta fațĂŁ;

 

– Oglinzi retrovizoare exterioare cu efect heliomat automat Âşi ĂŽncĂŁlzite, cu memorie pe cheie;

 

– OglindĂŁ retrovizoare interioarĂŁ cu efect heliomat automat Âşi busolĂŁ digitalĂŁ;

 

– RoatĂŁ de rezervĂŁ de mici dimensiuni, verificatĂŁ anul trecut, nefolositĂŁ;

 

– Folie 3M cu garanĂžie 10 ani, geamuri spate, lunetĂŁ Âşi trapĂŁ - pusĂŁ ĂŽn 2008.

 

 

 

Anvelopele de iarnĂŁ Bridgestone LM22 au profil 7mm dar sunt din 2007. Iarna care a trecut s-au comportant foarte bine. Cei din reprezentanțĂŁ spuneau cĂŁ mai merg. Decizia nu-mi aparține ĂŽnsĂŁ. Jantele de iarnĂŁ OZ deși nu-s lovite absolut deloc, trebuie recondiționate, a sĂŁrit vopseaua de pe ele și nu știu de la ce anume. Le-am luat eu de noi. N-am apucat sĂŁ fac poze recente, dar nu prea conteazĂŁ, nu-s opționale.

 

 

Anvelopele de varĂŁ Goodyear Eagle F1 Asymmetric aratĂŁ ca noi, din 2009, folosite pânĂŁ ĂŽn 10k km ĂŽntr-un concediu, depozitate ĂŽntr-un loc ĂŽntunecat și rĂŁcoros. 245/40/19 toate 4. Utilizate liniștit, ĂŽncĂŁ mai au pe lateral acei ciucurași sau ce-or fi.

 

Mașina vine din fabricĂŁ cu 235/45/19 fațĂŁ si 255/40/19 spate (le am și pe astea vechi, dar spatele e tocit serios).

 

 

Am fĂŁcut reviziile și verificĂŁrile oficiale la reprezentanțĂŁ (se fac la 30k km sau la 2 ani). Am schimbat separat uleiul și filtrele (inclusiv diesel) pe la 10k de km la Gabi ĂŽn București (Motul și Mann). A fost decizia mea și am fĂŁcut asta pentru mine.

 

 

Discuri de frânĂŁ + plĂŁcuțe BMW puse la revizia din Germania. DacĂŁ mĂŁ uit prin hârtii pot estima câți km au, nefolosite intens.

 

 

ȘtergĂŁtoare puse acum la revizie și la cât am mers cu ea, sunt practic noi.

 

 

Am schimbat o garniturĂŁ de douĂŁ ori undeva la tubulatura intercooler-ului. CicĂŁ ar fi o problemĂŁ comunĂŁ, aveau la reprezentanțĂŁ ĂŽn stock și au știut fix unde sĂŁ se ducĂŁ.

 

 

Acum vreo doi ani ĂŽn iarnĂŁ s-a stricat modulul TV. Ca atare nu mai merge funcția TV și monitorul central are un refresh ocazional. Nu dĂŁ erori și am tot amânat sĂŁ caut unul pânĂŁ când am renunțat la idee pentru cĂŁ oricum nu am mai plecat pe undeva. Pe la dezmembrĂŁri de obicei costĂŁ 5-600 de lei.

 

 

Motorul de la oglinda stângĂŁ este rupt. S-a ĂŽntâmplat asta de CrĂŁciun acum, când am avut nervi maxim. A fost picĂŁtura care chiar a umplut paharul. Nu l-am schimbat pentru cĂŁ am fĂŁcut-o de prea multe ori, cred cĂŁ am luat vreo 10 ĂŽn timp. Oricum gĂŁsesc foarte des umblat la oglinzi, inclusiv azi dimineațĂŁ. Unul original la reprezentanțĂŁ este cam 800 de lei. Oglinda de pe dreapta merge.

 

 

Am tot vopsit câte ceva la ea. Recunosc, n-am avut ce face. Tot prezintĂŁ zgârieturi. Apar ca ciupercile dupĂŁ ploaie. Singura concluzie la care am putut ajunge este cĂŁ lumea are o anumitĂŁ atitudine fațĂŁ de marcĂŁ. N-am ce comenta mai mult.

 

 

Am schimbat bateria cu una Varta Start-Stop Plus AGM, dupĂŁ specificațiile BMW.

 

 

Am montat un Sprintbooster pentru cĂŁ mĂŁ exaspera golul din pedalĂŁ pe jumatate de cursĂŁ. Chiar merge bine, eu folosesc setarea cea mai lejerĂŁ, fiind modelul special pentru mașina mea, plug&play. Am impresia cĂŁ era 1200 de lei unul.

 

 

Am și un detector ĂŽn barĂŁ, dar nu-s sigur cĂŁ-l voi lĂŁsa pe mașinĂŁ, cel mai probabil nu. Este singurul lucru pe care-l vreau. M-a salvat de n ori cât l-am avut, cu toate radarele lor noi și vechi.

 

 

Are ITP ĂŽncĂŁ un an.

 

 

Taxa a fost plĂŁtitĂŁ, nerecuperatĂŁ și nici nu o va recupera cineva vreodatĂŁ.

 

 

Mașina a fost folositĂŁ periodic, dar pe drumuri scurte (cu rare excepții). Eu am un traseu destul de scurt și chiar dacĂŁ aș lua-o zilnic, n-ar conta foarte mult. Km mulți am adunat numai când am plecat din țarĂŁ, și din cei 69k pe care ĂŽi are, aproape toți sunt fĂŁcuți ĂŽn Europa. Bine, asta a contat mai mult pentru mine, fiind motivul achiziției ĂŽn primul rând.

 

Am 2 chei plus cea de serviciu și o singurĂŁ telecomandĂŁ pentru alarma Viper (așa a venit).

 

Mașina este ĂŽn București. PersoanĂŁ fizicĂŁ.

 

 

Preț 17500€.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.