Jump to content

Angel Eyes F10 halogen


catalin_s

Recommended Posts

Sunt masluite pozele, prima poza e facuta cu timp mai scurt de expunere, pe cand la a doua i-a marit timpul de expunere si de aia apare asa :p

 

 

ON. Daca sunt LED-uri la inele(si cred ca la F10 sunt LED_uri) o prima solutie ieftina, daca te pricepi la electornica, ar fi sa-i maresti curentul! Acum trebuie vazut ce tipuri de LED-uri sunt montate, masurat ce curent este actualmente, verificat datasheetul LED-ului care este curentul maxim pe care-l accepta! DAca farurile sunt facute de Hella, atunci mai mult ca sigur sunt LED-uri OSRAM, fiind cele mai bune LED-uri de pe piata sau aproape cele mai bune! Fa un screen la LED si poate-ti pot spune ce tip de LED este si unde sa verifici! Evident trebuie sa umbli la far si sa dai jos unul din PCB-uri!

Link to comment
Share on other sites

Stai mai rayne, despre ce vorbim? :)

 

Catalin, pozele alea sunt de la un far xenon la care se observa diferenta de intensitate intre pozitie si DRL.

In al doilea rand, exista far halogen la F10?

 

 

Pai din poze era vorba de AE si la lumina aceea sigur sunt cu LED-uri! Acum daca fiecare expune cum vrea o anumita problema, adica incomplet/incoerent, vom avea fel si fel de presupuneri!

Revenim, daca este cu LED-uri, o solutie ar fi cea pe care am prezentat-o mai sus, o alta ar fi LED-uri similare dar care sa-ti ofere un flux luminos mai crescut! La prima vedere, ar putea fi vorba despre LED-uri OSRAM Golden Dragon/Platinum Dragon, gen LW sau poate LUW! Astea in general au un curent nominal de 350mA, iar ca si curent maxim acceptat este undeva la 700mA

Link to comment
Share on other sites

Da , de aici am si eu pozele dar n am inteles o boaba din ce trebuie facut . Daia intrebam , poate au mai facut si altii pe la noi si poate mi expolica mai pe romaneste . N am inteles nici macar daca se poate face cu / fara un calculator ceva .
Link to comment
Share on other sites

Pentru a fi 100% sigur ce fel de bec foloseste farul tau cu halogen trebuie sa l desfaci si sa te convingi

Eu am pe masina farul cu bixenon si sunt absolut sigur ce lumineaza cele 2 cerculete ( sunt 2 leduri de putere care au un radiator destul de mare in spate )

Nu poti face niciodata ca un far cu halogen, doar din setari, sa se aprinda ca unul bixenon ci doar schimband becul h8 cu un led marker

Link to comment
Share on other sites

Pai nu stii engleza? Citeste ce zice mai sus :)

 

 

chiar daca nu stiam traduceam cu google , dar prefer sa vb direct cu cine a mai facut asta .

 

 

 

 

 

 

Prin led marker inteleg un nuantator de culoare , si anume in loc de halogen sa se puna un led marker cu led .

Insa la F10 toate s led . si tare mi e ca si la xenon si la halogen sa fie acelasi sistem de iluminare

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce as cumpara o asa masina ...fara Xenon ?? E penibil sa fabrici o masina de asa calibru cu becuri halogen insa si mai penibil e sa o si cumperi.

Scuzati-mi off-topic-ul dar nu ma pot abtine.

 

Nu te poti abtine fiindca esti un idiot.

  • Like 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Xenonul va deveni in scurt timp un fel de "Halogen" in comparatie cu sistemele cu LED-uri! Deja la seria 5 facelift, xenon este standard si LED-urile sunt optionale, la fel cum erau/sunt xenoanele in prezent la alte masini ori categ de turisme!

Afirmatii de genu: ce idiot si-ar cumpara masina fara xenon sunt cam puerile! Eu am xenon pe masina dar la faza scurta cel putin nu pot sa spun ca vizibilitatea este mult peste cea cu halogenul de pe vechiul logan spre ex! Si la halogen daca reflectorul este curat, nematuit, fara praf si la fel si lentila fara zgarieturi, pe faza scurta tot acolo-i vizibilitatea, mai ales ca distanta iluminata este redusa(low beam) pentru a nu deranja ceilalti participanti la trafic! In schimb la faza lunga intr-adevar se vede diferenta intre un xenon si un halogen din cauza ca lumina data de xenon este mai concentrata si "impinsa" pe o distanta mai mare! Nu acelasi lucru se poate spune daca pui xenon intr-un far normal! Il pui degeaba, doar ca sa-ti iei injuraturi de la ceilalti!

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce as cumpara o asa masina ...fara Xenon ?? E penibil sa fabrici o masina de asa calibru cu becuri halogen insa si mai penibil e sa o si cumperi.

Scuzati-mi off-topic-ul dar nu ma pot abtine.

Atunci renunta la marca asta, vinde-ti 5-ul si ia-ti merc.thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.